Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. En Düşük Emekli Maaşına Yapılacak Seyyanen Zammı Duyurdu: “Kameralar Karşısına Geçip Bu Rakamı Açıklayacaklar”

En Düşük Emekli Maaşına Yapılacak Seyyanen Zammı Duyurdu: “Kameralar Karşısına Geçip Bu Rakamı Açıklayacaklar”

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

Temmuz ayında yapılan emekli artırımını sırf kök maaşlara yansıtarak halihazırda 7 bin 500 lira aylık alan emeklinin eline geçen parada hiçbir artış yaşanmamasına neden olan iktidar, yeni yılda açıkladığı yüzde 49.25 oranındaki SSK ve Bağ-Kur artırımından da en düşük emekli maaşı alanları yoksun etti.

Geçtiğimiz yılı 7 bin 500 TL olarak kapatan taban aylık, yeni yılda sırf yüzde 33.34 oranında artırılarak 10 bin liraya yükseltildi. Milyonlarca emekli, alınan bu karara reaksiyon gösterirken, hükümetin neden bu türlü bir adım attığı günler sonra ortaya çıktı.

SEÇİM ÖNCESİ SEYYANEN ARTIRIM AÇIKLANACAK

Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs’ta yapılan seçimler öncesinde sürpriz bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o devir 5 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurmuştu.

Kulislerde konuşulanlara nazaran 31 Mart seçimlerinden evvel de Erdoğan’ın emsal bir atılım yapmasına kesin gözüyle bakılırken, SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kameralar karşısına geçerek nasıl bir artırım açıklayacağını belirtti.

KAMERALAR KARŞISINA GEÇECEK VE BU ARTIRIM ORANINI AÇIKLAYACAK

Memurlara yapıldığı üzere 8 bin lira falan seyyanen artırım beklemiyorum. 4 bin liraya kadar bir artış olabilir. Artırım yapacaklarını biliyorum. Artık bu ülkede yaşaya yaşaya neyin olup olmayacağını anlar hale geldik.

Mart ayı gelir, düzgünce artık seyyanen artırım yapılacağı konusu tartışılır. AKP’li isimlerden “Bu hususla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak” açıklamaları gelir ve biz tartışırız 2 mi 5 mi 7 mi olacak diye düşünürüz günlerce.

Sonrasında Erdoğan çıkar kameraların karşısında 40 dakika konuşur. 35 dakikasında muhalefeti terörist ilan eder, seçim propagandasına devam eder son 5 dakikasında da emeklileri enflasyona ezdirmedik diye konuşur ve artırımı açıklar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 14 BİN LİRAYA YÜKSELTİLEBİLİR

Benim beklediğim 2 yol var. Yalnızca en düşük emekli maaşına yapılacak artırım ile, 12 bin ile 12 bin 500 lira ortası bir sayı açıklanır ya da öbür emeklileri kızdırmamak için “İşte en düşük emekli maaşına 2 bin lira yaptık lakin size de 2 bin lira artırım ekliyoruz” denilir ve tüm emeklilere 2 bin lira artış yansıtılır.

Bir başka yol ise anketlerden gelecek sonuçlara nazaran 4 bin liraya kadar el yükseltebilir hükümet. 4 bin lira artırım yapılırsa şaşırmam. 5 bin TL ya da 7 bin TL üzere sayılara ise hayli şaşırırım.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın