Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed faiz kararını açıkladı

Fed faiz kararını açıkladı

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Küresel piyasalarda gözler Fed’e çevrilmişti.

Beklenen karar açıklandı.

Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Karar oy birliğiyle alındı

İki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının akabinde Fed’den yapılan açıklamada, oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Son göstergelerin ekonomik aktivitenin sağlam bir süratle genişlediğine işaret ettiği bildirildi.

İstihdam kazanımlarının geçen yılın başından bu yana yavaşladığı fakat güçlü kalmayı sürdürdüğü aktarılan açıklamada, işsizlik oranının düşük seyrettiği, enflasyonun da düşmesine rağmen yüksek kalmaya devam ettiği tabir edildi.

Enflasyon amacı yüzde 2

FOMC’nin uzun vadede azamî istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflediği kaydedilerek Komite’de bu gayelere ulaşma konusunda risklerin daha uygun bir istikrara yerleştiği kanaatinin hakim olduğu vurgulandı.

Ekonomik görünümün bilinmeyen olduğu ve FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam ettiği tabir edilen açıklamada, “Bu maksatların desteklenmesi hedefiyle federal fon oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında tutulmasına karar verilmiştir.” değerlendirmesine yer verildi.

Politika faizine yönelik rastgele bir ayarlamayı değerlendirirken gelen dataların gelişen görünümün ve risk istikrarının dikkate alınacağı belirtilerek, “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir halde yüzde 2’ye yanlışsız indiğine dair daha fazla inanç duyana kadar siyaset faizini düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor.” sözleri kullanıldı.

Bankanın daha evvel planlandığı üzere elindeki hazine tahvilleri, kurum borçları ve ipoteğe dayalı menkul değerleri azaltmaya devam edeceği kaydedilen açıklamada enflasyonun yüzde 2 amacına düşürülmesi konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olunduğu yinelendi.

Mayıs ayında düşürmesi bekleniyor

Fed’in mayıs ayında ise faizi düşürmesi bekleniyor.

Beklentiler bu istikamette olsa da belirsizlik fiyatlamaları etkiliyor.

Art arda 4 toplantıda faiz oranında değişikliğe gidilmedi

ABD’de yüksek enflasyon karşısında 2022’de varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022’den bu yana toplam 11 faiz artırımı gerçekleştirmiş ve faiz oranını toplam 525 baz puan artırmıştı.

Bankanın siyaset faizi kelam konusu artışlarla 2001’den bu yana en yüksek düzey olan yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkmıştı.

Son kararıyla Fed, siyaset faizini arka arda 4 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı, siyaset faizinde en son Temmuz 2023’te 25 baz puanlık artışa gidilmişti.

ABD’de enflasyon, Haziran 2022’de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin akabinde son olarak geçen yıl aralıkta yıllık bazda yüzde 3,4 olarak kaydedilmişti.

“Bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz”

Lideri Jerome Powell, “Politika faizi muhtemelen dorukta, iktisadın de beklendiği üzere seyretmesi durumunda, bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın