Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hamile eşini döven iş adamına verilen ceza belli oldu

Hamile eşini döven iş adamına verilen ceza belli oldu

admin admin - - 6 dk okuma süresi
10 0

Bir şirkette insan kaynakları yöneticiliği yapan Yonca B., 19 Haziran 2022’de Çeşme ilçesindeki yazlıklarında eşi, tanker kazanı fabrikası sahibi Yiğit B.’nin kendisine iki sefer şiddet uyguladığını ve mevtle tehdit ettiğini belirtip şikayetçi oldu.

1 çocuk annesi Yonca B., avukatları aracılığıyla verdiği şikayet dilekçesinde, “Evliliğimiz boyunca iki kere şiddete uğradım. Birincisinde eşim ve görümcemle, bir restoranda yemek yedikten sonra dayısıyla ilgili tartıştık. Kendisine ‘Dayına götüreyim onu döv, husus da kapansın’ diye söyledim. Meskene gittiğimizde eşim bana ‘Sen insanların içinde bunu nasıl söylersin. Seni öldürürüm, ağzının burnunun yerini değiştiririm’ diyerek tehdit etti. Odama giderken kolumdan ve saçımdan çekip, beni darbetmek istedi. Kız kardeşi ortaya girip onu engelledi. 6 gün sonra yaşanan ikinci şiddet hareketinde ise 7 haftalık hamileydim. Kendisi işe giderken, ‘Seni de o karnındaki piçi de istemiyorum. Aldır, orta tabibi bu işi bitir’ dedi. Akabinde tekme savurdu. Tabip raporunda karnıma darbe aldığım ve sağ kolumda 3 adet ekimoz olduğu belirtildi. Kendisinden şikayetçiyim” dedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Yiğit B., soruşturma basamağındaki tabirinde “Yaklaşık iki sene evvel dayım, anneme şiddet uygulamıştı. Eşim bunu gündeme getirip, bana ‘Götüreyim seni dayına döveceksen döv bahis kapansın’ diyerek kırıcı konuştu. Yemek yedikten sonra birlikte meskene döndük. Meskende de bu halde konuşmaya devam etti. Kendisini ‘Yeter sus’ diyerek, uyardım. Bunun üzerine bağırmaya başladı. Kendisinin kolundan tutarak içeri çektim. Mutlaka darbetmedim. İkinci tartışmamızda eşim konuttan ayrılarak karşı komşuda kalıp daha sonra konuta döndü. Dönünce kendisine, ‘Sağlıklı bir ilgi kuramıyoruz. Mantıklı bir karar vermemiz gerekiyor, İkimizin de yaşı genç. İkimizin de bir hayatı var. Hakikat karar vererek hislerimizle değil mantığımızla hareket etmeliyiz. Çocuğu aldıralım, tek başına doğurmak senin kararın değil, ikimizin ortak paydasıdır’ dedim. Lakin muhakkak, ‘Seni de o karnındaki piçi de istemiyorum. Aldır, orta hekimi bitir bu işi’ demedim” diye konuştu.

Soruşturmanın akabinde Yiğit B. hakkında “Eşi taammüden yaralama” ve “Kadına tehdit” cürümlerinden toplam 8 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Davanın 6’ncı duruşması Çeşme 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 25 Ocak’ta görüldü. Duruşmaya Yonca B. ve avukatı Asena Kılınç dışında katılan olmadı. Birebir gün Yiğit B.’nin avukatı ise duruşmanın belirtilen saate bekletilmesi için dilekçe verdi.

Yonca B.’nin avukatı Asena Kılınç, “Önceki beyanlarımızı motamot tekrar ederiz. İzmir’de duruşmalarımız ve müddetli işlerimiz bulunduğundan ayrıyeten evrakta daha evvel mütalaa alındığı için karar basamağında olduğundan sanık müdafinin bekletme talebinin reddi ile belgenin karara çıkartılmasını talep ederiz. Şikayetimiz devam etmektedir. Belge kapsamında sanığın üzerine atılı cürmü işlediği sabittir. Belge tekemmül etmiştir. Yargılamanın sürüncemede kalmaması açısından evrakın karara çıkartılmasını talep ederiz” diye konuştu.

Savcı ise Yiğit B.’nin avukatının duruşmanın belirtilen saate bekletilmesi talebi konusunda takdirin mahkemede olduğunu belirterek, “Önceki mütalaamızı tekrar ederiz. Tüm soruşturma ve kovuşturma evrakı birlikte değerlendirildiğinde Yonca B.’nin beyanlarına prestij edilmekle sanık Yiğit B.’nin eşini ‘Seni öldürürüm, ağzının burnunun yerini değiştiririm’ demek suretiyle tehdit ettiği ve darbedip, tekme savurmak suretiyle yaraladığı, evrak kapsamındaki katılan raporundan da anlaşılmaktadır. Sanığın cezalandırılmasına karar verilmesi kamu ismine talep ve mütalaa olunur” dedi.

Yonca B.’nin avukatı temel hakkındaki mütalaaya katıldıklarını belirtip, bu doğrultuda karar verilmesini talep ettiklerini söyledi.

İKİNCİ OLAYDA HATASI SABİT GÖRÜLDÜ

Hakim, beyanların alınmasını akabinde kararını açıklayıp, Yiğit B.’nin avukatının duruşmanın bekletme talebini reddetti. Hakim sanık Yiğit B.’nin yaşanan birinci olaydaki “Tehdit ve taammüden yaralama” cürümlerinden beraatine, yaşanan ikinci olayda kabahatinin sabit görülmesi, meydana gelen ziyan ve tehlikenin tartısı dikkate alınarak, “Kasten yaralama’dan 1 yıl 3 ay mahpusla cezalandırılmasına karar verip, kararın açıklanmasını geri bıraktı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın