Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Filistin Devlet Başkanı Abbas: Gazze’nin Batı Şeria’dan ayrılmasına izin vermeyeceğiz

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Gazze’nin Batı Şeria’dan ayrılmasına izin vermeyeceğiz

admin admin - - 3 dk okuma süresi
26 0

AA

İsrail, işgal sonrasında üzerindeki denetimi sürdürmek istiyor.

Bu planını bir adım öteye taşımak isteyen İsrail, Gazze’nin Mısır hududuna asker yerleştirmeyi düşünüyor.

Devlet Lideri Mahmud Abbas, Gazze Şeridi’nin Batı Şeria’dan ayrılması yahut bir modülünün koparılması biçimindeki plana müsaade vermeyeceklerini söyledi.

Filistin ajansı WAFA’ya nazaran, Ramallah’taki Başkanlık Merkezi’nde Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeleriyle bir ortaya geldiği toplantıda Abbas, Gazze’ye ait son gelişmeler ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun basına sızan planına dair açıklamalar yaptı.

Gazze bildirisi: Müsaade vermeyeceğiz

“Gazze’nin Batı Şeria’dan ayrılması planına müsaade vermeyeceğiz” diyen Abbas, şu sözleri kullandı:

Pozisyonumuz açık, taleplerimiz ise derhal ateşkes, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nin tamamından çekilmesi, Gazze Şeridi’ne insani yardım girişini hızlandırmak ve fedakarlıklar ne olursa olsun, rastgele bir Filistinlinin topraklarından çıkarılmasının önlenmesidir.

1948’de Filistin halkının başına gelen Nekbe’nin tekrarına müsaade vermeyeceğiz. Hala bugüne dek onun büyük tesirlerinin zahmetini çekiyoruz.

Etnik paklık durmalı

Kudüs, ve Gazze’de Filistin halkına yönelik akınlar, yıkım ve öldürme siyasetinin durmasının mecburî olduğuna işaret eden Abbas, İsrail işgal güçleri tarafından uygulanan Apartheid sistemi ve etnik paklık siyasetinin durması gerektiğini vurguladı.

Sorumluluk Filistin devletinde

Abbas, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin topraklarının bütünlüğüne vurgu yaparak, buraların sorumluluğunun Filistin devletinde olduğunu ve idarenin Gazze’deki evlatlarına yüz çevirmeyeceğinin altını çizdi.

Maaşları paylaşacaklar

Bir lokma ekmeği ve maaşları Batı Şeria ve Gazze’dekilerle paylaşacaklarını lisana getiren Abbas, şöyle dedi:

İşgalcilerin Gazze’yi başka Filistin topraklarından ayırma yahut rastgele bir kısmını koparma planlarına müsaade vermeyeceğiz.

Abbas, Arap ülkeleri ve öteki batı ülkeleriyle saldırganlığın durması için ağır bir efor sarf ettiklerini belirterek, Gazze halkının işgal güçleri tarafından yıkılan yurtlarına tekrar dönmeleri için gerekli olan tüm yardım ve takviyelerin verileceğini kaydetti.

“Bizi alıkoyamayacak”

İsrail tarafından kesintiye uğratılan vergi gelirlerine ait Abbas, şu tabirleri kullandı:

Verilmesi gereken gelirlere el konulması bilhassa Gazze Şeridi’ndeki halkımıza karşı sırtımızdaki yükü yerine getirmekten bizi alıkoyamayacak.

Netanyahu’nun basına sızdığı belirtilen savaş sonrası Gazze planı

İsrail basınına nazaran, Başbakan Netanyahu’nun bir küme işadamıyla hazırladığı plan, sırasıyla geçiş süreci için Gazze’de bir askeri idarenin oluşturulması, Fetih ve Hamas’ın yer almadığı yeni Filistin idaresinin kurulması, tıpkı idarenin Batı Şeria’yı da yönetmesi ve son olarak ordusu olmayan silahsız bir Filistin Devletinin kurulmasını içeriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın