Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Eviniz Elden Gidebilir! PTT AŞ’den Dolandırıcılık Uyarısı!

Eviniz Elden Gidebilir! PTT AŞ’den Dolandırıcılık Uyarısı!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
40 0

PTT AŞ, vatandaşları, posta dağıtım işçisi kılığında dolandırıcılık yapmaya çalışan bireyler konusunda uyardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı PTT AŞ’den yapılan açıklamada, şirketin ismi kullanılarak çeşitli dolandırıcılık teşebbüslerinin gerçekleştirildiği bildirildi.

Şirket ismi ve logosu kullanılarak vatandaşların cep telefonlarına gönderilen geçersiz SMS ve e-postalardaki ziyanlı linklerle, banka ve kredi kartı ile ferdî bilgilerin ele geçirilmeye çalışıldığının tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, “Mesajlarda borcu olduğu belirtilen bireyden iletilen linke tıklaması, açılan ekranda kimlik numarası ve araç plakasını yazması istenmektedir. Daha sonra düzmece borç bakiyesi gösterilerek kelamda borcun kredi kartıyla ödenmesi talep ediliyor. Borcun ödenmemesi durumundaysa şahıslara cezai yaptırım uygulanacağı söyleniyor.” sözüne yer verildi.

SMS ve e-postayla yapılan başka dolandırıcılık sisteminde ise “kargo gönderi takibi” ismi altında vatandaşların banka bilgilerine ulaşılmaya çalışıldığına dikkati çekilen açıklamada, kişinin cep telefonuna ya da e-postasına gelen geçersiz kargo iletisinde “Koliniz yanlış adres nedeniyle gönderim merkezine iade edilmiştir. Tekrar gönderilmesi için lütfen adresinizi güncelleyin” yahut “Gümrük vergilerinin ödenmemesi nedeniyle paketiniz 24.01.2024 tarihinde teslim edilememiştir” üzere sözlere yer verildiği aktarıldı.

Açıklamada, son vakitlerde yeni bir dolandırıcılık yolunun ortaya çıktığına işaret edilirken, “PTT AŞ posta dağıtım işçisi kılığında vatandaşları dolandırmaya çalışan şahıslar olduğu tespit edildi. Bu şahıslar, vatandaşların meskenlerine giderek posta yahut kargo teslim ediyor ve gönderinin teslim alındığına dair doküman imzalatıyor. İmza atılan bu evraklar senet, vekaletname üzere resmi evraklardan oluşuyor. İmza atılan dokümanları de kişinin üzerine kayıtlı varlıkları satmak üzere birçok alanda kullanıyorlar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

HUKUKİ SÜREÇ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin vatandaşların PTT’ye duyduğu itimadı suiistimal ettiğinin belirtildiği açıklamada, şirketin dağıtımla misyonlu çalışanının, gönderileri vatandaşlara resmi kurum kıyafeti ve çoklukla el terminaliyle ulaştırdığına dikkati çekildi.

Açıklamada, şirketin, kargo bekleyen alıcının cep telefonuna direkt PTT ismiyle SMS gönderdiği vurgulanarak, “Uzantısı ‘www.ptt.gov.tr’ olmayan internet sitesi linklerinin dışında iletilen rastgele bir link yahut irtibat adresinin PTT tarafından gönderilmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın beklemedikleri lakin kendilerine getirilen gönderilere karşı teslimat sırasında temkinli olmasını ve dolandırıcılık kuşkusu taşıyan kişi yahut şahısları yetkili mercilere ihbar etmesini ehemmiyetle rica ediyoruz.” sözleri kullanıldı.

PTT AŞ’nin dolandırıcılık teşebbüslerini önlemek ismine yasal teşebbüslerde bulunduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Şirketimiz, tespitlerimiz ve gelen şikayetler doğrultusunda üzerine düşeni yaparak, dolandırıcılık hareketlerinde kullanıldığı belirlenen uydurma internet adreslerinin erişime engellemesi için Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezine acilen bildirmektedir. PTT AŞ, ayrıyeten dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan şahısların gerekli cezayı almaları konusunda türel süreci yakından takip etmektedir. Mağduriyet yaşatan bu dolandırıcılık teşebbüslerine karşı vatandaşların daha dikkatli olmasını, hizmetlerimizden yararlanırken yalnızca şirketimizin resmi internet sitesi olan ‘www.ptt.gov.tr’ ve toplumsal medya hesapları dışında hiçbir kaynaktan gelen bilgilere prestij etmemesini rica ederiz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın