Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak? Meteorolojiden 26 Kente ‘Sarı’ ve ‘Turuncu’ Alarm! İşte O İller!

Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak? Meteorolojiden 26 Kente ‘Sarı’ ve ‘Turuncu’ Alarm! İşte O İller!

admin admin - - 12 dk okuma süresi
1 0

Meteoroloji bugün (27 Ocak Cumartesi) ve yarın (28 Ocak Pazar) için arka arda ihtarlar yayımladı. Bugün 26 kent için sarı ve turuncu alarm verildi.

Bugün pek çok kentte kuvvetli yağış, buzlanma ve don olayı bekleniyor. İşte meteorolojinin hafta sonu için paylaştığı bilgiler.

26 İLE SARI VE TURUNCU ALARM

Sarı ve turuncu alarm verilen 26 vilayet şöyle: Ağrı, Bingöl, Bolu, Erzurum, Hakkari, Kastamonu, Muş, Sakarya, Trabzon, Van, Bayburt, Bartın, Karabük, Artvin, Bitlis, Erzincan, Giresun, Kars, Mardin, Rize, Siirt, Tunceli, Zonguldak, Şırnak, Ardahan, Düzce.

ÖNÜMÜZDEKİ 24 SAAT HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak yapılan son değerlendirmelere nazaran önümüzdeki 24 saat: Ülkemiz genelinin kesimli ve çok bulutlu, Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Ege’nin kuzey, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğu, İç Anadolu’nun doğu kesitleri ile Eskişehir etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kısımlarda karla karışık yağmur ve kar formunda olması beklenen yağışların Doğu Karadeniz kıyı vilayetleri ile Hakkari, Şırnak ve Siirt ile Van’ın güney etraflarında kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği varsayım ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıkların kuzey ve iç kesitlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, öteki yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği iddia ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla kuzeybatı ve batılı, yurdun güneydoğu kesitlerinde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Akdeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatılı istikametlerden kuvvetli eseceği varsayım ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin’in kıyı kısımlarında kuvvetli yağmur, iç bölümlerinde karla karışık yağmur ve ağır kar halinde; Siirt, Şırnak ve Hakkari ile Van’ın güney etraflarında kuvvetli karla karışık yağmur ve ağır kar biçiminde görülmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Doğu Akdeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatı istikametlerden kuvvetli (30-60 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların Kırklareli etraflarında karla karışık yağmur ve kar, öbür yerlerde yağmur ve sağanak, yüksek kesitlerde karla karışık yağmur biçiminde görülmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı, yüksek kısımları karla karışık yağmurlu

İSTANBUL °C, 7°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra batı bölümlerinden başlamak üzere, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu

KOCAELİ °C, 8°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

TEKİRDAĞ °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, kuzey kesitlerinin yağışlı geçeceği, yağışların kıyı bölümlerde yağmur ve sağanak, iç kesitlerde karla karışık yağmur ve kar biçiminde görüleceği varsayım ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kısımlarında buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

DENİZLİ °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR °C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı

KÜTAHYA °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde hafif kar yağışlı

MUĞLA °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Bölgenin iç kesitlerinde sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

ADANA °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu

ANTALYA °C, 15°C

Parçalı ve çok bulutlu

ISPARTA °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu

MERSİN °C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğu kesitleri ile Eskişehir etraflarının karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

ANKARA °C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde kuzey bölümleri hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

KAYSERİ °C, 1°C

Çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı

KONYA °C, 2°C

Parçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçmesi; yağışların, kıyı kısımlarında yağmur, iç kesitlerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

BOLU °C, 2°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KASTAMONU °C, 1°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

SİNOP °C, 9°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 6°C

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, iç ve yüksek kısımları karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyı vilayetlerinde kuvvetli olmak üzere, kıyılarda yağmur, yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar halinde görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesitlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

RİZE °C, 8°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAMSUN °C, 11°C

Çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu

TOKAT °C, 3°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

TRABZON °C, 9°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, Hakkari ve Şırnak ile Van’ın güney etraflarında ağır kar biçiminde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

AĞRI °C, 0°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ERZURUM °C, -3°C

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MALATYA °C, 3°C

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

VAN °C, 3°C

Çok bulutlu, güney etraflarında ağır olmak üzere, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 6°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

GAZİANTEP °C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu

MARDİN °C, 3°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı

SİİRT °C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri ağır kar yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Akdeniz’de fırtına; Karadeniz, Marmara ve Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 4 ila 6, doğusu 5 ila 7; Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan, doğusu güneybatıdan 4 ila 6 yer yer 7 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5 m yer yer 3,0 m; Görüş: Âlâ, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren kuzeybatıdan 4 ila 6, gece saatlerinden itibaren 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5 m, akşam saatlerinden itibaren 2,0 m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Kesimli ve çok bulutlu, kuzeyi sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey Ege’de doğu ve güneydoğudan 3 ila 5, akşam saatlerinden itibaren kuzeydoğudan 4 ila 6, gece saatlerinden itibaren 5 ila 7; Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, güneyi 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5 m, Güney Ege’nin güneyi 3,0 m; Görüş: Uygun, yağış anında orta.

AKDENİZ

Hava Durumu: Kesimli ve çok bulutlu, doğusu sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 5 ila 7, akşam saatlerine kadar Antalya Körfezi 6 ila 8; Doğu Akdeniz’de kuzeyli istikametlerden 3 ila 5, akşam saatlerine kadar batısı (Anamur-Silifke arası) kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde, Dalga: 2,0 ila 3,0 m yer yer 3,5 m; Görüş: Güzel, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan, öğlen saatlerinden sonra kuzeybatıdan 2 ila 4 yer yer 5 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,75 m; Görüş: Âlâ, yağış anında orta.

SAAT SAAT CUMARTESİ HAVA DURUMU

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın