Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İlk astronomuz Gezeravcı: Mutluluğum bünyeme sığmadı

İlk astronomuz Gezeravcı: Mutluluğum bünyeme sığmadı

admin admin - - 9 dk okuma süresi
1 0

Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı’nda (TUA), Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil ve TUA Lideri Yusuf Kıraç’ın iştirakiyle düzenlenen basın toplantısında, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Türkiye’nin birinci astronotu olarak tarihe geçtin. Neler hissediyorsun?” sorusuna Gezeravcı, “Hislerimin bugüne kadar yaşadığım hiçbir hisle kıyaslanması mümkün değil. Harikulâde bir memnunluk ve gurur bu. Hisler insanın kalbine bile sığmıyor. Ülkemizin ve devletimizin iradesini ortaya koyduğu bu çok pahalı ve kıymetli misyonun bir kesimi olmaktan, gelecek kuşaklarımızın hayallerini, gökyüzünün ötesine, uzayın derinliklerine taşıyabilmiş olmaktan inanılmaz derecede memnunum. Beni buraya taşıyan ulu bayrağımızın, istasyonda asılı olduğu yerden her geçişimde, iradesi ve kararlılığıyla buraya adım atan devletimizin milletimize yaşattığı memnunluk, gurur ve heyecanı hissediyor ve ürperiyorum. Ülkemin yanımda olduğunu bilmek, dayanağını hissetmek çok bedelli, bana yaşattığı gurur çok büyük. Uzayı, uzayda kalıcı insan varlığının simgesi olmuş bu istasyonu tanım edebilirim lakin yaşadığım gururu tanım etmek çok sıkıntı.” cevabını verdi.

“HAYALLERİMİN BİLE ÇOK ÖTESİNDEYDİ”

Gezeravcı, “Astronot olmak için seçim sürecine katıldığın günden bugüne hayatında ne üzere değişiklikler oldu?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Yıllardır jet pilotu olmama karşın, Ulusal Uzay Programı’mızın açıklandığı ana kadar aklımdan bile geçirmediğim bir alanda ülkeme hizmet etmek, benim için hayallerimin bile çok ötesindeydi. Bu misyona yakışır bir seçim sürecinin akabinde, ülkemin birinci beşerli uzay misyonunu gerçekleştirebilmek için bir astronotun alması gereken tüm eğitimleri aldım. Bu misyona has yeni bir ömür halini benimsedim ve o andan itibaren artık büsbütün bu yeni vazifeye kanalize oldum.”

Gezeravcı, ISS’ye gitmeden evvel ne cins eğitimler aldığı istikametindeki soru üzerine, “Görevin fizyolojik gerekliliklerini karşılamaya yönelik alçak basınç çemberi ve santrifüj eğitimleri aldık. Bedenimiz yer çekimi kuvvetine maruz kalırken vazifelerimizi yerine getirebilmek için gerekli bedensel yeteneklerimizi geliştirdik. Dragon uzay aracının olağan operasyonuna ve her ihtimale karşı acil durum senaryolarına yönelik eğitimleri aldık. Uzay istasyonunun olağan operasyonu ve acil durum prosedürlerini öğrendik. Kendi misyonumuza mahsus ve gerçekleştireceğimiz bilimsel deneylerin teorik ve sonrasında uygulamalı eğitimlerini tamamladık. Dünyaya dönüş sürecinde karşılaşabileceğimiz, suya iniş sonrası acil durum senaryoları için hayatta kalma eğitimleri aldık.” dedi.

“ACİL DURUM SENARYOLARINI ZİHNİMDE TEKRAR EDİYORDUM”

Gezeravcı, “Fırlatma sürecinde, koltuğa bağlandığın andan itibaren neler hissettin?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Uzun ve meşakkatli bir hazırlık sürecinden sonra, nihayet milletimizin heyecanla beklediği o anın geldiğini, tüm ülkemin tek yürek bu fırlatma sürecini ekranları başında takip ettiğini bilmek beni çok duygulandırdı, gülümsedim, içimdeki memnunluk bünyeme sığmadı. Yaşadığım bu inanılmaz süreci ve bulunduğum anın ne kadar harikulâde olduğunu düşündüm. Kendimi çimdiklerdim lakin ne yazık ki astronot kıyafetiyle bu mümkün değildi. Başka taraftan muhtemel acil durum senaryolarında göstereceğimiz tepkiler ve uygulayacağımız prosedürleri zihnimde tekrar ediyordum. Bunlar da bu misyonda muhtaçlık duyulabilecek bilgiler ve bu nedenle de her an hazır olmak çok değerliydi.”

Tüm bedenine dağılması gereken sıvıların, yer çekimi olmadığı için üst kısımlarda birikmesi nedeniyle yüz çehresinin dünyadakinden daha şişkin göründüğüne işaret eden Gezeravcı, kemik yoğunluğu ve kas kütlesinin azalmasını engellemek için özel idman programları uyguladıklarını söyledi.

Gezeravcı, beden sıvılarındaki basıncın değişimi nedeniyle kimi görme meseleleri ve bağışıklık sistemi zayıflıklarının da oluşabildiğine dikkati çekerek, “Çok şükür şu ana kadar ben bu türlü bir sorun yaşamadım. Hem Türk hem de yabancı bilim insanları tarafından, uzayda yaşamanın beden üzerindeki tesirlerini anlamak ve bunlara karşı tedbirler geliştirmek için daima araştırmalar yürütülüyor. Hatta, ben de bu hususta Türk bilim insanlarının çalışmalarına katkıda bulunmak için burada kimi çalışmalar yürütüyor ve datalar topluyorum.” diye konuştu.

GÜNLÜK 12-15 GÖREV

ISS’de vaktini nasıl geçirdiğine yönelik soru üzerine Gezeravcı, şu değerlendirmede bulundu:

“ISS’deki hayatım buraya gelmeden çok evvel geniş iştirakli bir grup tarafından tüm ayrıntılarıyla planlandı. Günlük işlerime, misyon denetim merkeziyle planlama toplantısı yaparak başlıyorum. Her biri farklı uzunluk ve içerikte günlük ortalama 12-15 farklı vazife gerçekleştiriyorum. Bu misyonların içinde ülkemizden buraya getirdiğimiz bilimsel deneyler başta olmak üzere dünya üzerinde belirlediğimiz müşahede noktalarının takibi, istasyon içinde bana tanımlanmış sorumlulukların yerine getirilmesi, sizlerle yaptığımız temaslar üzere farklı yayın temaslarının gerçekleştirilmesi, sıhhat testlerimizin gerçekleştirilmesi, medikal numunelerin alınması üzere hakikaten çok dikkat ve güç isteyen vazifeler var. Bu kısıtlı vakitte, Türk bilim insanları ismine gerçekleştirmem gereken birçok bilimsel deney ve çalışma var. Vaktimi çok âlâ kullanmak ve planlı tüm faaliyetleri, aylardır hazırlandığımız biçimde eksiksiz tamamlamak zorundayım.”

“EN ÇOK ÖZLEDİĞİM YEMEK GÜVEÇ”

Gezeravcı, ISS’deki öteki astronotların faaliyetlerine ait de “Bizim gelişimizle ISS’nin 25 yıllık tarihinde birinci kere bu kadar fazla ülkeden astronot birebir anda burada bulunuyor. Şu anda burada 7 ülkeden, 9 farklı milliyetten astronot bir ortada vazife yapmakta. Bu arkadaşlarımızın büsbütün birlikte vakit geçiriyoruz ve birtakım faaliyetleri de birlikte gerçekleştiriyoruz. Örneğin, deney çalışmalarımızı yalnız yapıyoruz fakat dünyaya göndermek üzere gerçekleştirdiğimiz birtakım görüntü ve fotoğraf çekimlerinde birlikte çalışıyor ve yardımlaşıyoruz. Planlanmış faaliyetlerimiz nedeniyle farklı bir yerde olmamız gerekmiyorsa, yemeklerde de bir ortaya geliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Alper Gezeravcı, beslenme faaliyetlerine ait sorulara da şu karşılığı verdi:

“Beslenme rutinimiz dünyayla birebir. Nisan ayında ABD’ye gelir gelmez uzayda yiyeceğimiz besin ve içecekleri seçtik. 70 civarında yemek ve 30 civarında içecek alternatifini besin mühendisleri eşliğinde denedik, tercihlerimizi belirledik. Besin ve içecekleri belirlerken ana kriter, günlük hedeflenen kalori ölçüsünü tutturmak ve sağlıklı beslenmekti. Sonrasında belirlediğimiz besin ve içecekler istasyonda kalacağımız mühlete uygun olarak hazırlandı ve fırlatma öncesinde kargo olarak taşınmak üzere paketlendi. Hatta biz daha uzay istasyonuna gelmeden yiyeceklerimiz buraya gönderildi. Bu özel besinlerin hepsi üretim esnasında vakumlu paketler içinde hava almadan korundu. Böylelikle hem uzun müddetler boyunca tazeliğini korudu ve bozulmadı. Ülkemize dışarıdan gelen konukları en çok mest eden taraflarından biri Türk mutfağımız. En çok özlediğim yemeğimiz de güveç.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın