Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emekli Maaşını Yükseltmek İçin Kritik Detaylar!

Emekli Maaşını Yükseltmek İçin Kritik Detaylar!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
22 0

Geçmişi taban fiyattan gelen bir kişi sonraki yıllarda tavan yarardan prim yatırırsa ilerde alacağı emekli ayılığını 20 bin liranın üzerine çıkarabilir.

Prime temel yararı SGK’ya yüksek bildirenin maaşı da artar. Emekçi, memur, esnaf statüsünden emekli olup dayanak primi ödeyerek çalışmaya devam edenlerin aylıklarını artırması için çeşitli formüller bulunuyor.
Geçmişi taban fiyattan gelen bir kişi sonraki yıllarda tavan kardan prim yatırırsa ilerde alacağı emekli ayılığını 20 bin liranın üzerinde de artırabilir. Farklı toplumsal güvenlik statülerinde çalışanların son 3.5 yılda SSK’dan emekli olması halinde yararı da yükselir.

Bu yıl için SSK’lı çalışan için minimum prim fiyatı 7 bin 500 lira olup, azami prim meblağı da 56 bin 257 lira. İster SSK’lı olsun ister Bağ-Kur’lu primini tavandan SGK’ya kazan bildirenlerin her ay için ileride alacakları aylık da artar.

Emekli olduktan sonra aylığını kestirip çalışmaya devam edenler ise aylığını yükseltebilir. Yeni aylığın eskisinden daha yüksek olması için uzun bir mühlet ve yüksek prim ödenmesi gerekiyor.
Emekli aylığını artırma, kök aylık hesabı ve yeni artırımda merak edilen soruların karşılıkları şöyle:

1-Prim gün sayısının çok fazla olması emekli aylığını artırır mı?

Uzun yıllar çalışmak, prim gün sayısının çok fazla olması yüksek aylık almak için kâfi bulunmuyor. Minimum fiyat ya da biraz üzerinde maaş alanlar istedikleri kadar uzun müddet çalışsın aylığı çok yüksek olmaz. Burada kıymetli olan prime temel çıkarı yüksek gösterilmesidir. İki işte birden çalışanların kesinlikle ikinci iş için de prim yatırması gerekiyor. SGK’ya bildirilen matrah artınca emekli aylığı da yükseliyor.

2-Emekli aylığımın artması için etkin çalışırken nelere dikkat etmeliyim?

Prim, ikramiye üzere ek ödemelerinizin prime temel yarara eklenerek gösterilmesinde yarar var. Birden fazla yerde sigortalı çalışıyorsanız primi kesinlikle yatırın. Prime temel karınız münasebetiyle aylığınız artar. Emeklilik öncesi 3.5 yıl çok değerli. İmkanınız varsa son 3.5 yıllık primlerinizi SSK’lı olarak tavandan yatırarak (Bugün itibariyle 56 bin 27 lira) aylık yükseltilebilir. Borçlanmaların toplumsal güvenlik tavanı üzerinden yapılması da emekli aylığını artırır.

3-SSK’lı olarak çalışanlar isteğe bağlı sigortayla prim fiyatını artırabilir mi?

İsteğe bağlı sigorta, şahısların isteğe bağlı olarak prim ödeyerek uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sıhhat sigortasına tabi olmalarını sağlayan bir sigorta uygulamasıdır. SSK’lı olarak çalışmakla birlikte ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmama şartı bulunuyor. Münasebetiyle 4A (SSK) kapsamında çalışanların ayrıyeten isteğe bağlı sigorta yaptırarak primini, emekli aylığını artırma imkânı bulunmuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın