Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Emine Erdoğan Siirtli kadınlarla bir araya geldi

Emine Erdoğan Siirtli kadınlarla bir araya geldi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
6 0

Emine Erdoğan, Siirt Vakfı tarafından Neslişah Sultan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Siirtli Bayanlarla Buluşma” programına katıldı.

Burada konuşan Erdoğan, kendisinin de Siirtli olduğunu belirterek, Siirt ile bağının çocukluğundan bu yana hiç kopmadığını, tersine giderek güçlendiğini söyledi.

“Yaşadığım deneyimleri çok değerli hazineler üzere kalbimde ve hafızamda taşıyorum”

Siirt’in kültürel zenginliğini koruma ederek geleceğe taşımanın bir görev olarak görülmesi gerektiğini aktaran Erdoğan, “Siirt’te tanıdığım bayanlar el marifeti, işteki mahareti ile zihnime hoş örnekler olarak yerleşti. Çocukluğumdan bu yana memleketime dair edindiğim tüm izlenimleri, yaşadığım deneyimleri, gezip gördüklerimi çok değerli hazineler üzere kalbimde ve hafızamda taşıyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, “Mirasçısı olduğumuz bu coğrafya, eşsiz kıymetlere sahiptir. Dünyada gibisi olmayan hoşlukları barındıran Siirt’imize sahip çıkmayı, bir memleket sevgisinden öte değerlendirmeliyiz.” dedi.

“Siirt bugün dünyaya örnek olabilecek bir kardeşlik iklimini asırlardır yaşatmaktadır”

Emine Erdoğan, Türkiye coğrafyasının eşsiz pahalara sahip olduğunu vurgulayarak, her kültürden ve mezhepten insanın kendisine yer bulduğu, farklı lisanları konuşan toplulukların sevgi lisanında buluştuğu Siirt’in, bugün dünyaya örnek olabilecek kardeşlik iklimini asırlardır yaşattığını lisana getirdi.

Tarihi dokusu, yapıları, hamamları, yüzyıllardır kullanılan Billoris Garnave’si ve Tillo’nun eşi olmayan mimarisi ile Siirt’in yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın kültürel bir mirası olduğunu belirten Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Siirt üzere sayısız pahaya sahip tüm Anadolu kentlerimizin mahallî mirasına sahip çıktığımız ve gelecek jenerasyonlara aktarmayı başardığımız ölçüde, global bedeller üreten bir ülke olacağımıza inanıyorum. Türkiye Dokuma Atlası Projesi’nde kayıt altına aldığımız ve memleketler arası tanıtımını yaptığımız şal şepik kumaşının üretiminde son periyotta yakalanan ivme, bu çerçevede ayrıyeten değerlidir. Pervari balını, tiftik battaniyesini, Tillo’nun sanat yapıtı kıymetindeki kapılarını, perde pilavını, kiteli, cokatı ve burada sayamayacağım birçok değerli mahallî eserimizi, dünya standartlarında bir kaliteye çıkartmak için daima birlikte çalışmalıyız.

Siirt’in zenginlikleri Türkiye ve dünyada iftiharla tanıtılıyor

Siirt Vakfı’nın kurduğu ve titizlikle koruma ettiği bağlarla çok değerli bir görev üstlendiğini lisana getiren Erdoğan, “Siirt’in zenginliklerini ülkemizde ve dünyada iftiharla tanıtırken, hayırseverliğin hudutlarını gönül coğrafyamız genişliğinde büyütmektedir. Afrika’ya dek uzattığınız kardeşlik eliyle insanlık ailesi ortasında kalpleri birbirine ısındıracak köprüler inşa etmektedir.” diye konuştu.

Erdoğan, vakfın gençlerin eğitimi ve toplumsal hayata iştirakini desteklerken, toplumun güçlenmesine de pahalı katkılar sunduğunu tabir etti.

Siirt Vakfı’na düzenledikleri buluşma için teşekkür eden Erdoğan, vakfın güzel hizmetlerinin giderek artması temennisinde bulundu.

Siirt Vakfı Lideri Zeki Akyüzlü ise konuşmasında, Siirt’in kadim bir kent olduğunu söz ederek, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, şal şepik kumaşı dokuma tezgahını inceledi

Konuşmaların akabinde Erdoğan’a Siirt Vakfı Lideri Zeki Akyüzlü ve Siirt Vakfı Bayan Kolları Lideri Selma Altınok tarafından günün anısına ipek el dokuma seccade ikram edildi.

Emine Erdoğan, daha sonra iştirakçilerle aile fotoğrafı çektirdi.

Etkinlik alanında Siirt yöresel eserlerinin sergilendiği stantları gezen Erdoğan, şal şepik kumaşı dokuma tezgahını inceledikten sonra dokunan kumaşın kısmını yaptı.

akabinde doğal usullerle kumaş boyama imalini inceledi, şal şepik kumaşından eserler hakkında bilgi aldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın