Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gazze’de 600 bin kişi kıtlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya

Gazze’de 600 bin kişi kıtlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

AA

İsrail’in abluka altındaki Şeridi’ne havadan, karadan ve denizden düzenlediği ağır hücumlar sürüyor.

Saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü bayan olmak üzere 26 bin 83 Filistinli hayatını kaybetti, 64 bini aşkın kişi de yaralandı.

Enkaz altında hala binlerce meyyit olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları gaye alınarak sivil altyapı da tahrip edildi.

600 bin kişi vefat riskiyle karşı karşıya

İsrail’in elektrik ve su tedariki ile yardım ve yakıt girişini kesmesi nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 2 milyona ulaştığı Gazze’de halk insani felaket yaşıyor.

Gazze Şeridi’ndeki Sıhhat Bakanlığı’nın sözcüsü Eşref el-Kudra, bahse dair açıklamada bulundu.

Eşref el-Kudra, Gazze’nin kuzeyinde İsrail bombardımanı ve salgın hastalıkların yanında kıtlığın da baş gösterdiğini ve yaklaşık 600 bin kişinin vefat riskiyle karşı karşıya olduğunu tabir etti.

Binlerce Filistinli tek lokma yemeden günler geçiriyor

Bölgedeki Filistinlilerin çoğunluğu inançlı ve pak besin bulamama nedeniyle önemli bir açlık sorunu yaşıyor.

Bir deri bir kemik kalmış vücutları ve çökmüş gözleriyle Gazzeliler hayatta kalma için yiyecek sağlamanın yollarını arıyor.

İsrail’in yardımlarının girişini dahi engellediği kuzey kentleri başta olmak üzere Gazze Şeridi’nde İsrail kuşatmasının ağırlaşması nedeniyle Filistinliler yiyecek olarak yabani bitki ve hayvan yemine başvurmak zorunda kalıyor.

Binlerce Gazzeli ise yiyecek bulamadığı için tek bir lokma bile yemeden günler geçiriyor.

Aç kalan sokak hayvanları defnedilemeyen cesetleri yemeğe başladı

İsrail’in aralıksız sürdürdüğü taarruzların yoğunluğu nedeniyle sokaklarda kalan ve gömülemeyen cesetler açlıkla burun buruna kalmış köpekler ve başka hayvanlar tarafından yenilmeye başlandı.

İsrail hücumunda Gazze Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin cansız vücutlarını sokak hayvanlarının yediği imgeler toplumsal medyada infiale neden olmuştu.

Sosyal medyada yer alan ve Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta kayda alındığı belirtilen imgelerde İsrail akınında öldürülen kimi Filistinlilerin cesetleri görülüyor.

Açlık bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden oluyor

Çocuklar başta olmak üzere Filistinliler yetersiz beslenmeden muzdarip, bu da bağışıklığın zayıflamasına ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden oluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO) geçen kasım ayında yaptığı açıklamada İsrail’in uyguladığı abluka nedeniyle Gazze Şeridi’nde yaşayan herkesin besin güvensizliği yaşadığını duyurdu.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Sözcüsü Christian Lindmeier de yaptığı açıklamada, “Hastanelerde ve ameliyathanelerde su ve yemek için yalvaran hastalarımız var. Barınaklarda günü nasıl geçireceğini bilmeyen beşerler var. Yetersiz beslenen ve çok açlık çeken bireyler, vücutlarının zayıf düşmesi sorunuyla karşılaşıyor. Beden zayıfladığında hastalıklara çok kolay yakalanıyor” kelamlarına yer vermişti.

Bir lokma yiyecek için vefat yolculuğu

Büyük çoğunluğunun açlıkla karşı karşıya kaldığı Gazzeliler yiyecek elde etmek için çıktıları seyahatlerde, İsrail güçleri tarafından topçu atışlarıyla gaye alınarak öldürülüyor.

İsrail ordusu akınların başından bu yana bölgede Filistinlilerin birkaç ekmek alabilmek için kapılarında sıra oldukları fırınları vurmuştu.

İsrail’in akınları sürdükçe hayat şartlar berbatlaştı ve Gazzeliler ortasında açlık sorunu şiddetlendi.

Yardımlar birçok bölgeye ulaşmıyor

Dünya Besin Programı (WFP) gruplarının besin gereksiniminin büyük olduğu Gazze Şeridi’nin birden fazla bölgesine nizamlı olarak ulaşamadığını açıkladı.

WFP’nin açıklamasında, “Kıtlığı önlemek için insanların açlık çektiği Gazze’nin her bölgesine inançlı ve sistemli erişime gereksinimimiz var. Yeni yılda şu ana kadar her gün daha fazla Dünya Besin Programı kamyonu Gazze’ye geçebiliyor fakat Gazze’nin besin muhtaçlığının büyük olduğu birden fazla bölgesine sistemli olarak ulaşamıyoruz” sözleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler daha evvel Gazze Şeridi’nde 2,3 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda ihtarda bulunmuştu.

Yabani bitkiler ve hayvan yemi

Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinde besin kasveti yaşanması nedeniyle beşerler besine alternatif olarak tarım alanlarından yabani bitkileri, bilhassa de besin açısından büyük yararlar sağlayan ebegümeci bitkisini toplamaya yöneldi.

Gazze’de şu anda hala az ölçüde un yahut öğütülmemiş buğday bulunduran birtakım aileler dışında ekmek ve pirinç üzere temel besin unsurlarını bulmak sıkıntı.

Gazze’nin kuzeyindekiler hayvan yemi ve mısır tanelerini öğüterek ekmek yapmaya ve çocuklarını beslemeye başladı.

Görgü şahitlerinin verdiği bilgilere nazaran insan sıhhatine ziyanlı hususlardan yapılan bu kirli tahıllar savaş nedeniyle makus kaidelerde depolanırken yüksek nem nedeniyle ortaya çıkan böceklerle dolu lakin bölge sakinleri ekmek yapmak ve hayatta kalmak için onu kullanmak zorunda kalıyor.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye kasabasından 30’lu yaşlarındaki Hayil Yagi, AA’ya yaptığı açıklamada, bilhassa temel besin hususlarının temini konusunda bu bölgede durumun çok sıkıntı olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın