Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Holding patroniçelerine karşılıksız çekten ceza! Ödeme yapılmazsa tutuklanacaklar!

Holding patroniçelerine karşılıksız çekten ceza! Ödeme yapılmazsa tutuklanacaklar!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
3 0

Ek başlık: Ödeme yapılmazsa tutuklanacaklar!
Başlık: Holding patroniçelerine karşılıksız çekten ceza!

Halktv.com.tr/ÖZEL

Hisselerinin yüzde 93’ü Borsa İstanbul’da süreç gören Marka Yatırım Holding AŞ’nin iki eski ortağı dikkat çeken bir ‘karşılıksız çek’ davası ile gündemde.

Dava belgelerinden edinilen bilgilere nazaran Mine Tozlu Sineren ile Zeynep Aşkın Korkmaz, Ocak 2019’da ödeme tarihli 3 başka çeki imzalayarak turizmci Onur Ateş’e (43) verdi. Ödeme günü geldiğinde çekler karşılıksız çıktı. Ateş, üç çek için de ‘karşılıksızdır’ şerhi düşürdü.
Karşılıksız çıkan çeklerin ödenmesi için taraflar ortasında yürütülen görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Ateş, Küçükçekmece 1. İcra Ceza Mahkemesi’nde açtığı davada Sineren ve Korkmaz’ın ‘karşılıksız çek’ kabahatinden cezalandırılmalarını istedi. İkili ismine yapılan savunmalarda ise, çeklerdeki imzalara ait itirazlarda bulunuldu.

KARŞILIKSIZ ÇEKTEN CEZA ÇIKTI

Yapılan yargılama sonrası mahkeme Mine Tozlu Sineren ile Zeynep Aşkın Korkmaz’a ‘karşılıksız çek’ düzenleme cürmünden isimli para cezası verdi. 3 farklı çek yaprağı için toplamda 1.2 milyon liralık isimli para cezası verildi. İkilinin avukatları karara itiraz etti. Belgeye bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, kararı onadı. İki sanık istikametinde de karar katılaştı.

PARA CEZASI MAHPUS CEZASINA DÖNER

Mahkemenin kararının infazı için belge ilgili üniteye gönderildi. Karar gereği, isimli para cezasının ödenmemesi halinde isimli para cezası direkt mahpus cezasına çevrilecek. Mahkeme, ikiliye çek hesabı açma yasağı da verdi. Bu ortada, çek yapraklarından biri için yargılamanın yenilenmesine ait dava ise sürüyor.

İKİ ESKİ ORTAK DA KAVGALI

Öte yandan, şimdilerde birebir davada sanık pozisyonunda olan ikili ortasında da bir müddettir sorun yaşandığı biliniyor. Mine Tozlu Sineren, Kanada’ya yerleşen Zeynep Aşkın Korkmaz’a yönelik 31 Ağustos 2022’de yaptığı bir paylaşımında “Şimdi sırada şirkete ziyan verenler var ve Kanada’ya kaçanlar var!. Hazırlıklı ol Zeynep Aşkın Korkmaz sıra sende!!!” sözlerini kullanmıştı. Paylarının yüzde 92,9’u halka açık olan Marka Yatırım Holding’in kalan payı ise Korkmaz’a ilişkin.

ÇOK SAYIDA İCRA TAKİBİ VAR

Bu ortada, Ateş’e verilen karşılıksız çekler nedeni ile icra takibi yapılan Marka Yatırım Holding’e yönelik öbür kişi ve kurumların da bir dizi takibinin olduğu belirlendi. Mine Tozlu Sineren, geçen yıl SPK eski lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkındaki rüşvet tezleri ile uzun bir müddet gündemdeydi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın