Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İktidardan son hamle: Emekliye 5 bin lira bayram ikramiyesi

İktidardan son hamle: Emekliye 5 bin lira bayram ikramiyesi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
22 0

“Yerel seçimlerde en büyük rakibinin ekonomik kriz olduğunu gören iktidar partisi, tüm araştırmalarda bir numaraya yerleşen geçim ezasına yenilmemek için yeni tedbirler alıyor. Hükümet, seçim kampanyasında bu defa emeklilere bayramlarda verilen 2 bin liralık ikramiyenin 5 bin liraya çıkartılacağını açıklayacak” diyen Nuray Babacan, son günlerde gündemde olan emekliye ek artırımla ilgili ise “Sancılı bir konu” yorumunda bulundu.

Babacan, “Emekliye 5 bin lira bayram ikramiyesi” başlıklı yazısında şu tabirlere yer verdi:

KESENİN AĞZI!

Başta İstanbul olmak üzere lokal seçimlerde başarılı çıkmak için her türlü usule başvurmaya hazır olan AKP’de, ekonomik krizi atlatmak için açıklanan tasarruf hedefli ekonomik siyasetler askıya alındı. 31 Mart’a kadar, ‘kesenin ağzını açmaktan’ kelam eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve takımı, yeni bir adımı Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen bayram ikramiyeleri konusunda atacak. Yapılan toplantılarda emeklilere verilen bayram ikramiyesinin 2 bin liradan 5 bin liraya çıkartılması konuşuldu.

İKRAMİYE NİSAN VE MAYIS AYINDA

Yerel seçimlerden 9 gün sonra Nisan ayında ve akabinde Mayıs ayında iki ödeme yapılacağı duyurulacak. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artışın memur emeklilerine eşitlenmesi ve yüzde 49.25 uygulanması bile memnuniyetsizliği gideremedi.

KULİSLERDE KONUŞULAN EK ARTIRIM İDDİALARI

Henüz ek artırımın ödemeleri yapılmazken, kulislerde diğer bir ek artırımdan kelam edilmeye başlandı. Bir müddet evvel haberleştirilen ek artırım yapılabileceği savları da kulislerde konuşuluyor.

DURUMA NAZARAN DURUM: SÜRPRİZ BİR EK ARTIRIM GÜNDEME GELEBİLİR

Edinilen bilgiye nazaran, bu bahis seçimin gidişine nazaran gündeme gelecek yahut gelmeyecek. Lakin emekli maaşlarında düzgünleştirme konusu birden fazla sorun yaşanıyor. Bilhassa alt gelir kümesindeki emeklilerde düzenleme yapılırken, emekliler ortasındaki gelir farkı sorunu yaşanıyor. Tabip yahut öğretmen üzere daha fazla prim ödeyenlerle daha az prim ödeyenlerin ortasında maaş farkının azalması üzere durumlara tahlil aranıyor. Formül arayışının sürdüğü, lokal seçim kampanyasının gidişine bağlı olarak sürpriz bir ek artırımın gündeme gelebileceği AKP içinde de konuşuluyor.

MUHTAÇ EMEKLİLER KRİZİ

Konu emeklilerden açılmışken, AKP’nin İstanbul seçim kampanyasında açıkladığı emeklilere 2 bin 500 liralık takviye probleme neden oldu. Kampanyada ‘muhtaç durumda olan emeklilerimize destek’ diye yapılan açıklamaya Çalışma Bakanlığı’nın reaksiyon gösterdiği öğrenildi. Bu tabir parti içinde, ‘emeklilere muhtaç duruma düşecek kadar maaş veren hükümet’ manasına geldiği itirazlarına neden oldu.

EMEKLİ TAKVİYESİ AÇIKLANDIĞI ÜZERE DEĞİL: TÜM EMEKLİLER FAYDALANAMAYACAK

Ayrıca AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Lider adayı Murat Kurum’un açıkladığı üzere tüm emeklilerin bu dayanaktan yararlanamayacağı da ortaya çıktı. Konutu, arabası ve ek geliri olmayan ve bunu ispat eden emeklilere yardım yapılmasının planlandığı öğrenildi. Vaatler ve gerçekler ortasındaki fark kampanya başlamadan görüldü!

HÜKÜMETLE PARTİ KARIŞTI!

Konuyla direkt ilgisi olmamasına karşın bir anekdotu da buradan paylaşalım. Biliyorsunuz bundan bir ay evvel minimum fiyat artışına ait seri toplantılar yapıldı. Böylesine kıymetli bir hükümet faaliyetinin AKP Genel Merkezi’nde yapılması tartışma konusu oldu. Parti devleti tenkitlerine neden olmasından korkulan bu durum için acayip tedbirler alındığı ortaya çıktı.

ÖNDEN ALDILAR GERİDEN YOLLADILAR

Parti idaresi, bakanların ve tüm ilgili bürokratların genel merkeze çağrılmasının reaksiyon çekme mümkünlüğü üzerine, ön kapıdan giren bakanları garaj kapısından yolladı. Ayrıyeten, AKP Genel Merkezi önünde taban fiyat toplantısını bekleyen basın mensuplarına da ‘anonslarını’ genel merkezi göstermeyecek formda yapmalarını istedikleri ortaya çıktı. Natürel ki TV kanalları denileni derhal yaptı!”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın