Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ertuğrul Günay, CHP’nin adaylık teklifini reddetti

Ertuğrul Günay, CHP’nin adaylık teklifini reddetti

admin admin - - 4 dk okuma süresi
33 0

31 Mart’ta yapılacak mahallî seçimler için bir kere daha sandık başına gidilecek.

Ancak CHP’de kimi bölgelerde belediye lider adayları hala netlik kazanmış değil.

Belirsizliğin sürdüğü bu vilayetlerden birisi de Ordu.

Ordu’da meçhullüğü sürerken Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

Günay, CHP’den Büyükşehir Belediye Lider Adaylığı için teklif aldığını fakat bu teklifi reddettiğini açıkladı.

CHP’nin teklifini reddetti

Teklifin detaylarını açıklayan Günay, “Ben, 10 yıldır, -yanlışlara itiraz etmenin bedeli olarak- tekrar bağımsızım” vurgusu yaptı.

Günay, teklifin ‘tarafsız-bağımsız bir ortak isme gereksinim varken’ gelmesinin daha manalı olacağını belirterek, “Şimdi bu saatte, bir parti kalıbına girebileceğimi, ‘hak, adalet ve demokrasi’ anlayışımın mevcut partilerin hudutlarına sığabileceğini sanmıyorum” dedi.

Saadet Partisi’ne de teşekkür etti

Ayrıca Günay Saadet Partisi’nin de kendisini ziyaret edildiğini olduğunu söyleyerek, “Bir ay kadar evvel Ordu’da Saadet Partisi Vilayet Lideri meslektaşım da bir heyetle ziyaretime gelmiş, ‘ortak adaylık’ konusunda niyetimi sorma nezaketi göstermişti. Tümüne teşekkür ederim” dedi.

“Hiçbir partiyle ilgim yok; buna karşılık çabucak her etraftan, partiden dostlarım, arkadaşlarım var”

Ertuğrul Günay’ın hususa ait tabirleri şu formda:

“Geçen hafta CHP Ordu Vilayet Lideri, milletvekilleri ve sayın Genel Lider, Büyükşehir Belediye Lider adaylığı için teklifte bulunmak nezaketi gösterdiler. Akabinde birçok hemşehrim de bu öneriyi paylaştı. Bir ay kadar evvel Ordu’da Saadet Partisi Vilayet Lideri meslektaşım da bir heyetle ziyaretime gelmiş, ‘ortak adaylık’ konusunda niyetimi sorma nezaketi göstermişti. Tümüne teşekkür ederim. Ben, 10 yıldır, -yanlışlara itiraz etmenin bedeli olarak- tekrar bağımsızım. Hiçbir partiyle ilgim yok; buna karşılık çabucak her etraftan, partiden dostlarım, arkadaşlarım var. Bu teklif, geçen bahar ülkemizin ‘tarafsız – bağımsız bir ortak isme’ gereksinimi varken gelseydi, sanırım daha manalı olurdu. Artık bu saatte, bir parti kalıbına girebileceğimi, ‘hak, adalet ve demokrasi’ anlayışımın mevcut partilerin sonlarına sığabileceğini sanmıyorum. Tekrar de, güzel niyetle bu öneriyi lisana getiren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Millete nitekim hizmet aşkıyla yola çıkan tüm adaylara muvaffakiyetler dilerim. Ülkemizde adaletin ve huzurun hükümran olduğunu -daha çok gecikmeden- görmek umuduyla sevgilerimi, hürmetlerimi sunarım.”

Hem CHP hem de AK Parti geçmişi var

Öte yandan 1992-1994 ortasında Genel Sekreterliği vazifesini yürüten Ertuğrul Günay, 2004’te CHP’den ihraç edilmiş, 2007’de AK Parti’ye katılmıştı.

Aynı yıl yapılan genel seçimlerde AK Parti’den milletvekili seçilen Günay, 60’ıncı ve 61’nci hükumetlerde Kültür ve Turizm Bakanı olarak misyon yapmıştı.

Ordu, İstanbul ve İzmir Milletvekilliği de yapan Günay, 2013 yılının son aylarında AK Parti’den istifa etmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın