Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gastronomi Nobel’i kabul edilen ödülü alan Şef Ebru Baybara Demir, Hatay’da çiftçilerin ‘Narenciye’ çağrısını duyurdu… Bakanlık harekete geçti narenciye toplayacak gönüllüler aranıyor

Gastronomi Nobel’i kabul edilen ödülü alan Şef Ebru Baybara Demir, Hatay’da çiftçilerin ‘Narenciye’ çağrısını duyurdu… Bakanlık harekete geçti narenciye toplayacak gönüllüler aranıyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
36 0

Edanur AKTÜRK AYKOL

Şef Ebru Baybara Demir, 6 Şubat zelzele faciasından itibaren Hatay’da canla başla çalışarak, depremzedelere yardım etti. Zelzele faciasının akabinde aldığı 100 bin euro mükafatını sarsıntının merkez üssü Hatay’a bağışladı.

NARENCİYELER SAHİPSİZ KALDI

Deprem faciasının akabinde aldığı Gastronomi’nin Nobel mükafatını zelzelenin merkez üssü Hatay’a bağışladı. Şef Demir’in Hatay’a davetinin nedeni bu sefer sahipsiz kalan narenciyeler oldu.

NARENCİYELER TOPLANILMAZSA GELECEK SENE ÇİÇEKLENMEYECEK

Toplanılmayan, yerlere dökülen mahsüller gelecek yıl çıkacak mahsullere mahzur olacak. Emekçi bulunulamamasından, sahip kalınmasından toplanamayan ve hatta yere dökülen mahsüller, salgıldıkları asit ile önümüzdeki yıl çiçek açamayacak. Şef Ebru Baybara Demir tam da bu noktada toplumsal medya hesabından açık davette bulundu.

NARENCİYE TOPLAMAK İÇİN GÖNÜLLÜLER ARANIYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı çağırıya sessiz kalmadı. Artık de hem bakanlık hem de Şef Demir Hatay’a gidecek, mahsullerin toplanmasına yardım edecek gönüllülerini arıyor. Toplumsal medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir” kelamını paylaşan Şef Baybara:

“Gençlik ve Spor Bakanlığımız takviyesi ile Bakanlığımız istekli programında bulunan 6000 istekli genç Hatay’daki narenciye bahçelerini toplamaya ve bahçelerde yere dökülen eseri dönüştürmeye Hatay’a geliyorlar. İstekli insan gücüne gereksinimimiz var! Tahminen bir bahçeyi kurtarabilir, çiftçilerimizin yanında olabilir ve toprağı ve sayısız ağacı kurtarabiliriz” diyerek davette bulundu.

GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN KURALLAR VE ÇALIŞMAK İÇİN ALANLAR

-18 yaş üstü ve projede en az 5 gün ve üzeri gün sayısı çalışabilecek herkes

– Yemek üretiminde ve dağıtımında

– Bahçelerde narenciye toplama

– Atıkıların dönüşümüne yardımcı olabilirsiniz.

BAHÇESİNİ TOPLATMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLER

Bahçesini toplamak için dayanak isteyen çiftçilerin Hatay genelinde Ziraat Odalarına başvurarak talepte bulunması gerekiyor.

İletişim bilgisi, WhatsApp: +90 507 505 10 76 Melike

“NARENCİYE SIKINTISINI ÇİFTÇİLERDEN ÖĞRENDİK”

Şef Baybara bir diğer paylaşımda da:

Yaklaşık bir yıldır Hatay’dayız. Evvel ocakları yaktık. Ocak tüterse hayat devam eder diye düşündük. Kenetlendik. 3500’den fazla beşerle gönül birliği yaptık. Bölgenin narenciye problemini çiftçilerden öğrendik. Tahminen bir şeyler yapabiliriz diye harekete geçtik. Tahminen geç kalındı lakin bu istekli inisiyatifi; narenciyenin fiyatlandırılması, toplanamaması, çiftçinin ziyan etmesinin sorumlusu değil! Burada odaklanmamız gereken; yaşadığımız aksilikler karşısında birbirimize takviye olup dayanışma içinde gayret etmeliyiz. Geçtiğimiz cuma günü yayınladığımız Mürüvet Teyzenin daveti ile yaptığımız görüşmelerden sonra Gençlik Spor Bakanımız Sayın Osman Bak hususa kayıtsız kalamadı ve Bakan Yardımcımız Sayın Safa Koçoğlu önderliğinde gönüllülerin bölgeye gönderilmesine karar verildi. Projenin başında alanda Gönül Mutfağımızdan (bilenler bilir) Bakanlık Daire Liderimiz Sayın Abdullah Said Akkuş var. Biz gönül mutfağı olarak gönüllülerin yemeklerini pişirmek için orada olacağız. Bize katılmak isterseniz bildiğiniz üzere Gönül Mutfağımızın kapısı herkese açık

“YERE DÜŞEN NARENCİYE TOPRAĞI ASİTLİYOR”

Birçok narenciye çiftçisi, eserini toplayacak personel bulamıyor. Zati sayıları çok az olan personellerin ise maliyetlerinin yüksek olması eserin toprakta kalmasının en büyük sebebi oldu. Narenciye toplanmadığı vakit gelecek yıl çiçeklenemiyor. Yere düşen narenciye toprağı asitliyor. Kalitesini düşürüyor. Hatay’da faaliyetlerini devam ettiren gönül mutfağımız Samandağ, Erzin, Dörtyol ve Payas’taki çiftçilerin eserlerini satın alarak, toplanan narenciyeleri konteyner kentlerdeki muhtaçlık sahiplerine ulaştırarak çiftçiye takviye vermektedir” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili haber

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın