Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Erdoğan: Her eve gireceğiz, kararsızları ikna edeceğiz

Erdoğan: Her eve gireceğiz, kararsızları ikna edeceğiz

admin admin - - 10 dk okuma süresi
18 0

AK Parti seçim beyannamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı tanıtım toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ana başlıklarını açıkladığı beyannamenin başlığı, “Türkiye Yüzyılı Kentleri İçin Gerçek Belediyecilik” olarak belirlendi.

Beyanname şu 8 ana başlıktan oluşuyor:

– AK Parti lokal idare vizyonu

– Katılımcılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik

– Afetlere sağlam dirençli şehirler

– Türkiye Yüzyılı’nda kent ve çevre

– Toplumsal refah öncelikli kent ekonomileri

– Huzurlu ve toplumsal yapı için hassas toplumsal belediyecilik

– Kültür üreten şehirler

– Hizmet ve eser belediyeciliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçek belediyecilik kelamının ise şu 13 temel başlık üzerine oluşturulacağını söyledi:

Üretken, adil, erişilebilir, vizyoner, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik, vatansever belediyecilik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Bir ülkede halk ister hükümet ister kent seviyesinde olsun kendini yönetecek takımları belirleyemiyorsa, orada demokrasiden bahsedilemez. Geçmişte açık oy bilinmeyen tasnif biçiminde seçimler yapılmıştır. Bu ulusal iradenin tecellisi olarak görülmemiştir.

Çok partili hayata geçildikten sonra birinci kere 1950 yılında yapılan mahalli yönetimler seçimleri bugüne kadar 14 kere tekrarlanmıştır. 15’inci seçimi 31 Mart’ta demokrasi şöleni halinde gerçekleştireceğiz. Demokrasiyi askıya alma uğraşlarına karşın milletimiz ulusal irade bayrağını tekrar yükseltmiştir.

Vesayetin baskılarına, terör örgütlerinin taarruzlarına, emperyalistlerin oyunlarına karşın ulusal irade bayrağını daima üstte tuttuk. Bu uğraşın son örneğini son seçimlerde verdik. 31 Mart’ta bir defa daha bu uğraştan alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum. Problem en çok belediye başkanlığını kazanmak değil. 31 Mart’ta elde edeceğimiz sonuç bizi ülkemizi yükseltme konusunda güç verecektir.

“KİMSENİN ELİNE MATERYAL VERMEYECEĞİZ”

Biz ülkeye hizmet seyahatimize 30 yıl evvel belediyelerde başladık. Evvel kentlerimizdeki başarılarımızla milletimizin gönlüne girdik. İktidara geldikten sonra vatanın her karışını hizmetle ve yatırımla buluşturduk. 2023 amaçlarımızla akabinde Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla ülkenin geleceğini inşa ettik. Evlatlarımıza büyük, güçlü ve prestijli ülke bırakma amaçlarımıza çelme takılmaması içn kimsenin eline gereç vermemeliyiz.

“ASIL MAKSAT TÜRKİYE”

Türkiye’nin tökezlemesini, eski zayıf günlerine dönmesini bekleyen bir güruh var. Oklar bize çevrilmiş olsa da asıl gaye Türkiye’dir. Bu sinsi niyetleri boşa çıkarmış olacağız. Kelamımızı muhaliflere yarıştığımız partilere değil direkt milletimize söylüyoruz. Türkiye’yi ayakta tutan temel kıymetleri ferdî hırslarıyla baltalamak isteyenlere müsaade vermiyoruz.

“GELMEYENE GİDECEĞİZ

31 Mart’a kadar gelmeyene gideceğiz. Küskünü barıştıracağız. Sevmeyeni seveceğiz. Her meskene, her işyerine gireceğiz. Kararsızları ikna edeceğiz. Gönlünde olduklarımızı ihmal etmeyeceğiz. Herkese teker teker dokunacağız. Seçimin sandıkta kazanıldığını bileceğiz. Seçim gününe kadar her anı değerlendirmenizi, seçim günü de sandığı sahiplenmenizi istiyorum. Kentlerimizi algı belediyeciliğinden kurtarıp gerçek belediyecilikle tanıştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

SEÇİM BEYANNAMESİNİN BAŞLIĞI

31 Mart seçimlerine Türkiye Yüzyılı kentleri için hazırlıyız, kararlıyız diyerek gidiyoruz. Bunun için seçim beyannamemizin başlığını “Türkiye Yüzyılı Kentleri İçin Gerçek Belediyecilik” olarak belirledik. Seçim kampanyamızın merkezine gerçek belediyecilik kelamını yerleştirdik. Emelimiz insanlarımızı hizmetsizdik girdabından kurtarmaktır.

“ENGELLENDİK EDEBİYATI YAPANLARA BAKMAYIN”

Halka hizmet getirememenin hiçbir mazereti olamaz. Siz bakmayın birilerinin engellendik edebiyatı yapmalarına. Bu engellendik diyenler AK Parti belediyelerinin aldığı paralardan çok daha fazlasını aldılar. Öteki belediyelere ne veriliyorsa bunlar için de birebiri geçerlidir. Her belediye kamu kaynaklarından adil bir halde yararlanmaktadır.

“İBB’NİN 3 MİLYAR DOLAR BORCU VAR”

İBB’yi aldığım vakit borcumuz 2,8 milyar dolardı. Devrederken 1,5 milyar dolarla devrettim. Artık 3 milyar dolar İBB’nin borcu var. Bunların tek kederi kendi beceriksizliklerini örtmek. Biz hükümet çalışmalarını yürütürken kimsenin siyasi görüşüne bakmıyoruz.

31 Mart’ta gölgeler kentlerimizin üzerinden çekilecek. İnsanlarımız gerçek belediyeciliğin üretkenliği ile buluşacaktır. Seçimden seçime insanımızın kapısına giden bir takım olmadık, olmayacağız. Biz hiçbir vakit vatandaşımızı aldatmaya kalkmadık. Rastgele bir sebeple gereğini ifa edemediğimiz vaatlerimizin hesabını da açık yüreklilikle verdik.

Seçim beyannamemizin üzerine inşa edilen vizyonumuz birikimimize ve ülkemizin ulaştığı güç düzeyinin mahsulüdür. Vizyonumuzun birtakım temel unsurlarını hatırlatmak istiyorum. Demokrasi ve kalkınmanın yerelden başladığına inanıyoruz. İnsan öncelikli hizmet anlayışını tahkim ettik. Kentlerin meselelerini tahlile kavuştururken bunu yalnızca bir başlangıç olarak gördük. Alt ve üst yapı projelerini kentlere kazandırırken geleceğin muhtaçlıklarını dikkate aldık. Kentlerin tarihi mirasını koruma ederek geleneği geleceğe taşımaya ehemmiyet verdik.

GERÇEK BELEDİYECİLİK İÇİN 13 BAŞLIK

Yeni periyotta mahallî idarelerdeki önceliklerimiz şunlar olacak:

Afetlere sağlam sağlam yerleşim yerleri kuracağız. Kentlerimizi iklim değişikliğine uygun hale getireceğiz. Dijital teknolojilere uygun alt yapılar gerçekleştireceğiz. Lokal idareleri güçlendireceğiz. Tüm toplumsal kesitlere karşı toplumsal belediyecilik hizmetlerini gerçekleştireceğiz. Kültüre sahip çıkan projeler üreteceğiz. Doğal hayata karşı hassas, sıfır atık modelini uygulayan belediye idarelerinin yanında olacağız. Evlatlarımıza etrafı pak kentler bırakacağız. Mimarisi estetik, tarihi varlıkları korunmuş kentler oluşturacağız. İnsanların doğup büyüdüğü yerlerde kalmalarını teşvik edeceğiz. Sorumlu belediye idaresi anlayışımızdan taviz vermeyeceğiz. Vizyonumuzun özünü oluşturan gerçek belediyecilik kelamımızı 13 temel başlık üzerine bina ediyoruz; üretken, adil, erişilebilir, vizyoner, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik, vatansever belediyecilik.”

Gerçek belediyecilik üretken, dinamik, çağdaş ve akılcı projelerle günlük hayatı kolaylaştıracak. Adil, şeffaf sorumlu anlayışla itimat verecek. Erişilebilir olacak, gereken bağlantı ağlarını kuracaktır. Vizyonerlikle geleceği öngörülebilir hale getirecektir. Sürdürülebilir projelerle sorumluluklarını bilerek hareket edecektir. Kalkınmacı uygulamalarıyla kentin potansiyelini harekete geçirecektir. Bedellerini bilen, tanıyan, yaşayan ve yeni jenerasyonlara aktaran insanlardan oluşan haliyle geleceğine inançla bakacaktır.

Bu gayelerle adeta tuğla tuğla Türkiye Yüzyılı kentlerini inşa edeceğiz. AK Parti genel ve mahallî her seçimde açıkladığı büyük projelerle bilinen bir partidir. Artık seçim projelerimize büyük projeleri yerleştirmiyoruz. Türkiye’nin her projesi esasen büyüktür. Asırlık altyapı ihmallerini kıymetli ölçüde tamamlayan Türkiye, dünyanın yeni idare ve iktisat sistemine hazırlamaktadır. Zira biz ülkemizin yalnızca bugününü kurtarmakla değil, geleceğini inşa etmekle mesul olduğunu biliyoruz.

Milletimize layık olmak ve beklentilerini hayata geçirmek için çalışmaktan onur duyuyoruz. İsmine Türkiye Yüzyılı dediğimiz vizyonun amaçları atfettiğimiz manaya uygun formda sofistikedir. Yatırım, eser ve hizmet siyasetimizi ihmal etmeyeceğiz. Muhtaçlıkları karşılayacak yatırımları yapmak rutin bir faaliyet olarak sürecektir.

Mevcut meselelerin tahlil adresi yeniden biziz, AK Parti. Cumhur İttifakı dışındaki partilerin ve siyasetçilerin bu türlü gündemleri esasen yok. Türkiye günübirlik çekişmelerin bedelini uzun yıllar boyunca ödemiştir. Bugün de birebir gaye ve heyecanla yolumuza devam ediyoruz. Hala eski Türkiye hastalıklarını canlandırmak isteyen bir zihniyet var. Vaktimizi ve gücümüzü yalnızca amaçlarımıza gerçek yürümek için kullanıyoruz. Hırsı uzunluğunu aşanlara diyoruz ki, size AK Parti ve Cumhur İttifakı’ndan ekmek çıkmaz. Palavra ve iftiralarla üzerimize gelenlere natürel ki meydanı terk etmiyoruz.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın