Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Enerjisa Enerji’nin deprem bölgesi yatırımlarına EBRD’den 100 milyon dolarlık destek

Enerjisa Enerji’nin deprem bölgesi yatırımlarına EBRD’den 100 milyon dolarlık destek

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

Enerjisa Güç’ten yapılan açıklamaya nazaran, bu kapsamda zelzelelerin olumsuz etkilediği bölgelerde, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Toroslar EDAŞ’ın elektrik dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve yine yapılandırılmasına yönelik yatırımlara dayanak olmak üzere 100 milyon dolara kadar kredi takviyesi sağlayacak.

Toroslar bölgesinin de değerli bir özel dal oyuncusu olan Enerjisa Güç, Bölgesel Tekrar Yapılanma ve Kalkınma Merkezi (RRDC) iş birliği ile sarsıntı bölgesindeki ekonomik, toplumsal, kültürel ve sivil toplumun tekrar yapılanması ve kalkınması için insan sermayesi, gelir yaratma, sürdürülebilir ekonomik kalkınma teşebbüslerinin stratejik planlamasına dayanak olmayı amaçlıyor.

Gerçekleştirilecek proje ile sarsıntılardan etkilenen bölgelerde yaşayan 163 binden fazla kişinin emniyetli ve istikrarlı güce ulaşması sağlanacak.

DESTEKLE, İSTİHDAM VE İŞ GÜCÜNÜN KORUNMASI HEDEFLENİYOR

Enerjisa Güç, 14 farklı vilayette 10 milyondan fazla müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın şahsa sağladığı elektrik dağıtım hizmeti ile her 4 bireyden 1’ine elektrik hizmeti sunuyor.

Enerjisa Güç’ün teşebbüsleri EBRD iş birliği içerisinde, bölgede etkilenen halk için geçim kaynakları oluşturma, tarımda sürdürülebilir maharetlerin kazandırılması ve güç verimliliği eğitim modülleri üzere alanlardaki programlara odaklanacak, ayrıyeten işgücünün korunması ve istihdama yönelik çeşitli projelerle şekillenecek.

Depremlerin akabinde 1,5 milyar avro bedelindeki iki yıllık kapsamlı bir takviye programını duyuran EBRD, bu program ile zelzeleden etkilenen birey ve şirketlere sağlayacağı kredi ölçülerinin yanı sıra altyapı yatırımları ile küçük-orta ölçekli işletmelere ve özel kesim iştiraklerine yönelik teşvikleri de sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Güç CFO’su Philipp Ulbrich, EBRD ile yapılan yeni kredi mutabakatının, geçen yıl şubatta yaşanan zelzelede hasar gören kentlerin elektrik altyapısının tekrar oluşturulması ve modernizasyonu için itici güç olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Halkımıza karşı sorumluluğumuzun şuurundayız ve bu kredi muahedesi uzun vadeli, sürdürülebilir güç geleceğine yönelik taahhüdümüzün de bir modülü. Bu kredi, elektrik altyapısını tekrar inşa etmemize yardımcı olmakla bir arada bölgenin kalkınmasına da katkıda bulunacaktır. EBRD’nin bu projeye verdiği takviye ve iş birliği yapma isteği hem şirketimiz hem de bölge halkı için olumlu bir adım. EBRD’ye teşekkür ederken, halkımızın güç muhtaçlığını karşılayan, sağlam ve sürdürülebilir tahliller sunmak emeliyle alanda tüm gücüyle çalışan ve bu projenin muvaffakiyetinde büyük rol oynayan Enerjisa’daki çalışma arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Kredi ile elde edilen gelir sayesinde Enerjisa Güç’ün enerji kayıplarını azaltmasına da imkan sağlanacak ve yılda 82 bin ton karbon emisyonunun önüne geçilecek.”

Öte yandan, EBRD bugüne kadar ekseriyetle özel kesime olmak üzere Türkiye iktisadına 19,1 milyar avro yatırım yaptı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın