Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fiyatıyla şaşırttı! Trabzon’da hamsinin kilosu 150-180 TL arasında

Fiyatıyla şaşırttı! Trabzon’da hamsinin kilosu 150-180 TL arasında

admin admin - - 4 dk okuma süresi
7 0

DHA

Karadeniz’de bu dönem yılbaşına kadar bol ölçüde avlanan hamsi, yeni yılda azalışa geçti.

Balık Hali’nde hamsinin kilosu 150-180 TL ortasında satılıyor.

Hamsinin fiyatının bu sayıları gelmesi yalnızca vatandaşları değil balıkçıları da şaşırtıyor.

Hamsinin fiyatı rekor kırdı

Özellikle yılbaşından bu yana hamsinin azalışa geçtiğini belirten balıkçılar, bu dönem birinci kez fiyatının bu kadar yükseldiğini belirtti.

Hamsinin birinci defa bu kadar yüksek fiyatı gördüğünü kaydeden balıkçı esnaflarından Emin Avcı, şöyle konuştu:

Toptancı Balık Hali’ne çok az hamsi geldi münasebetiyle az gelince kasası 1.800 – 2 bin TL ortasında satıldı. Hamsi bugün en yüksek fiyatını gördü. Kilosu 150-180 TL ortasında değişiyor. Şu ana kadar hiç bu türlü yüksek fiyata hamsi satmadık.

“Hamsiler Hopa tarafından geliyor”

Hamsiler genelde Hopa taraflarından geliyor. Hava muhalefetinden ötürü da azalmaya başladı münasebetiyle birden fazla tekneler denize açılamıyor az gelince de fiyatlar yüksek oluyor. Başka balık çeşitleri istavrit 80-100 TL, mezgit 200-350 TL. Bu ortalar fazla çeşit gelmiyor.

“Vatandaş kültür balıklarına yöneldi”

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, hamsinin az olmasından ötürü vatandaşın kültür balıklarına yöneldiğini belirterek, şu bilgiyi verdi:

Hamsinin kilosunu 150 TL’den satıyoruz bundan sonra da 100-200 TL ortasında değişir. Şu ana kadar en yüksek fiyatı gördü diyebiliriz. Başka balık çeşitlerinin fiyatı ise istavrit 80 TL. Hasebiyle balığın azalmasından ötürü kültür balıklarının da fiyatları artmış durumda. Hamsi olmadığı için kültür balıklarına talep daha fazla oluyor.

“Son vakitlerde hamsi güzelce azaldı”

Son vakitlerde hamsinin uygunca azaldığını tabir eden balıkçı esnaflarından Mehmet Örseloğlu ise şu halde konuştu:

Hamsi bu ortalar yavaş yavaş azalmaya başladı. Bugün hamsinin kasasını 1.750 TL. Biz de kilosunu 150 TL’ye satıyoruz. ‘Bu sıralar Trabzon’da hamsinin en yüksek fiyatı’ diyebiliriz. Kilosu 150-200 TL’ye satıldı. Bundan sonra hamsinin fiyatı bu türlü olur daha aşağıya düşmez. Öbür balık çeşitleri istavrit 80 TL, mezgit 150 TL, tirsi 150 TL, palamut 125 TL. ‘Son günlerde balık azalınca fiyatlar biraz üst çıktı’ diyebiliriz.

“Sezonun sonuna yaklaşılıyor”

Sezonun artık sonuna yaklaştığını belirten Örseloğlu, şu sözleri kullandı:

Artık yavaş yavaş dönemin sonuna gerçek yaklaşıyoruz. Bu dönem hamside bolluk rahmet yaşanıyordu lakin son bir buçuk aylık devirde azalmaya başladı. Hasebiyle hamsinin yerini istavrit aldı diyebiliriz. Hamsi az ölçüde avlandığı için tezgahları pek fazla süslemiyor.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın