Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hesap bilgililerini sattı davalar peş peşe geldi

Hesap bilgililerini sattı davalar peş peşe geldi

admin admin - - 6 dk okuma süresi
29 0

Ali Kemal ERDEM

İlknur A., 37 yaşında eşinden farklı iki çocuğuyla birlikte hayata tutunmaya çalışan bir bayan.

Çalıştığı işyerinden ayrılan İlknur A., dört aydır işsizdi.

2020’nin Kasım ayında Facebook’ta gezinirken “İstanbul İş İlanları” diye bir sayfadaki ilanı gördü.

Kendi sınırı borcu nedeniyle kapalı olduğundan ilandaki numarayı farklı bir telefondan aradı.

Telefonda kendisini “Fırat Bey” diye tanıtan kişi İlknur A.’ya telefon sınırını, kredi kartlarını ve banka bilgilerini Bitcoin ve e-ticaret süreçlerinde yarar sağlamak için kendilerine iki haftalığına kiraladıkları takdirde kurul vereceklerini söylediler.

KARTLARI VE TELEFONU ALMAK İÇİN KONUTUNA MOTO0KURYE GÖNDERDİLER

İşsizlikten ve parasızlıktan bunalan İlknur A., sözünde içinde bulunduğu psikolojinin tesiriyle yapacağı aksiyonun bir cürüm doğuracağını hesaba katmadan teklifi kabul ettiğini tez etti.

Teklifi kabul etmesinin akabinde banka bilgilerini, kartlarını ve telefon sınırını gece yarısı konutuna gelen ve anlaştığı bireylerce gönderilen kasklı bir motokuryeye teslim ettiğini söyledi.

İlknur A., karşılığında ise 2500 lira para aldı.

Ancak ortadan geçen mühlete rağmen kartlar ve çizgisi geri gelmedi. Aradığında “Bugün, yarın” diye oyalandı lakin sonra irtibat tümden kesildi.

HESAPLARINA SAVCILIK KARARIYLA BLOKE KONULDU

Bir müddet yaşanılana mana veremeyen, sorun olmayacağını düşünen İlknur A., bankacılık süreci yapmak için hesabının olduğu bankaya gittiğinde hesabına bloke konduğunu öğrendi.

Sebebini sorduğunda savcılık kararı olduğu karşılığını aldı.

Hemen öbür banka hesaplarını denetim eden İlknur A., hepsine bloke konduğunu öğrendi.

“ŞİKÂYET EDECEĞİMİ SÖYLEYİNCE MESKENİME GELDİLER”

Farklı bir numara kullanarak WhatsApp’tan birebir şahsa ulaşıp şikayetçi olacağını söylemesinin akabinde kendisi olmadığı sırada meskeninin önüne “Torbacı” görünümlü dört kişinin geldiğini bina yöneticisinden öğrendiğini öne sürdü. Bunun üzerine İstanbul’daki meskenini de terk ederek İzmit’teki akrabasının yanına gitti.

PEŞ PEŞE DAVALAR GELDİ

Çaresizlikten ve yeterli niyetinden ötürü kandırıldığını ve kimseyi dolandırmadığını öne süren İlknur A. kısa müddet sonra gelen peş peşe davalarla yeni bir şok yaşadı.

Banka bilgilerini, kartlarını ve telefon sınırını alan bireyler bunları kullanarak çok sayıda kişiyi dolandırmıştı.

Şimdi Türkiye’nin dört bir tarafında hakkında açılan davalarla uğraşıyor.

DAVA SAYISI 20’Yİ BULDU DAHA DA AÇILABİLİR

İlknur D.’nin avukatı İpek Balkanlı, şu ana kadar açılan dava sayısının 20’yi bulduğunu bunlardan ikisinden beraat kararı aldıklarını söyledi.

Davaların her biri farklı vilayetlerde açılıyor. İstanbul, Kocaeli, Erzurum, Şanlıurfa bunlardan dördü.

Avukat Balkanlı, şu an için 20 dava diyor zira açılan davalardan lakin hususla ilgili tebligat geldiğinde haberdar olunabiliyor. Yani yeni davalar da gelebilir.

PAZARLADIKLARI ESERLERİN PARASINI ALIP GÖNDERMEDİLER

Balkanlı, müvekkilinin bilgilerini alan şahısların bunlarla kelamda e-ticaret yaptıklarını kaydederek, “Sözde bilgisayar satıyor üzere ilan vermiş kişi parayı göndermiş lakin onlar eseri göndermemişler. Müvekkilimin onlardan aldığı 2500 lira lakin şu ana kadar açılan davalarda talep edilen, dolandırıcılarca alınan para 50 bin lirayı buldu daha da aşabilir.”

HESABINDAKİ SON PARALARI DA BOŞALTTILAR

Balkanlı, dolandırıcıların yalnızca İlknur A.’nın bilgilerini kullanarak öteki insanları dolandırmakla kalmadıklarını son etapta İlknur A.’nın hesabındaki kendisine ilişkin son paraları da boşaltarak bir defa daha mağdur ettiklerini belirtti.

DOLANDIRICILARDAN BİRİNİN YÜZÜ GÖRÜLDÜĞÜ HALDE ARAŞTIRILMIYOR

Müvekkili İlknur A.’nın nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığını ve bütün yargılamaların sonunda bir müddet cezaevinde kalmasının da gerekebileceğini kaydeden Avukat Balkanlı, duruma şöyle reaksiyon gösterdi:

“Sonuçta bu insan kaçmadı. Hala iki işte çalışarak hem asıl hatalıların sebep olduğu lakin onun ismine yazılan borçları ödemeye çalışıyor. Hem de çocuklarına bakıyor. Güzel niyetinden ve çaresizliğinden ötürü bilmeden bu işe girdiği belirli. Olayı yapan büyük bir şebeke. Mağdurların gönderdiği paraları çektirmek için bankalara her seferinde farklı şahısları göndermişler. Bunlar da ekseriyetle yabancı asıllı. Birisinin yüzü güvenlik kamerasında görülüyor. Soruşturma kapsamında bu kişi rahatlıkla bulunup şebekeye ulaşılabileceği yerde evrakla uğraşmamak ismine husus büsbütün gariban bir bayanın üstüne yıkılarak çözülmek isteniyor. Bu işi yapanlar ise dışarıda can yakmaya öteki çaresiz insanları mağdur etmeye devam edecek.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın