Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emekliye zamla ilgili bomba kulis: En düşük emekli maaşına seçim öncesi ne kadar zam yapılacak? İşte konuşulan rakam

Emekliye zamla ilgili bomba kulis: En düşük emekli maaşına seçim öncesi ne kadar zam yapılacak? İşte konuşulan rakam

admin admin - - 5 dk okuma süresi
6 0

SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak artırım yüzde 37,57 olarak hesaplanmıştı. Bu durumda memur emeklisi ise personel emeklisi ortasında yaklaşık 12 puanlık fark oluşmuştu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan ise memur emeklileriyle ortalarında oluşan yaklaşık 12 puanlık farkın kapatılmasını isteyen SGK ve Bağ-Kur emeklilerine 5 puanlık artış yapıldığını ve artırımın yüzde 42,6’ya yükseltildiğini açıklamıştı. SGK ve Bağ-Kur emeklisinin maaş artırımıyla ilgili son haber ise Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan gelmişti. Bakan Işıkhan, milyonlarca emeklinin beklentisine cevaben artırımın emekliler ortasında eşitlendiğini ve yüzde 49,25 olarak uygulanacağını açıklamıştı. Lakin bu gelişme de emekliler ortasındaki eşitsizliği gidermedi. Zira kök maaşı hesabı, açıklanan yüzde 49,25’lik artırımdan emeklilerin büyük bir kısmının faydalanamayacağı manasına geliyor.

MAAŞI 7500 TL OLAN EMEKLİ SADEC E YÜZDE 33 ARTIRIM ALDI

AKP hükümeti en düşük emekli maaşını 7500 liradan 10 bin liraya yükseltti. Yani aylığı 7500 lira olan bir emekli artırım yüzde 42,6 olarak açıklandığında 10 bin lira alacaktı, artırım yüzde 49,25’e çıkarıldı, lakin en düşük emekli aylığıyla geçinmek zorunda olan bir emekli tekrar 10 bin lira alacak. Oranladığında maaşı 7 bin 500 lira olan bir emekli yalnızca yüzde 33 artırım almış olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA YENİ DÜZENLEME GELECEK Mİ?

Peki iktisat idaresi bu bahiste bir düzenleme yapmayı planlıyor mu? Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024 için verdiği “Emekli Yılı” kelamının altını dolduracak düzenlemeler yapılacağına ait beklenti devam ediyor.

SEÇİM ÖNCESİ EMEKLİYE ARTIRIMDA KONUŞULAN RAKAM

Kısa Dalga müellifi Mehmet Çetingüleç, Ankara kulislerinde dolaşan bir iddiayı köşesine taşıdı. Buna nazaran; düşük maaş alanlara yönelik güzelleştirmenin yüzde 33’le hudutlu bırakılmayacağı, seçimden evvel en düşük maaşın 14-17 bin lira ortasına çıkarılacağı konuşuluyor.

“EMEKLİLER HİÇBİR DEVİR BU KADAR YOKLUK ÇEKMEMİŞTİ”

Mehmet Çetingüleç yazısında Türkiye Emekliler Derneği uzmanı Namık Tan’ın açıklamalarına da yer verdi. “Emekliler hiçbir periyot bu kadar yokluk çekmemişti” diyen Tan’a nazaran, seyyanen bir artırım daha yapılabilir.

İNTİBAK DÜZENLEMESİ Mİ, SEYYANEN ARTIRIM MI?

Namık Tan, 2000 sonrasında emekli olanların maaşlarında 1000 ile 1500 lira ortasında bir artış meydana gelebileceğini söylüyor. Fakat… İktidarın intibak düzenlemesini Mart ayına yetiştirmesi güç. Zira 2000 yılı sonrasında maaş düzenlemeleri güzelce karmaşık hale getirildi. Kime ne kadar fark ödeneceğini hesaplamak vakit alacaktır. Bu nedenle seçim öncesinde intibaktan çok, seyyanen artırım seçeneği öne çıkmış durumda.

ŞEREF OĞUZ NET SAYI VERMİŞTİ

Ekonomim muharriri Dr. Erdem Oğuz, en düşük emekli maaşını alan yaklaşık 6 milyon emekliye seçim öncesi artırım yapılmasını beklediğini açıklamıştı.

Ekonomim.com.tr’ye konuşan Gurur Oğuz, “Mart ayında, seçim öncesinde ben bir düzeltme bekliyorum. Zira bu 6 milyon emekli oy veriyor! Bu emeklilerimizin maaşlarının, TÜRK-İŞ’in 2023 Aralık ayında açıkladığı açlık hududu olan 14 bin 431 TL’ye yükseltileceğini düşünüyorum” tabirlerini kullanmıştı.

Şeref Oğuz yorumlarına şöyle devam etmişti:
“Tabii burada keskin bir bıçak da var, mesela 10 bin 2 TL alanlar ne olacak? Yani tüm emekliler için kademeli bir artış da gündeme gelebilir. Hükümetin tüm alternatifleri değerlendireceğini düşünüyorum”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın