Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gazze’de sağlık hizmetlerinde son durum! Emel Hastanesi’nin cerrahi bölümünün çalışmalar durdu

Gazze’de sağlık hizmetlerinde son durum! Emel Hastanesi’nin cerrahi bölümünün çalışmalar durdu

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Gazze’deki insanlık dramı devam ediyor.

İsrail akınları altında 26 binden fazla sivil hayatını kaybederken hayatta kalanlar ise çaresiz bir gayretin içinde.

Şehirde açlık başgösterirken sıhhat hizmetleri de aksak bir halde devam ediyor.

Cerrahi kısım çalışmayı durdurdu

Bu kapsamda Emel Hastanesi’nin cerrahi kısmının çalışmaları, oksijen yetersizliği nedeniyle durdu.

Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde Kızılay’a bağlı çalışan Emel Hastanesi’nin oksijen stokunun büsbütün bittiği duyuruldu.

Açıklamada, hastanenin 8 gündür İsrail ordusu tarafından kuşatma altında olduğuna dikkat çekilerek, “Emel Hastanesi’ndeki cerrahi departmanı, oksijen kaynaklarının tükenmesi nedeniyle çalışmayı büsbütün durdurdu. Hastane etrafında devam eden bombardıman ve hücumlar devam ederken, (İsrail) işgal güçleri, sekizinci gününde de hastaneyi amaç almaya ve kuşatmaya devam ediyor.” tabirleri kullanıldı.

İsrail güçlerinin hastane etrafında hareket eden her şeyi gaye aldığına işaret edilen açıklama, şöyle devam etti:

“Hastaneye şu ana kadar yerinden edilmişlerden 3 şehit ve 4 yaralı getirildi. Çok sayıda yaralı ve şehit ise hala hastane etrafında bulunuyor ve gruplarımız onlara ulaşamıyor.”

İsrail güçlerinin tehditleri nedeniyle çok sayıda ailenin Kızılay merkezine ve Emel Hastanesi’ne sığındığı vurgulanan açıklamada, İsrail güçlerinin tıpkı vakitte Han Yunus’taki Kızılay merkezini de tank atışlarıyla maksat aldığı ve kuşatma altında tuttuğu vurgulandı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal bedellere yönelik daima ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı akın düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki taarruzlarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği akınlarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü bayan olmak üzere 26 bin 422 Filistinli öldürüldü, 65 bin 87 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce meyyit olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları gaye alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne taarruzlarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 220’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 557 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı özgür bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin akınlarında 378 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sonda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 174 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın