Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. IMF, Türkiye için 2024 büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3,1’e yükseltti

IMF, Türkiye için 2024 büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3,1’e yükseltti

admin admin - - 7 dk okuma süresi
30 0

AA

Uluslararası derecelendirme kuruluşları ve dünya genelinde kıymetlendirme yapan kurumlar, iktisadı için var olan öngörülerini olumlu tarafta artırmaya devam ediyor.

Bu etapta Milletlerarası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi.

IMF, geçen yıl ekim ayında yayınlanan raporunda, dünya iktisadının 2024’te yüzde 2,9 ve 2025 yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

IMF’nin bugün tarihli yayınladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda ise global iktisadın bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyüyeceği öngörüldü.

“Yavaşlayan Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişin Yolunu Açıyor” başlığıyla yayınlanan raporda, geçen yıl yüzde 3,1 büyüdüğü kestirim edilen global iktisadın bu yıl da yüzde 3,1 büyümesinin beklendiği, büyüme suratının gelecek yıl ise yüzde 3,2 olacağının iddia edildiği bildirildi.

Küresel iktisadın büyüme varsayımını artırma nedeni

IMF, ABD ve kimi büyük gelişmekte olan iktisatların beklenenden fazla dayanıklılık göstermesi ve Çin’deki mali dayanağın tesiriyle global ekonomik büyüme varsayımını bu yıl için yüzde 2,9’dan yüzde 3,1’e yükseltti.

Küresel büyüme tarihî ortalamanın altında

raporunda, enflasyonla çaba için faiz oranlarının yükseltilmesinin, yüksek borcun ekonomik faaliyet üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle mali dayanağın geri çekilmesinin ve temeldeki düşük verimlilik artışının tesiriyle 2024-2025 için varsayımların yüzde 3,8’lik tarihi ortalamanın altında kaldığı kaydedildi.

Türkiye için 2024 yılı büyüme beklentisi arttı

IMF, Türkiye için 2024 yılı büyüme beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3,1’e çıkarırken, 2025 için yüzde 3,2 olarak korudu.

IMF, geçen yılki varsayımlarında Türkiye iktisadının 2024’te yüzde 3 ve 2025’te yüzde 3,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Büyüme varsayımı ABD iktisadı için yükseltildi, Euro Bölgesi için düşürüldü

Ülkelerin güncellenen ekonomik büyüme kestirimlerinin de paylaşıldığı raporda, ABD iktisadına ait büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 1,5’ten yüzde 2,1’e yükseltilirken 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Raporda, Euro Bölgesi iktisadına ait büyüme iddiasının ise bu yıl için yüzde 1,2’den yüzde 0,9’a ve 2025 yılı için yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü kaydedildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’nın büyüme kestirimin bu yıl için yüzde 0,9’dan yüzde 0,5’e ve gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 1,6’ya indirildiği belirtilen raporda, Fransa iktisadına ait büyüme beklentisinin ise bu yıl için yüzde 1,3’ten yüzde 1’e, gelecek yıl için de yüzde 1,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldüğü aktarıldı.

Raporda, İtalya iktisadına ait büyüme kestirimi 2024 yılı için yüzde 0,7 olarak korunurken, gelecek yıl için yüzde 1’den yüzde 1,1’e çıkarıldığı bildirildi.

İspanya iktisadına ait büyüme iddianın ise bu yıl için yüzde 1,7’den yüzde 1,5’e düşürülürken gelecek yıl için yüzde 2,1’de sabit tutulduğu belirtilen raporda, İngiltere iktisadının büyüme beklentisinin de bu yıl için yüzde 0,6 olarak korunurken gelecek yıl için yüzde 2’den yüzde 1,6’ya düşürüldüğü kaydedildi.

Çin iktisadının büyüme kestiriminde üst taraflı revizyon

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri kümesinde ise Çin iktisadına ait büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4,2’den yüzde 4,6’ya yükseltilirken gelecek yıl için yüzde 4,1 olarak korunduğu aktarıldı.

Hindistan iktisadının bu ve gelecek yıla dair büyüme beklentilerinin de yüzde 6,3’ten yüzde 6,5’e çıkarıldığı belirtilen raporda, Rusya iktisadına ait büyüme iddianın ise bu yıl için yüzde 1,1’den yüzde 2,6’ya ve gelecek yıl için yüzde 1’den yüzde 1,1’e yükseltildiği kaydedildi.

Küresel enflasyonda düşüş beklentisi

Arz taraflı problemlerin çözüldüğü ve kısıtlayıcı para siyasetlerinin olduğu bir periyotta enflasyonun birden fazla bölgede beklenenden daha süratli düştüğüne dikkatin çekildiği raporda, global manşet enflasyonun 2024’te yüzde 5,8’e ve 2025’te ise yüzde 4,4’e düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, enflasyondaki düşüş ve istikrarlı büyümeyle birlikte global iktisatta “sert iniş” mümkünlüğünün azaldığı ve global ekonomik büyümeye yönelik risklerin genel olarak dengelendiği tabir edildi.

Enflasyonun daha süratli düşmesinin finansal şartların daha da gevşemesine yol açabileceğine dikkatin çekildiği raporda, gerekenden ve iddia edilenden daha gevşek bir maliye siyasetinin süreksiz olarak daha yüksek bir büyüme manasına gelebileceği lakin daha sonra daha maliyetli bir ayarlama riski taşıdığı aktarıldı.

Jeopolitik şoklar nedeniyle emtia fiyatlarındaki artışlar sıkı nakdî şartların müddetini uzatabilir

Raporda, Kızıldeniz’de devam eden taarruzlar da dahil olmak üzere jeopolitik şoklardan kaynaklanan emtia fiyatlarındaki yeni artışların ve arz kesintileri ile daha kalıcı enflasyonun sıkı nakdî şartların mühletini uzatabileceği, Çin’de emlak kesimindeki düşüncelerin derinleşmesi ya da vergi artışları ve harcama kesintilerine yönelik yıkıcı dönüşün de büyümede hayal kırıklıklarına neden olabileceği ihtarında bulunuldu.

IMF raporunda, enflasyonun maksada gerçek düşüşünü başarılı bir halde direktörün, para siyasetini altta yatan enflasyon dinamiklerine nazaran ayarlamanın, fiyat ve fiyat baskılarının açıkça dağıldığı durumlarda daha az kısıtlayıcı duruşa ahenk sağlamanın siyaset yapıcıların kısa vadede karşılaşacağı zorluklar olduğu aktarıldı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın