Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Bağımsızlık bildirgemiz savaş çıkaracak

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Bağımsızlık bildirgemiz savaş çıkaracak

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesine tenkitler yöneltti.

Paşinyan, Ermenistan Anayasası ve Bağımsızlık Bildirgesi’nin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Aksi halde, ile tekrar savaş çıkabileceğini belirten Paşinyan, devlet siyasetinin Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki ögelere uygun olarak yürütülmesi halinde barışa ulaşılamayacağının altını çizdi.

Başbakan Paşinyan, Devlet Radyosu’nun “Güvenlik Ortamı” programında açıklamalarda bulundu.

“Hep Azerbaycan açısından bakıyoruz fakat…”

Paşinyan açıklamasında şu sözleri kullandı:

Bildirge nedir? Bildirge, bağımsız bir devlet kurma sürecini başlatmamızla ilgili. Üç dönüm noktası belirliyoruz, biri tarihi adalet, oburu Ermeni halkının istekleri ve üçüncüsü Karabağ ile Ermenistan’ın tekrar birleşme kararı.

Biz daima Azerbaycan açısından bakıyoruz ancak neden öbür komşularımızın bunu nasıl algıladığına bakmıyoruz? Tarihi adaleti tekrar tesis edecek bir devlet yaratmamızı nasıl algılıyorlar? Tarihî adaleti tekrar tesis etmek ne manaya geliyor?

Türkiye ve savunma soruları

Ermenistan’da Azerbaycan ve Türkiye’nin mevzuları nasıl algıladığının düşünüldüğünü, Gürcistan’ın nasıl algıladığı sorusunun hiç sorulmadığını söz eden Paşinyan, şöyle konuştu:

Neden kendimize şu soruyu sormuyoruz? Gürcistan’ın neden Ermenistan’la değil de Azerbaycan ve Türkiye ile derin savunma münasebetleri var?

Bunun devletimizin temeline koyduğumuz bildirilerle bir ilgisi olabilir mi?

‘Karar, Azerbaycan’ın talepleri doğrultusunda alındı’ eleştirisi

Paşinyan, kendilerine yönelik anayasa ile bağımsızlık bildirgesinin kıymetlendirilmesine ait kararın Azerbaycan’ın talepleri doğrultusunda alındığı tenkitlerine de değinerek, bildirgenin tekrar değerlendirilmesinin gerektiğini, devlet siyasetinin Karabağ’ın tekrar Ermenistan’la birleştirilmesi doğrultusunda yürütülmesi halinde asla barışın tesis edilemeyeceğini, üstelik bunun savaşa yol açacağını lisana getirdi.

Ekonomik büyümenin yeterli düzeyde olduğunu belirten Paşinyan, Ermenistan’ın ordunun dönüşümü için çok önemli kaynaklar harcadığını vurguladı.

“Komşularımızın bizi yok etmek için ittifak yapacakları manasına gelir”

Ermenistan Başbakanı, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

Yani diyelim ki artık orduyu güçlendiriyoruz, gidelim bildirgemizin kararlarını uygulayalım. Bunu dersek ne manaya gelir? Bu, (bildirgede) en azından onlarla ortamızda bir sorun olduğunu ilan ettiğimiz için komşularımızın bizi yok etmek için ittifak yapacakları manasına gelir.

Benim bu söylemimin (bildirgenin değiştirilmesi) halk ortasında gelişmesi ve algılanması Ermenistan’ı güçlendirir mi yoksa zayıflatır mı? Mutlaka Ermenistan güçlenecektir, zira bu söyleme güvenip bunu uzun vadeli bir strateji olarak seçersek ya silah temininde meselemiz olmaz, ya da çok az meselemiz olur yahut silah ithal ettiğimizde çok az meselemiz olur, zira herkes bu silahları kendileri için almadığımızı anlar.

“Saldırıların sebebini anlamalıyız”

Ermenistan’da, bir kısmı samimi, objektif, bir kısmı da bu içeriğin algılanmasını istemeyen güçlerin var olduğunu söyleyen Paşinyan, idarenin yaptığı her işin Azerbaycan’ın talebiyle olduğunu sav eden bir kesim bulunduğunu aktardı.

Başbakan Paşinyan, Ermenistan’ın kendisini savunması gerektiğini lakin öncelikle kendisine yönelik atakların sebebinin ne olduğunu anlaması gerektiğinin altını çizdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın