Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Fransa’dan geri adım! Çiftçilere yeni tedbirleri içeren 150 milyon euroluk destek

Fransa’dan geri adım! Çiftçilere yeni tedbirleri içeren 150 milyon euroluk destek

admin admin - - 5 dk okuma süresi
39 0

AA

Almanya’da başlayan çiftçi protestoları Fransa’ya da yayıldı.

Çalışma şartlarına reaksiyon gösteren Fransız çiftçiler, başşehir Paris’e yanlışsız 10 bin traktörle yola çıktı.

Fransa’da çiftçiler, hükümetin yeni kararlarına karşın Paris’e giden yolları kapattı.

Su kaynaklarına kolay erişim isterken, düşük gelirden şikayetçi olan çiftçiler günlerdir aksiyonlarını sürdürüyor..

Mesleklerine yönelik tenkitlere ve tarım siyasetlerine karşı hayal kırıklıklarını lisana getirerek Paris’e giden A15 otoyolunu trafiğe kapatan çiftçilerin, Fransız hükümetinden beklediği somut adım geldi..

Fransız hükümetinden geri adım

Başbakanı Gabriel Attal, ülkede devam eden çiftçi protestoları kapsamında tarım bölümündeki memnuniyetsizlikleri gidermek için hükümetin yeni önlemlerini açıkladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) çevreci siyasetlerinden ve haksız rekabetten şikayet eden Fransız çiftçilerine “yanınızdayız” bildirisi veren Attal, maddelerle korunan bir “gıda egemenliği” kurmak istediklerini belirtti.

Attal, “Egemen olmak istiyoruz; tarım yapmak için hükümran, hasat yapmak için hâkim, beslenmek için hükümran.” ifadelerini kullandı.

Güney Amerika Ortak Pazarı MERCOSUR ülkeleri ile AB ortasında planlanan ticari muahedenin Fransız çiftçileri açısından haksız rekabete yol açacağına işaret eden Attal, “Fransa’nın bu muahedeyi kabul etmesi kelam konusu değildir.” dedi.

150 milyon euroluk dayanak paketi

Attal, çiftçilerin taleplerine yönelik gayretin Avrupa kapsamında verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerin toplumsal ve finansal koşullarını düzgünleştirmek için 150 milyon euroluk takviye paketi açıklayan Attal ayrıyeten Fransız çiftçilerin komşu ülkelerden ithal edilen eserlere karşı “korunmasını” hedefleyen bir yasa tasarısının Senato’da görüşülmesi için çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.

Sendikadan yol kapatma hareketlerini askıya alma açıklaması

Diğer yandan, “Paris’i kuşatma” davetinde bulunan sendikalardan Genç Çiftçiler Sendikası Attal’ın yeni tedbirlere ait konuşmasının akabinde üyelerine ” metodumuzu değiştirelim” daveti yaptı.

Sendika, günlerdir Paris’e giriş-çıkış güzergahlarını ve başşehrin en büyük pazarı Rungis’in giriş kapısını traktörleri ile kapatan çiftçilerden trafik akışına müsaade vermelerini istedi.

Çiftçiler halkın dayanağından memnun

Ülkenin en büyük çiftçi sendikası FNSEA’nın Lideri Arnaud Rousseau basına yaptığı açıklamada, aksiyonlar başladığından beri çok sayıda takviye iletisi aldıklarını belirterek, kamuoyunun kendilerine verdikleri takviyeden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Rousseau “ilk kez bu türlü bir halk desteği” hissettiklerini ve bunun Fransız çiftçilerinin kararlılığını güçlendirdiğini vurguladı.

Ülke genelinde çiftçiler, Toulouse, Agen, Beauvais, Rennes üzere çok sayıda kentte gelirlerinin az olmasını ve hükümetin tarım siyasetini protesto ediyor.

Çiftçiler hükümetin taleplerine kulak vermesini sağlamak için traktörleriyle günlerdir yol ve otoyolları trafiğe kapatıyor.

Avrupa’da çiftçiler eylemde

Başta Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçiler son devirde uygulanan tarım siyasetlerine reaksiyon gösteriyor.

Çiftçilerin eleştirdiği hususlar ortasında AB’nin tarım siyasetleri, tabiat onarım gayeleri, takviye ödemelerindeki kesintiler, Rusya-Ukrayna Savaşı sonucunda ortaya çıkan yüksek güç, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna’dan gelen ucuz tahıl eserleri ve su tasarruf önlemleri yer alıyor.

Avrupa’nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan beri akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve dayanak ödemelerinin yetersizliğini münasebet göstererek kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur yahut gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestolar düzenliyor.

Avrupalı çiftçiler, AB’nin, “Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ait katı kurallar getirerek ziraî üretimi zorlaştırdığı” tenkidinde bulunuyor.

Polonya ve Romanya’da ucuz Ukrayna tahılının ithalatının yasaklanması talebi öne çıkarken, Fransa’da artan yakıt fiyatları, İtalya’da ise AB’nin “Yeşil Mutabakat” programı ve artan maliyetler reaksiyonların odak noktasını oluşturuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın