Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hayvanlar aleminden sonsuza kadar birlikte kalan çiftler : İyisiyle kötüsüyle, ölüm onları ayırana kadar…

Hayvanlar aleminden sonsuza kadar birlikte kalan çiftler : İyisiyle kötüsüyle, ölüm onları ayırana kadar…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
17 0

Evet, beşerler gerçek şefkat, sevgi ve fedakarlık yeteneğine sahiptir. Lakin ebedi sadakatin tek (ve mükemmel) örneğinden çok uzağız.

Penguenler

Bu kuşların sevgi dolu kocaman sıcak kalpleri var. Antarktika’nın soğuk ve buzunda yaşadıklarına dair hiçbir şey yok. Bir ortak seçerler ve onunla yıllarca kalırlar. Erkek ve dişi penguenler sırayla yumurtayı kuluçkaya yatırır ve yavru pengueni besler.

Beyaz kuğular

Kuğular hayatları boyunca eşlerine sadık kalırlar. Aile hayatları arkadaşlık, birbirlerine ilgi ve şefkat içerir.

Gri taçlı turnalar

Gri taçlı turnalar, ülkenin resmi sembolü olarak, Uganda bayrağında yerini alır. Kendilerini ekseriyetle Doğu Afrika ülkelerinde görebilirsiniz. Hangisi dişi hangisi erkek diye sormayın, uzman biyologlar için bile bunu ayırt etmesi hayli güç. Erkekler çoklukla dişilere nazaran daha iri olsalar da, DNA testi yapmadan dişi ve erkeği ayırt etmek hayli güç.

Gri taçlı turnaların izlemeye doyamayacağınız bir çiftleşme dansları vardır. Hem dişi hem de erkek kuş birbirlerini etkilemek için tüm figürlerini sergilerler: yerlere kadar eğilmek, havaya sıçramak ve çeşitli sesler çıkarmak bu eşsiz ritüelin yalnızca ufak bir kesitidir. Eşler birbirlerini seçtiği vakit ise düğüne çok emsal bir merasim ile sevdiklerinin ortasından uçarak uzaklaşır. Onlar artık ölene kadar beraberler. Anlatmak için bu hoş kuşları seçmemin bir başka sebebi ise tiplerinin tükenmekte olduğunu söyleyerek bu hususa dikkat çekmek. Maalesef ben bu satırları yazarken, kendilerinden yalnızca 50 bin adet kaldı. Soylarının tükenme sebebinin en önemli sebepleri avcılık ve sulak alanlara yapılan insan müdahaleleri…

Kartallar

Kartalın ABD’nin ulusal sembolü olması tesadüf değildir. Bu kuşlar nitekim sadık ve sadık evlilik ortaklarıdır.

Albatroslar

Görünüşe nazaran Albatroslar aşkı güçlü tutmanın sırrını biliyorlar: erkeğin uzun “iş gezileri” ve dişinin tuhaf fakat tutkulu ritüel dansları.

Gibonlar

Son derece güçlü bağlantılar kurarlar ve dahası eşit kaidelerde yaşarlar.

Kurtlar

Erkek kurtlar dişi partnerlerine karşı son derece şefkatlidir. Onları fakat mevt ayırabilir.

Kunduzlar

Anaerkil ailelerde yaşıyorlar. Onlara nazaran uzun ve memnun bir münasebetin sırrı bayanın doğuştan gelen bilgeliğinde yatmaktadır.

Karabataklar

Karabatakların sevgisi edebiyatta ve sanatta sıklıkla kutlanır ve bunun kesinlikle bir nedeni vardır. Bağlılığın sembolü haline geldiler. Shakespeare’in ünlü şiiri “Anka Kuşu ve Kaplumbağa” onlardan esinlenmiştir.

Baykuşlar

Erkek baykuş çoklukla neredeyse bir yıl boyunca dişiye kur yapar. Daha sonra bir yuva yapar ve dişiyi yeni meskenine davet eder. Şayet bayan ondan hoşlanıyorsa ve çift bir varis yetiştirirse, erkek liderliği ele alır ve tüm aileyle ilgilenir.

Tilkiler

Dişi tilki ölürse erkek yeni bir eş aramayacak ve hayatının geri kalanında yalnız kalacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın