Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Holding patroniçelerine rapora rağmen karşılıksız çekten ceza!

Holding patroniçelerine rapora rağmen karşılıksız çekten ceza!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Hisselerinin yüzde 93’ü Borsa İstanbul’da süreç gören Marka Yatırım Holding AŞ’nin iki eski ortağı dikkat çeken bir ‘karşılıksız çek’ davası ile gündemde.

Dava belgelerinden edinilen bilgilere nazaran Mine Tozlu ile Zeynep Aşkın Korkmaz, Ocak 2019’da ödeme tarihli 3 farklı çeki imzalayarak turizmci Onur Ateş’e (43) verdi. Ödeme günü geldiğinde çekler karşılıksız çıktı.

Ateş, üç çek için de ‘karşılıksızdır’ şerhi düşürdü. Karşılıksız çıkan çeklerin ödenmesi için taraflar ortasında yürütülen görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Ateş, Küçükçekmece 1. İcra Ceza Mahkemesi’nde açtığı davada Tozlu ve Korkmaz’ın ‘karşılıksız çek’ cürmünden cezalandırılmalarını istedi. İkili ismine yapılan savunmalarda ise, çeklerdeki imzalara ait itirazlarda bulunuldu.

KARŞILIKSIZ ÇEKTEN CEZA ÇIKTI

Yapılan yargılama sonrası mahkeme Mine Tozlu ile Zeynep Aşkın Korkmaz’a ‘karşılıksız çek’ düzenleme hatasından isimli para cezası verdi. 3 başka çek yaprağı için toplamda 1.2 milyon liralık isimli para cezası verildi. İkilinin avukatları karara itiraz etti. Evraka bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, kararı onadı. İki sanık tarafında de karar katılaştı.

PARA CEZASI MAHPUS CEZASINA DÖNER

Mahkemenin kararının infazı için evrak ilgili üniteye gönderildi. Karar gereği, isimli para cezasının ödenmemesi halinde isimli para cezası direkt mahpus cezasına çevrilecek. Mahkeme, ikiliye çek hesabı açma yasağı da verdi. Bu ortada, çek yapraklarından biri için yargılamanın yenilenmesine ait dava ise sürüyor.

İKİ ESKİ ORTAK DA KAVGALI

Öte yandan, şimdilerde birebir davada sanık pozisyonunda olan ikili ortasında da bir müddettir sorun yaşandığı biliniyor. Mine Tozlu, Kanada’ya yerleşen Zeynep Aşkın Korkmaz’a yönelik 31 Ağustos 2022’de yaptığı bir paylaşımında “Şimdi sırada şirkete ziyan verenler var ve Kanada’ya kaçanlar var!. Hazırlıklı ol Zeynep Aşkın Korkmaz sıra sende!!!” tabirlerini kullanmıştı. Paylarının yüzde 92,9’u halka açık olan Marka Yatırım Holding’in kalan payı ise Korkmaz’a ilişkin.

RÜŞVET SAVLARINI GÜNDEME GETİRDİ
Mine Tozlu Sineren, geçen yıl SPK eski lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkındaki rüşvet argümanları ile uzun bir mühlet gündemdeydi.

TOZLU: O ÇEKLERDEKİ İMZALAR BANA İLİŞKİN DEĞİL
Konu ile ilgili Marka Yatırım Holding İdare Konseyi Lideri Mine Tozlu ise yaptığı açıklamada “Üç çekteki imza bana ilişkin değil. Bununla ilgili İsimli Raporları var. Mahkeme, bir çekle ilgili ceza davasını düşürdü. İki çekle ilgili ise, Zeynep Aşkın Korkmaz’ın vaktinde itiraz edilmediği için iki çekle ilgili dava devam etti. Ama bu çekle ilgili İsimli Tıp Kurumu’ndan imzaların bana ilişkin olmadığı raporu çıktığı halde, mahkeme hukuken bu istikamette bir karar verdi. Şahsım, kararın infazını durdurmak için gerekli türel süreçleri yaptık. Çeki sürece koyan kişi hakkında da kabahat duyurusunda bulundum. Benzeri bir durum daha evvel de başıma geldi. Ve o bireyler ise hala Adana’da tutuklu yargılanıyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın