Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İki blok 15 saniyede çöktü, 115 kişiye mezar oldu! ‘Maraş yıkılsa bu bina yıkılmaz’ diye satmış!

İki blok 15 saniyede çöktü, 115 kişiye mezar oldu! ‘Maraş yıkılsa bu bina yıkılmaz’ diye satmış!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

Dinçer GÖKÇE

Depremin yıl dönümüne sayılı günler kala, Maraş’ta yıkılan binalardan ikisi ile ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Maraş Mimarlar Odası eski lideri Mesut Başkır’ın inşa ettiği Penta Park sitesinin yıkılan 2 bloğu nedeniyle 3 kişi hakkında dava açıldı. Mesut Başkır, kardeşi Metin Başkır ile şirket müdürü Özcan Çakmak’ın 22,5 yıla kadar mahpusu istendi.

‘MARAŞ YIKILSA BU BİNALAR YIKILMAZ’

İddianameye nazaran 5 bloktan oluşan Penta Park sitesi 1998-2002 periyodunda inşa edildi. Site, kentin en inançlı sitesi olarak anıldı. Müteahhittin yüksek mimar olmasının da tesiri ile olsa gerek Penta Park için “Maraş yıkılsa bu binalar yıkılmaz” söylentisinin kentte çok sık tabir edildiği anlaşıldı.

15 SANİYE İÇİNDE ÇÖKTÜLER

Kayalık yere inşa edildiği söz edilen Penta Park’ın 5 bloğundan 2’si çöktü. Çöken 14 katlı Penta 1 Blok’ta babası, annesi ve yeğenini kaybeden besici Eşref Şekerli “Güvenli diye satıldı. Kentin ileri gelenlerinin oturduğu bu sitedeki 2 blok birinci sarsıntıda 15-20 saniyede yıkıldı” dedi.


Beyza Işık Kaptanoğlu (28), eczanesini açtıktan 2 ay sonra anne ve babası ile tıpkı binada can verdi.

KAPICININ OĞLU, GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

Yıkılan 2 blok ile ilgili iddianamede dikkat çeken bir ayrıntı de yer alıyor. Yıkılan 2 bloğun altında da işyerleri bulunuyordu. Çöken Penta 1 Blok’ta özel bir banka, Penta 3 Blok’ta ise kamuya ilişkin 2 bankanın şubesi bulunuyordu. Penta 3 Blok’ta bina vazifelisi olarak çalışan babası Nevzat Demir (47), annesi Yıldız Demir ile kardeşi Sudenaz Demir’i kaybeden Bekir Demir (27) şikâyetçi olarak alınan sözünde “Binanın altında bulunan Ziraat Bankası’nın, işyerini kullanmaya başlamadan evvel tadilat yaptı. Kolonlarda tıraşlama yaparak kablo tesisatı çektiğini gördüm” dedi.

YUNANİSTAN’A KAÇMAYA ÇALIŞTI

Tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan Mimar Mesut Başkır (77) ise tabirinde yönetmeliğe uygun materyal kullandıklarını kaydetti.

Başkır, “O periyotta nervürlü demir kaidesi olmamasına karşın binada nervürlü demir kullandık” dedi. Başkır, binalarda kolon yahut kiriş kesilmesi durumunun olmadığını vurguladı. Metin Başkır, vazifesinin muhasebe ile ilgili işler olduğunu söylerken Özcan Çakmak ise, şirketin idari işleri ile ilgilendiğini söyledi.


Müteahhit Mesut Başkır, tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışmıştı.

2 BLOK 115 BİREYE MEZAR OLDU

Penta Park’ın yıkılan 2 bloğu 115 şahsa mezar oldu. Kentin önde gelen kuyumcularından Eşref Şekerli, eşi Muazzez Şekerli ile torunları Muhammed Şekerli, Dr. Ahmet Kaptanoğlu, eşi Eczacı Sema Kaptanoğlu, çiftin eczacı kızları Beyza Işık Kaptanoğlu, iş insanları Ali Alkap, Cemil Denizduran ve Hanifi Güzelçiftçi ile F5 Haber’in sahibi Mehmet Sait Bilgin’in İnşaat Mühendisi eşi Melek Pınar Alım ile çiftin 2 oğlu ömrünü yitiren bireyler ortasında yer aldı.

ZAMANAŞIMI RİSKİNE DİKKAT

Avukat Davet Çetin, 15 yıllık zamanaşımına dikkat çekerek “1999 Gölcük, 2003 Bingöl ve 2011 Van sarsıntılarında, yargılanan sanıklardan bir birçok zamanaşımı nedeni ile ceza almaktan kurtuldu” dedi. Av. Çetin yargılama süreçlerinin ağır ilerlediğine işaret etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın