Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İkisinin de Terör Listesinde Değil: ABD -İngiltere Neden Husilere Saldırdı?

İkisinin de Terör Listesinde Değil: ABD -İngiltere Neden Husilere Saldırdı?

admin admin - - 5 dk okuma süresi
18 0

Tabii ki bu hücum Gazze’nin devamı. İsrail’in Hamas’la tutuştuğu savaş bölgeye yayılır mı yayılmaz mı tartışmaları yapılırken, Kızıldeniz’e sıçradı bile. İki büyük emperyal gücün “Hollanda’dan, Kanada’dan, Bahreyn’den operasyonel olmayan destek” alarak Husilere karşı Yemen’de gerçekleştirdikleri bu ağır atak uğursuz bir koalisyonun her an iş başında olduğunu bir defa daha gösterdi hepimize. Yapılan ortak açıklamaya nazaran Avustralya, Danimarka, Almanya, Yeni Zelanda, Güney Kore de saldırıyı destekliyor.

Bu gayriresmi koalisyonun maksat aldığı kümenin resmi ismi Ensarullah lakin ekseriyetle kurucuları Hüseyin Bedreddin el-Husi’nin ismiyle biliniyorlar. Osmanlı’nın Yemen’i yönettiği periyottan bu yana etkindirler. İran yanlısı ya da İran dayanaklı olduğu söylenir ancak bu yalnızca mezheb kaynaklı bir yakınlık. Yoksa Husiler, İran tarafından yönlendiriliyor değil. Şii İslam’ın Zeydi koluna mensuplar. Bir özellikleri de Sünnilere en yakın Şii küme olmaları. Suudi Arabistan liderliğindeki (çoğu sonradan terk eden Arap ülkelerinin de katıldığı) ittifakın akınlarına yıllardır karşı koyarak, ülkelerini koruyorlar. Suudi liderliğindeki o ittifak onları yenmeyi başaramadı.

Bir insanlık krizine dönüşen Yemen Savaşı ayrıyeten yazılmalı. Fakat kümenin, Suudi Arabistan’ın Yemen’e dini nüfuzunu dayatmaya 1980’lerden beri itirazı var. Suudi Arabistan da bu ülkeye yayılmacı emeller besliyor, bu emelinin üstünü de Husilerin kendi toprak bütünlüğüne tehdit olduğunu argüman ederek örtüyor.

Şimdi Gazze savaşında Filistin’e takviye maksadıyla, İsrail gemilerini Kızıldeniz’de vurduğu için gaye olmasaydı, tahminen bir öbür gün Suudilerin, İngilizlerin, Amerikalıların amacı olacaklardı tekrar. Fakat bu kere önemli bir çullanmayla karşı karşıya kaldılar. Kızıldeniz’deki İsrail gemilerine saldırdıkları için neredeyse tüm batının düşmanı durumuna geldiler. ABD de, İngiltere’de Ensarullah’ı terör örgütü saymıyor. İngiltere geçmiş yıllarda terör listesine almak istemiş lakin sonradan vazgeçmişti

NEDEN ARTIK VURDULAR?

Ensarullah, 7 Ekim’den çok kısa bir müddet sonra bölgedeki İsrail gemilerini gaye alıyordu. ABD/İngiltere’nin artık harekete geçme nedeni, İsrail’in, tüm eforuna karşın savaşa sokamadığı İran’ı, Husi hücumları nedeniyle en azından Yemen’de etkisiz kılmak. Gazze savaşı bunun için düzgün bir fırsat oldu.

Kızıldeniz, Süveyş Kanalı’nın güneyinde ağır olarak kullanılan bir ticari nakliye kanalıdır. Avrupa’dan Asya’ya, Doğu Afrika’ya kadar hem kestirme hem de en ucuz ticaret yolu olduğu için global ticarette büyük kıymeti var. Bir engelleme durumunda gemiler Afrika Boynuzu’nu dolaşmak zorunda kalacak. Bu çok uzun bir seyahat, tıpkı vakitte çok kıymetli. Gemilerin çoğunluğu güvenlik nedeniyle yolunu değiştirip bu rotayı izlediği için maliyetler Aralık ayının başından bu yana 10 kat arttı diyor ilgili çevreler.

Kızıldeniz’de bir Husi hakimiyeti global ticareti baltalayacağı üzere, dolaylı olarak İran egemenliği demektir emperyal çevreler için. ABD/İngiltere,bu iki duruma tahammül edemezler. ABD, “artık hücumları durdurması, Gazzelileri göçe zorlamaması” konusunda uyardığı İsrail için Kızıldeniz’e operasyon düzenlemiş olamaz yalnızca. Büyük çıkarları kelam bahsidir iki ülkenin, hasebiyle böylesine “orantısız” bir çullanmayı gerçekleştirmişlerdir.

HUSİLERİN GÜCÜ VAR

Yemen’de 2015’ten bu yana devam eden bir iç savaş var. Birleşmiş Milletler aracılığıyla tekraren ateşkes için masaya oturuldu lakin bir uzlaşma sağlanamadı. Suudi Arabistan’ın müdahalesi Riyad’a da değerliye patladı. Husilerin gücü Suudi Arabistan’ı istediği zafere ulaştıramadı. Zira varsayım edlenden fazla direnme gücü, ağır silaharı var Ensarullah’ın. O denli ki Husi kümeler, Suudi Arabistan’ın içindeki petrol tesislerine füzelerle, insansız hava araçlarıyla vuracak bir askeri teknolojiye sahip.

Bu çullanma çok önemli sonuçlar doğurabilir. İsrail’in savaşı yaymak istediğini yazıp durduk. Bendeniz bölgede yayılmayacağı kanısındayım. Haklıyım da herhalde, zira İran da Hizbullah da İsrail’in kendilerini savaşın içine çekme tuzağına düşmedi.

Analaşılan o ki İsrail’in beceremediğini, ABD ile batı yapacak.

Savaşı onlar yayıyorlar.

Kızıldeniz’de başladılar işte.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın