Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Herkes Çok Seviyor Ama Kimse Sahip Çıkmıyor! Bahçede 5, İstanbul’da 50 Liradan Satılıyor

Herkes Çok Seviyor Ama Kimse Sahip Çıkmıyor! Bahçede 5, İstanbul’da 50 Liradan Satılıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
4 0

Dünyanın en değerli turizm merkezlerinden Bodrum’da kentin coğrafik işaretli eseri olan Bodrum mandalinasının hasadı başladı. Başta Bitez ve Ortakent bölgelerinde olmak üzere mandalinalar üreticiler tarafından bahçelerden toplanmaya başlandı. Bu yıl hava kaidelerine bağlı olumsuzluk yaşanmazken, geçen yıl 3 bin 500 ton olan rekolte bu yıl 3 bin tona geriledi. Üreticinin elinden 5 ila 10 lira ortasında değişen fiyatlarla bahçeden çıkış yapan mandalina, İstanbul’da 50 liraya varan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bodrum’da faaliyet gösteren işletmelerin birçoklarının coğrafik işaretli Bodrum mandalinasını kullanmadığını söyleyen Bodrum Mandalin Hareketi öncüsü ve Bodrum Kent Kurulu Coğrafik İşaretler Çalışma Kümesi Kolaylaştırıcısı Erman Aras, “Ürün maalesef gerekli değerini bir türlü bulamadı. Bodrum’da işletmeler mandalinayı kullanmıyor. Bilhassa yeşilken hiç kullanmıyor” sözlerini kullandı.

‘HERKES BODRUM’U ÇOK SEVİYOR LAKİN MANDALİNAYA SAHİP ÇIKMIYOR’

İşletmelerin Bodrum mandalinasını kullanmaları gerektiğini beirten Aras, şöyle konuştu:

“Bodrum’da binlerce kahvaltı veren işletme var fakat birçoklarında mandalinanın reçelini ya da marmelatını bulamazsınız. Mutfaklarda sirke kullanılıyor ancak mandalina sirkesi kullanılmıyor. Kahvenin yanında lokum veriyorlar mandalina lokumu değil. Dondurma her yerde var çok az arkadaşımız mandalina dondurması üretiyor. Mandalinanın gazoz, kolonya, lokum üzere çok sayıda katma bedelli eseri var. İşletmeler Bodrum mandalinasını kullansa bahçelerden talep olur ve herkes malını satar, bahçesini korur.

Alıcı fazla olmadığı için olağan koşullarda mandalinaların şu anda bitmiş olması gerekiyor. Ocak ayı geldiğinde mandalinanın kalmaması lazım zira artık bu aylarda soğuk ve don geliyor. Mandalina yeniden yerlere düşecek ve bizim bunları daha evvel bitirmemiz gerekiyor. Temmuz ayında yeşilken bunları toplayıp aralıkta meyvesi olunca almamız gerekiyor. Bizim evvel Bodrum’a bunu kabul ettirmemiz lazım. Herkes Bodrum’u çok seviyor ancak kimse hakikaten Bodrum’un coğrafik işaretli bu eserine kıymet vermiyor.”

‘MALİYETLER ÇOK YÜKSEK’

Satış maliyetlerinin yüksek olduğunu kaydeden Aras, “Mandalin Hareketi olarak bir küme insan bunun için uğraş sarf ediyoruz ve bunları anlatmaya çalışıyoruz. Bodrum mandalinasının bahçeden çıkış sayısı 5 ila 10 lira ortasında değişiyor bunun çok daha yüksek olması lazım. Bu sayılarla hiç kimse bahçesine bakamaz. Mandalina, işletmeler tarafından kullanılmalı ki sayılar yükseltilmeli. Bodrum’da pazardaki satış fiyatı 15 liradan başlıyor. Kargo maliyeti, personel maliyeti ve öteki birçok maliyet yükseldi.

Bu eseri İstanbul’da yediğiniz vakit fiyatı 50 liraya kadar çıkıyor. Bu eseri burada işleyip katma kıymete dönüştürmemiz gerekir. Katma pahaya dönüştüğü vakit lakin para edecektir. İşletmeler bu eseri görmezden gelemez ve menülerine koymaları gerekiyor. Bodrum bunu görmeli. Bu yılki rekolte 3 bin tonun altında olağanda bu sayı 5 bin tonlardaydı. Geçen sene ise 3 bin 500 ton civarlarındaydı bu sene azalınca iri oluyor. Bu sene don ya da tabiatla ilgili ezalar da olmadı. Şu ana kadar mandalinalar pek güzel” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın