Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Horon oynayanlar, kayanlar… Ayder Kardan Adam Festivali yine renkli görüntülerle doldu

Horon oynayanlar, kayanlar… Ayder Kardan Adam Festivali yine renkli görüntülerle doldu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

İHA

Ayder Kardan Adam Şenliği bu yıl da renkli imajlara sahne olmaya devam ediyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda 16.’sı düzenlenen Kardan Adam Şenliği bu yıl da kayan ve eğlenen insan görüntüleri ile doldu.

Kardan Adam Şenliği için Türkiye’nin birçok vilayetinden vatandaşlar Ayder Yaylası’na adeta akın etti.

Dün gece saatlerine kadar yağmasıyla şenlik alanı karla doldu.

Poşet ve kızaklarla birlikte yokuştan aşağıya kaydılar

alanına gelen vatandaşlar yanlarında getirdikleri poşet ve kızaklarla birlikte yokuştan aşağıya kayarak keyifli vakit geçirdi.

Ufak kazalar ve horon tepenler bu yıl da var

Kaydıkları esnada ufak kazalarda meydana geldi. Tıpkı vakitte her yıl olduğu gisi şenlik alanında büyük horon halkaları kuruldu.

Kardan adam yapıldı

Vatandaşlar daha sonrasında biriken karlardan “kardan adam” yaparak müsabakaya katıldı.

Araçlar alana alınmadı

Trafik nedeniyle aksamaların yaşanmaması için Ayder Yaylası’nda araçlar için tedbir alındı. Ayder’in girişinde araçların yayladaki şenlik alanına kadar gitmesine jandarma grupları müsaade vermedi. Bu nedenle vatandaşlar otoparktan şenlik alanına kadar yürüyerek çıktı.

“Ayder gelinlik giymiş gibi”

Ayder Yaylası’nın her mevsimde farklı bir hoşluğu olduğunu vurgulayan Valisi İhsan Selim Baydaş, ortam ile ilgiil şu tabirleri kullandı:

Yazı, baharı, kışı farklı hoş. Ayder gelinlik giymiş üzere duruyor. Rize harika bir coğrafyası var. Sisi başka hoş, yağmuru farklı hoş ancak kışı başka hoş. Çok hoş bir ortam. Bu şenliklerim yavaş yavaş spor tertiplerine dönüşmeye başladı. Bu sene şenlikteyiz. Tahminen de bir dahaki sene büyük bir spor tertibin olacağı bir yer olabilir. Kış spor turizmini canlandırmak istediğimiz bir kent.

“Atmosfer çok güzel”

Elazığ’dan Ayder Yaylasında karda kaymak için geldiğini söz eden Nihal Yıldız, formunda konuştu:

Güzel bir halde kayıyorduk. Gerimizden gelenler bizi düşürdüler lakin heyecan çok hoş. Elazığ’dan geliyorum. Kaymak için geldik. Kar çok hoş. Atmosfer çok hoş. Dün yağan karı kaçırdık. Bugünkü heyecanı kaçıramadık. Hava hoş, görüntü da hoş. Pek keyifli geçiyor.

“Şenlik, beklediğimden hoş oldu”

Şenlikte hoş vakit geçirdiklerini söyleyen Ramazan Leventoğlu, şöyle konuştu:

Şenlik beklediğimden hoş oldu. Kayak pisti olabildiği kadar hoş. Buraya Çayeli’nden geliyorum. Akşama kadar kayacağız. Eğlenceli oluyor. Konserler de var. Neredeyse buradaki herkes eğleniyor. Yürüyerek de geliyorlar. Az evvel arkadaşıma geriden çarptım. Öbür bir kümeye da bodoslama çarptım.

“Ortam muhteşem”

Ayder’e birinci kez geldiğini ve yaylanın ortamının çok hoş olduğunu belirten Yusuf Kasap ise şu ifadeyi kullandı:

10 numara geçiyor. Ortam mükemmel. Kar hoş. Karadeniz’in her yeri bu türlü. Biz jet üzereyiz. Biz bu kaymanın tam merkezinden geliyoruz. Ayder 10 numara. Ben birinci kere geldim fakat harika bir yer.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın