Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hakan Fidan: Montrö Sözleşmesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz

Hakan Fidan: Montrö Sözleşmesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz

admin admin - - 6 dk okuma süresi
22 0

İHA

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın diplomasi trafiğindeki durağı, Arnavutluk’un akabinde oldu.

Bakan Fidan, başşehir Sofya’da Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile görüştü.

Görüşmede, ikili bağların yanı sıra global ve bölgesel hususlar ele alınırken Fidan ve Gabriel, daha sonra heyetler ortası görüşmeye başkanlık etti.

“Bölge ülkeleri olarak iş birliğimizi derinleştirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor”

ve Gabriel, görüşmelerin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Açıklamalarında, coğrafik pozisyonuyla güç ve ulaştırma projeleri açısından büyük kıymet taşıyan Bulgaristan’ın bölge istikrarına ve kalkınmasına katkı sağlayan kıymetli bir ülke olduğunu söz eden Bakan Fidan, “Türkiye için emniyetli bir komşu ve güçlü bir müttefiktir. Bugün bölgemizde güvenlik ve istikrara öncelik veren sağduyu siyasetlerine her zamankinden daha fazla muhtaçlık duymaktayız. Bölge ülkeleri olarak iş birliğimizi derinleştirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

“İkili ticaret hacmimiz 7 milyar doları aştı”

Bugün gerçekleştirilen görüşmede ikili ilgilerin her açıdan ele alındığını kaydeden Bakan Fidan, “İş birliğimizi yeni alanlara taşıma konusunda kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın davetini ilettim, mart ayından sonra.

Ayrıca Cumhurbaşkanımızın yıl içerisinde planlanabilecek bir ziyareti vesilesiyle yapılacak olan Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu’nun müteakip toplantısını düzenleme konusunda da görüşlerimizi aktardım.

Bulgaristan’la ekonomik ilgilerimizin olumlu taraftaki seyrinden memnuniyet duyuyoruz. İkili ticaret hacmimiz 7 milyar doları aştı. En kısa müddette 10 milyar dolar maksadını yakalamayı hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Bulgaristan, Avrupa’daki vatandaşlarımızın Türkiye’ye ulaşımlarında ana güzergâh konumunda”

Cam, alüminyum, güç, otomotiv ve farklı dallardaki Türk şirketlerin Bulgaristan’da faaliyet gösterdiğini vurgulayan Bakan Fidan, açıklamasını şu biçimde sürdürdü:

Karayoluyla Avrupa’ya ihracatımızın neredeyse tamamını Bulgaristan üzerinden yapıyoruz. Bu nedenle tırlarımızın geçiş hudut geçişini kolaylaştırması için Bulgar makamlarıyla da daima temas halindeyiz. Tırlarımıza, Bulgaristan hududunda ek kimi denetimler uygulaması hakkında temaslarımız sürüyordu. Stratejik kıymete sahip ulaştırma temasımızı demir yolu ve Ro-Ro üzere araçlarla çeşitlendirmek ve güçlendirmek için ayrıyeten çalışmalı, başlıyoruz. Bulgaristan ayrıyeten Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye kara yoluyla ulaşımlarında da ana güzergâh pozisyonundadır. Bilhassa yaz aylarında yaşanan yoğunluğun azaltılması için yeniden birlikte çalışıyoruz.

Bulgaristan’la güvenlik alan alanında da iş birliğimiz var. Terörizm ve sistemsiz göç üzere sınamalarla karşı karşıya olduğumuz bir periyotta ilgili tüm kurumlarımızla, makamlarımızla bu alanlarda da iş birliğimizi artırma iradesini karşılıklı ortaya koyduk.

“Soydaşlarımızı gönülden selamlıyorum”

“Bulgaristan’daki Türk ve Müslüman nüfus münasebetlerimizin bir başka değerli boyutunu teşkil etmekte.” diyen Hakan Fidan, konuşmasında “Soydaşlarımızın vatanları olan Bulgaristan’daki refahı ve huzuru ülkemiz için değerli hususlardan biridir. Bu vesileyle soydaşlarımızı gönülden selamlıyorum. Bulgar hükümetlerine de bu mevzudaki çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi söz etmek istiyorum.

Bulgaristan’daki kültürel mirasınızın aramızdaki iş birliği ruhuna yakışır halde restore edilerek ayağa kaldırmasına da büyük ehemmiyet veriyoruz.” sözlerini kullandı.

“Montrö Mukavelesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz”

Bölgesel ve memleketler arası bahislerin da ele alındığını aktaran Bakan Fidan, “Özellikle Ukrayna’daki savaşın giderek artan olumsuz tesirleri karşısında alınabilecek tedbirler konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Bizler Karadeniz’e kıyısı olan iki NATO müttefikiyiz. Karadeniz’in güvenliği ve istikrarı ülkelerimiz için hayati değer taşımakta. Bu çerçevede Ukrayna’daki savaşın Karadeniz’de bir tırmanmaya yol açmamasına büyük değer atfediyoruz.

Ticari seyrüsefer özgürlüğünün tekrar test edilmesi için Birleşmiş Milletler ve ilgili taraflarla bir arada çalışmayı sürdürüyoruz. Montrö Mukavelesi’nin uygulayıcısı olarak Karadeniz’de sükûnetin koruması ve bunu tehlikeye sokacak teşebbüslerin engellenmesi temel önceliklerimiz ortasındadır. Türkiye, Bulgaristan ve Romanya ortasında Karadeniz’de mayın karşı önlemleri misyon kümesinin kurulmasına ait mutabakattan memnuniyet duyuyoruz.

Bölgesel güvenlik iş birliğine de örnek bir hadise olarak gösteriyoruz. Kıyıdaş ülkeler olarak bunu hem bölgesel sahiplenme merkezine hem de müttefiklik ruhuna uygun bir adım olarak görüyoruz. Bizler Montrö Mukavelesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz. Bu bahsin tartışılmasını bırakın akıldan geçilmesi bile kelam konusu olamaz.” açıklamasını yaptı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın