Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Erdoğan: Birilerinin paçaları tutuşmaya başladı

Erdoğan: Birilerinin paçaları tutuşmaya başladı

admin admin - - 11 dk okuma süresi
1 0

İstanbul Havalimanı Metrosu Kağıthane-Gayrettepe Etabı açılış merasimine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart seçimlerine ve gündeme yönelik konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Bugün bu çizgisi, Gayrettepe’ye bağlayan Kağıthane-Gayrettepe kesitinin açılışını yapmak için bir ortadayız. 9 istasyondan oluşan ve suratı saatte 120 km’ye ulaşan çizgimizin günlük yolcu kapasitesi 600 bin kişidir. Ara 30 dakikaya, Göktürk-Mahmutbey ortası 38 dakikaya, Tekstilkent-İHL ortası 45 dakikaya, Taksim-Göktürk ortası 26 dakikaya inecektir. Bu çizgimizin hizmete alınmasıyla İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının uzunluğu 338,5 kilometreye çıkıyor. Biz söyledik mi yaparız. Ortada bırakmayız. Belediye başkanlığımdan tutun sonra hükümete geldik ve hükümette de Ulaştırma Bakanlığı olarak nasıl bu yolları, süratli tren sınırlarını yüksek süratli tren çizgilerini yaptıysak tıpkı halde İstanbulumuza da bunu yaptık. Birileri de hafriyatla ne yaptılar, kim olduğunu biliyorsunuz. Esasen raylı sistem projelerinde en değerli bahislerden birisi sınırın beyni diyebileceğimiz sinyalizasyon sistemidir. Aselsan-TÜBİTAK’la bu alanda diğerlerine bağımlı olmaktan kurtuluyoruz.

Gayrettepe-Havalimanı metro çizgisinin birinci etüt projesinden uygulamasına kadar süreçleri kendi yerli mühendislik ve tasarımımızla gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Hayata geçirdiğimiz her projede yerli ulusal projelerin hissesinin artırılmasına yük vereceğiz. Her hususta tam bağımsız Türkiye amacına ulaşıncaya kadar azimle çalışacağız.

Bizler 2 günü birbirine eşit olan ziyandadır anlayışına sahip inancın mensuplarıyız. Siyasette de parolamız vatandaşlarımıza kesintisiz hizmet vermektir. Kentlerin muhtaçlıklarını gidermeyi ana görevimiz olarak görüyoruz. Millete efendilik olmaz, hizmetkarlık olur.

MİLLETİ HOR GÖRENLER SİYASETTE KAYBETMEYE MAHKUMDUR

Millete doruktan bakanlar, milleti hor görenler, millete karşı kibirli, nobran davrananlar siyasette kaybetmeye mahkumdur. 31 Mart akşamı inşallah bunları da daima birlikte göreceğiz. Türk siyasi tarihine göz attığımızda bunun sayısız örneğine şahit olursunuz. Emanetin teslim edildiği kaç bakan, başbakan, belediye liderinin siyaset sahnesinin tozlu raflarında unutulup gittiğini görürsünüz. Bu gerçeklerin ışığında kendimizi daima hesaba çekiyor, her gece bugün ülkemiz milletimiz için ne yaptık sorusunu kendimize soruyoruz. Geride hayırla, şükranla yad edilecek bir miras bırakmayı dilek ediyoruz. Siyasetin inişli çıkışlı seyahatinde pek çok zorluk, pürüz, hukuksuzlukla karşılaştık. Vesayetin gölgesinin ülkemiz karabasan üzere çöktüğü 1990’larda belediye başkanlığı yapmış siyasetçi olarak zorluklar karşısında yılmadık. Millete hizmet sevdamızda ortamıza kimsenin girmesini istemedik.

YOLDA KALANLARDAN KATİYETLE OLMAZ

Vatandaşımızın samimiyetle söylediği, Allah ondan razı olsun duasını siyasi ve dünyevi hesabın üzerinde görüyoruz. Yolda kalanlardan mutlaka olmaz. Her kul üzere bizim de eksiğimiz, kusurumuz olabilir. Samimi çabalarımızla tüm gayretlerimize karşın kimi konular çıkabiliyor. Önümüze hangi maniler çıkarsa çıksın ülkeye ve millete hizmetten asla vazgeçmiyoruz. Zorluklara aldırmadan, mazeret aramadan, Türkiye Yüzyılı amacımız doğrultusunda sabırla yürümeyi sürdürüyoruz. Bizim nazarımızda 85 milyon vatandaşımızın tamamı oy tercihlerinden bağımsız olarak eşit biçimde hizmete ve hürmete layıktır. 21 yılı aşkın iktidarlarımızın belediyelerimizi siyasi rengine nazaran ayırmadık. Kampanya devri boyunca yaptıklarımızı anlattık, projeleri paylaştık, muhalefetle ilgili tenkitleri açık yüreklilikle lisana getirdik. Bu durum İstanbul için de geçerlidir. İstanbul bugün mevcut durumundan çok daha berbata gitmemişse, bizim elimizi taşın altına koymamızdır.

BİZ SÖYLEDİK Mİ YAPARIZ

Hükümetin misyon alanına giren hizmetlerden çok daha fazlasının İstanbul’a kazandırarak kentin iflas bayrağını çekmesinin önüne geçtik. Kağıthane’deyiz. Bu Kağıthane’nin Haliç’e bağlanan kısmının nasıl pislik olarak aktığını hatırlıyor musunuz? Bütün bu pisliği, boğazın pak suyunu biz buraya bağladık. Ondan sonra buranın suyu ne oldu, tertemiz oldu. Biz yaptık, söyledik mi yaparız. Bundan sonra da yapacağız. Murat’ımızla yapacağız. Muradınıza ermek istiyorsanız Murat’a sahip çıkacaksınız. Belediyeler, bir taraftan hükümet olarak biz. İkimiz el ele vereceğiz ve ülkemizi ayağa kaldıracağız. İstanbulumuzu, Ankaramızı, İzmirimizi, Eskişehirimizi ayağa kaldıracağız. Yalnızca son iki yıl içinde 51 kilometrelik metro sınırını İstanbulluların hizmetine sunmanın sevincini yaşadık.

İstanbul üzere her gün büyüyen kentin artan ulaşım altyapısı için tahlil yolları geliştiriyoruz. Cetlerimiz ne hoş söylemiş, uğraştıran değil, ulaştıran İstanbul. Bu şuurla çalışmalarımızı aralıksız devam ettiriyoruz. Gençlik yıllarım, partimin gençlik kollarının başında olduğum vakitler, ahh ahh, şu Kağıthane’nin lisanı olsa da konuşsa. Hamdolsun, Kağıthane buralara geldiyse bizimle geldi. İstanbul genelinde toplam uzunluğu 53 km olan 4 metro sınırının inşası sürüyor. Bu yılın birinci çeyreğinde 4 farklı proje kapsamındaki 34.2 kilometre raylı sistem çizgisi ve 18 istasyonun açılışını gerçekleştireceğiz.

DİZLERİ TİTREMEYE PAÇALARI TUTUŞMAYA BAŞLADI

Fatih’in emaneti olan aziz kenti, inşaatına başlanmış metroları bile yapamayan zihniyetin insafına bırakmadık, bırakmayacağız. 31 Mart seçimleriyle ilgili takvim işlemeye başladıkça maskeler düşüyor. Kimin kentine aşkla hizmet ettiği kimin de 3 dönüm bostan yan gel yat Osman misali vaktini boşa geçirdiği netleşiyor. Birilerinin dizleri titremeye, paçaları tutuşmaya başladı.

Ülkenin ikinci büyük partisinin acemi genel liderinin skandal açıklama, muhalefette yaşanan panik havasının işaretidir. Vilayetlerde farklı partilerden adayların olması oyunmuş, tezgahmış. Hiçbir ülkede muhalefetin çoğulcu demokrasideki yarıştan korktuğunu göremezsiniz. Sıkıntının çok daha vahim tarafı 8 ay öncesine kadar birlikte Türkiye’yi yönetmeye talip olduğu siyasi yapılardır. Bunlar altılı masada bir arada değil miydiler? Ne oldu bunlara artık. Birkaç gün öncesine kadar işbirliği görüşmesi yaptığı partilerin, içtikleri çayın dumanı kalkmadan ihanetle suçlamak tam bir siyasi basiretsizlik örneğidir.

Kağıthane’den sandıkların patladığını görmek istiyorum. Buna var mısınız? Kimseyi küstürmeyeceksiniz. Kucaklayacaksınız. Nefret lisanıyla değil, kucaklayıcı lisanla konuşacaksınız. Sağa sola sataşarak rüştünü ispat peşinde koşandan kendi partisine de ülkeye de yarar gelmez. Her partinin kendi adayını çıkarması da pek natüreldir. Anlaştığımız vilayetlerde bir arada yol yürüyor, anlaşamadığımız vilayet ve ilçelerde demokratik yarış için hazırlığımızı yapıyoruz. Kimseyi gafletle, şuursuzlukla suçlamıyoruz. Nihayetinde kararı millet verecek.

SANDIKTAN ÇIKAN İRADEYİ BAŞ TACI EDECEĞİZ

Yeniden İstanbul diyoruz. Millet vaatlere bakacak, bunları gönül ve fikir terazisinde tartacak. Hangi belediye lideri tarafından kentinin yönetilmesini istiyorsa tercihini ona nazaran yapacak. Sandıktan çıkan iradeyi baş tacı edeceğiz. Milletin iradesine ipotek koymak dikta hevesinin tezahürü olabilir. Bu sözler bunların çarpık zihin dünyalarında nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini de göstermektedir. Bunlar hala açık oy kapalı sayımla milletin iradesinin gasp edildiği tek parti hasretiyle yaşıyorlar. Yıllar gelip geçiyor, ama bunların faşizan kodlarında zerre miskal gerileme olmuyor. 31 Mart’ta sandıktan çıkacak güçlü iradeyle İstanbul başta olmak üzere demokrasiden ürken bu kibirli zihniyet hak ettiği dersi alacaktır.

İstanbul’un kronikleşen sıkıntılarına dair tahlil tekliflerimizi Murat Kurum kardeşimizle İstanbul halkıyla paylaştı. Sistem İstanbul ismini taşıyan proje paketiyle ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar İstanbul’u yine hak ettiklerine kavuşturmayı istiyoruz.

İSTANBULLULARIN ÖMRÜ TRAFİKTE GEÇİYOR

İstanbullu kardeşlerimin ömrü trafikte geçiyor. Yapılan hesaplamalara nazaran İstanbul’da her bir vatandaş yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Yüzde 47 olan trafik bugün yüzde 64’e yükseldi. Tüm engelleme eforlarına karşın Marmaray, Avrasya Tüneli’ni yapmasaydık İstanbul trafiği çok daha içinden çıkılmaz hal alırdı. Gayemiz ortalama seyahat müddetini 64 dakikadan 39 dakikaya düşürerek trafiği bir sorun olmaktan çıkarmaktır. 2029 yılına kadar raylı sistemde toplam uzunluğu 650 km’ye yükseltmeyi amaçlıyoruz. İstanbul’da trafiği bir sorun olmaktan çıkarmak için bu dağılımı daha istikrarlı yapıya kavuşturulması gerekiyor. Trafik problemine kalıcı tahlilin anahtarı, karayolu, raylı sistem ve deniz yolunu eş vakitli olarak geliştirmektir. Şu andaki İBB ne yaptı? Deniz ulaşımını 2 kat artıracağız.

1 Nisan’dan itibaren ‘Nerede Kalmıştık’ diyerek birinci günkü aşkla çalışmayı sürdüreceğiz. İstanbul’a yalnızca kaybolan yıllarını geri vermekle kalmayacağız, bu hoş kenti gerçek manada dünya yıldızı haline getireceğiz.”

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın