Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Esnafa erken emeklilik ne zaman? Bağ-Kur’luların prim gün sayısı ne zaman 7 bin 200’e düşecek? Bakan’dan açıklama

Esnafa erken emeklilik ne zaman? Bağ-Kur’luların prim gün sayısı ne zaman 7 bin 200’e düşecek? Bakan’dan açıklama

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kanal 7’deki Başşehir Kulisi programında Bağ-Kur’luların beklediği prim gün sayısı değişikliğini gündeme getirdi.

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız” diyen Işıkhan, bunu prim gelirleriyle sağladıklarını, en kıymetli gelirin bu olduğunu söz etti.

Işıkhan, kelamlarına şöyle devam etti:
“Vatandaşlarımızı mümkün olduğu sürece istihdamda ve çalışma hayatında tutmaya devam ediyoruz. Bağ-Kur’luların beklentisini hürmetle karşılıyoruz. Bu mevzudan çalışmalarımız devam ediyor. Gün sayısının 9 binden 7200 güne düşürülmesi konusunda da seçim öncesi verilen vaatti.Bu vaadimizi de yerine getireceğiz. Kısa vakitte bunu neticelendirmeye uğraş edeceğiz. Bütçe disiplinimiz el verdiği sürece beklemek için sebep de kalmayacak.”

Işıkhan’ın taban fiyat, memur artırımı, konut hanımlarına emeklilik ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili başka açıklamaları şöyle:

ASGARİ ÜCRET

* 2024 yılı Ocak ayında minimum fiyatı evvelki periyoda nazaran yüzde 49, evvelki yıla nazaran yüzde 100 artırdık. Taban fiyatın yılda bir sefer verilmesi noktasındaki tutarlılık patronlarımız açısından olumlu izlenim bıraktı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI

* Yılbaşında memur maaşlarına yüzde 49.25 artış yaparak en düşük memur maaşı 32 bin TL’ye yükseltilmiş durumda. 2023 Ocak prestijiyle yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5.3 milyon kamu çalışanının ek göstergelerinin tekrar düzenlenmesini sağladık.

EYT’DEN KAÇ KİŞİ FAYDALANDI?

* Şu anda EYT’den emekli olan emeklilerimizin sayısı 2 milyon, şu anda 16 milyon emeklimiz var. Emekliliğe hak kazandığı evrakını aldıktan sonra direkt SGK’ya başvuruyorlar. EYT kapsamında emekli olup çalışmak isteyen 30 gün içerisinde özel kesime dönen çalışanlarımıza dayanak veriyoruz.

ASGARİ ÜRETTE 2 TL TARTIŞMASI

* Birtakım toplumsal medya içeriklerinde biz buna denk geldik. Yanlış bir bilgi var. 17 bin 2 TL olan minimum fiyatın sonundaki 2 TL’nin çalışanları üst vergi dilimine daha erken taşıdığı argüman edildi, katiyetle o denli değil büsbütün gerçek dışı bir tez. Taban fiyattan gelir ve damga vergisi almıyoruz. Fiyatı taban fiyatın üzerinde olan tüm çalışanlarımızın minimum fiyat seviyesi kadar gelirleri vergiden muaf tutuldu. Bu taban fiyatı Minimum Fiyat Tespit Komitesi belirliyor. Belirlenirken günlük brüt olarak belirlenmekte. Saatlik ve aylık fiyatlar da buna nazaran hesaplanır, büsbütün teknik bir şey. Buna nazaran de 2024 brüt taban fiyatın aylık fiyatı 20 bin 2 TL 50 kuruş olarak belirlendi. Saatlik meblağı 88.90 TL olarak belirlendi. Net minimum fiyat 17 bin 2 TL olarak belirleniyor.

EV BAYANLARINA EMEKLİLİK HAKKINDA

* Mesken bayanlarına 3’te 1 prim takviyesi verilmesi ile ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bunun vakti ve kaideleri oluştuğunda biz alandaki sendikalarımızdan, bayan örgütlerimizden ve birçok kuruluştan fikirler alacağız. Ondan sonra belirli bir noktaya getireceğiz. Bu uzun bir çalışma olduğu için amacımız orta vadede bunu uygulamak olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın