Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İBB Meclis Takip Raporu Yayınlandı: İşte Detaylar

İBB Meclis Takip Raporu Yayınlandı: İşte Detaylar

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

Raporda; ilgili tarih aralığındaki toplamda 21 saat süren tüm meclis oturumları ve 2000 sayfadan fazla komite raporları incelenmiştir. Tüm meclis konuşmaları, kurul raporları ve alınan kararlar kategorize edilerek arşivlenmiştir. Raporun dikkat çeken çıktılarını aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

• Araştırma sonucunda İBB Meclisinin bayan temsiliyeti bakımından eksikleri olduğu görülmüştür. Kadın üyeler İBB Meclisinin sadece 1/6’lık kısmını oluştururken Mecliste yapılan konuşmalarda da bu oran 1/7’ye düşmektedir. Meclis üyelerinin vazife aldıkları komiteler incelendiğinde ise Bayan, Aile ve Çocuk Kurulu ile Eğitim Kurulu haricindeki tüm komitelerde bayan üyelerin azınlıkta olduğu hatta sekiz kurulda hiç bayan üye bulunmadığı saptanmıştır.

• İBB Meclis Üyelerinin eğitim seviyeleri araştırıldığında ise lise ve altı eğitim düzeylerinde eğitim almış üyelerin Meclis çoğunluğunun 1/6’lık kısmını oluşturduğu ve bu üyelerin çoğunluğunun CHP Kümesinden olduğu belirlenmiştir. Yüksek üye sayısına sahip olan AK Parti ve CHP Kümeleri incelendiğinde ise AK Parti Kümesinin eğitim olarak önde olduğu gözlenmiştir.

• İBB Meclisinde temsiliyetle ilgili bir öteki sorunun ise gençler olduğu görülmüştür. Mecliste 30 yaşın altında yalnızca 2 üye bulunmaktadır.

Meclisteki siyasi partiler üyelerinin yaşlarına nazaran bir değerlendirmeye alındığında ise CHP Kümesinin öbür partilere nazaran çok daha yaşlı olduğu gözlenmiştir. Şöyle ki AK Parti Kümesi sayıca fazla üyeye sahip olmasına karşın 60 yaş üstü üye sayısında CHP Kümesi AK Partiyi ikiye katlamıştır.

• Araştırma konusu olan Haziran– Eylül devrinde meclis üyeleri en çok imar, çevre/iklim ve işçi/personel bahisleri hakkında konuşma yapmıştır. Bu periyotta meclis üyeleri tarafından en çok İBB idaresi ve iştirakleri üzerine tenkitte bulunulmuş, İBB İdaresini bu sıralamada İBB Meclisi Cumhur İttifakı Kümesine yönelik tenkitler takip etmiştir.

• Meclis kararları ve kurul raporları kısmında ise İBB Meclisine en çok rapor gönderen komite “İmar ve Bayındırlık Komisyonu” olarak kaydedilmiştir. Bu komite araştırma kapsamına giren devirde İBB Meclisine 322 rapor göndermiştir. İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nu 113 rapor ile Hukuk Komitesi takip etmiş, Altyapı, Mesken ve Emlak Komitesi ise 69 rapor ile en çok rapor gönderen üçüncü kurul olarak dikkat çekmiştir.

• İBB Meclisi bünyesinde bulunan 26 kuruldan 13’ü İBB Meclisine 10 rapordan az çalışma göndermiştir. Bu küme içerisinde bulunan Kadın, Aile ve Çocuk Kurulu, Akıllı Kent ve Bilgi Teknolojileri Komitesi ve Göç, Göçmen ve Mülteciler Komisyonu dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en kalabalık kentinde bahsedilen kurulların daha faal çalışması beklenmektedir.

• Büyükşehir belediye meclislerinde teklifler üzerinde komite evresinde değişiklik yapılabilmektedir. Bu komiteler parti çoğunluklarına nazaran oluşturulur ve bu değişiklik yapma hakkı İBB Meclisinde komitelere havale edilen tekliflerin yüzde 14’ü için kullanılmıştır. Kurullarda bulunan Millet İttifakı üyeleri ise kurul görüşlerine katılmadıklarını raporların yaklaşık yüzde 17 ‘sinde belirtmişlerdir. Alınan kararların ise tekrar yüzde 17’lik kısmı oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Kurul raporuna şerh vermek pratikte çok bir sonuç doğurmamakla birlikte partilerin ilgili karara ait duruşunu göstermektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın