Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ev hanımları emekli oluyor! Şartlar ve başvuru detayları netleşiyor

Ev hanımları emekli oluyor! Şartlar ve başvuru detayları netleşiyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Hayatını mesken ömrüne adayan bayanlar, iş hayatından uzak kalabiliyor. Mesaisini meskende yapan bayanlarımız için hakkı gündemde.

Yıllardır daveti yapılan “ev hanımlarına emeklilik” Meclis’e taşındı.

Torba yasa teklifinde yer alan mesken hanımlarına emeklilik unsuruyla birlikte koşullar ve ayrıntıları şekillenmeye başladı.

Bu kapsamda Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, konut hanımlarına emeklilik düzenlemesi hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

“Cumhurbaşkanımızın kelamı ve biz bunu yerine getireceğiz”

“Ev bayanlarına üçte bir prim takviyesinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık.” diyen Işıkhan, şu tabirleri kullandı:

İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi tarafında bir sistem kuruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın kelamı ve biz bunu yerine getireceğiz. Bunda katiyen bir sapma olmayacağını da bilhassa vurgulamak isterim.

“Tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte hayata geçireceğiz”

Bunun vakti ve kuralları oluştuğunda esasen biz hem alandaki sendikalarımızdan, bayan örgütlerimizden ve birçok kuruluştan sivil toplum kuruluşlarından fikirler alacağız. Ondan sonra makul bir noktaya getireceğiz.

Daha sonra da ortaya çıkan tabloyu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetkilileriyle bir ortaya gelerek bunu da hayata geçireceğiz. Lakin bu uzun erimli bir çalışma olduğu için de maksadımız orta vadede bunu uygulamaya aktarmak olacak.

Meclis’te kabul edilmesi bekleniyor

Ev hanımlarına emeklilik kararının, torba yasanın Meclis’te kabul edilmesinin akabinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ev hanımlarına emeklilik detayı

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylelikle, mesken hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Ev hanımları, toplumsal teminat ile sıhhat hizmetlerinden de fiyatsız yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik koşulu 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına nazaran erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak

Ev hanımları için prim fiyatı ve detayları

Öte yandan emekli olma planı yapanlar, ne kadar prim ödeyeceklerini ve devlet dayanağını hesaplıyor.

İşte konut hanımları için prim fiyatı ve ayrıntılar…

Prim fiyatı 2024

İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödeyecek olan mesken hanımlarının ne kadar prim ödeyeceği de merak bahsidir.

Ev hanımlarının ödeyecekleri SGK prim meblağı için alt ve üst hudut belirlenmiştir.

Ev hanımlarının en az ödeyeceği SGK prim meblağı brüt taban fiyat meblağının yüzde 32’si olarak hesaplanır. Mevcut taban fiyata nazaran (2024), bu fiyat aylık 6 bin 400 TL’yi buluyor.

Prim takviyesi ne kadar

Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması ile devreye alınacak dayanak, sigorta primlerinin 1/3’ünü oluşturacak. Ortalama 2 bin 133 lira olacak. Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak.

Prim günü

Ev hanımları için emeklilik kaideleri kapsamında BAĞ-KUR kriterleri uygulanır. Yani çalışmayan bir konut hanımı isteğe bağlı sigortalılık yaptırdığı vakit Bağ-Kur kapsamındaki kaidelere nazaran emekliliği hak eder.

Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinden ötürü mesken hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın