Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kültür Sanat
  4. »
  5. Elif Şafak, İntihal Kararını Üst Mahkemeye Taşıyacak

Elif Şafak, İntihal Kararını Üst Mahkemeye Taşıyacak

admin admin - - 5 dk okuma süresi
5 0

Yazar Elif Şafak’ın “Bit Palas” isimli kitabında, Mine Kırıkkanat’ın “Sinek Sarayı” kitabından intihal olduğu tartışmaları devam ediyor.

Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi, İclal Mine Kırıkkanat’ın davalılar Elif Şafak ile Doğan Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. AŞ’ye açtığı davada 159 bin 51 lira 65 kuruş maddi tazminatın davalı Şafak tarafından ödenmesine hükmetti.

Mahkeme, ayrıyeten kararın katileşmesinden sonra Türkiye’de tirajı en yüksek 3 gazeteden birinde, bir defa ilan verilmesine ve masrafın davalıdan alınmasına hükmederken, kararda taraflar için iki haftalık müddet içinde istinaf yolunun açık olduğu da kaydedildi.

Kırıkkanat’ın avukatı tarafından sunulan dilekçede, “Sinek Sarayı” isimli yapıtın birinci olarak 1990’da yayınlandığı belirtilerek, Şafak’ın “Bit Palas” başlıklı romanının 60. sayfadan öteye kurgusu, kurgu yeri, birtakım karakterleri ve yazım üslubunun Kırıkkanat’ın kitabından intihal edildiği savları yer aldı.

Davalı şirket Doğan Yayıncılık ve Yapımcılık Tic. AŞ, sunduğu karşılık dilekçesinde argümanların hukuksal desteği bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddini talep ederken, Şafak da “Bit Palas” ile davacının “Sinek Sarayı” isimli yapıtı ortasında esinlenme tezinin dahi ileri sürülmesinin gerek edebiyat gerekse hukuk açısından mümkün olmadığını savunarak davanın reddini istedi.

130 müelliften destek

Karar sonrası Şafak’a dayanak veren 130 muharrir tarafından kaleme alınan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Elif Şafak’ın Bit Palas isimli yapıtı hakkında Mine G. Kırıkkanat tarafından açılan intihal davasının birinci derece mahkemede karara bağlanması üzerine, kimi çevreler toplumsal medyada Elif Şafak‘ı maksat alan bir linç kampanyası başlattı. Paylaşımların içeriği ve üslubu, sıkıntılarının edebiyat olmadığını düşündürüyor. Bizler, edebiyatçılar olarak, bu linç kampanyasını hayret ve tasa ile izliyoruz.”

Kırıkkanat: Türk milleti namusun yanında, hakkımı savunuyor

Kırıkkanat ise toplumsal medya hesabındaki paylaşımında açıklama haberini alıntılayarak, “26 yıl yurt dışında muhabirlik ve yabancı basında ‘imzalı’ gazetecilik yaptım, kitaplar yayımladım, asla Türkiye’yi satmadım. Türkiye düşmanlarına yaranmadım, yaslanmadım. Bugün ömrümün en büyük gururunu yaşıyorum. Türk milleti namusun yanında, hakkımı savunuyor. Foncular ve yancılar ise fikir hırsızlığını.” değerlendirmesini yaptı.

Yayınevleri karar sonrası paylaşımlarda bulundu

Kırmızı Kedi Yayınevi, Instagram hesabında Kırıkkanat’ın kitabının fotoğrafını “Aslı varken taklidine gerek yok. Yepyeni bir roman okumak isteyen okurlara tavsiyemizdir.” sözleriyle paylaştı.

Ayrıca yayınevinin Youtube kanalında Kırıkkanat’ın sürece ve davaya ait açıklamalarının yer aldığı görüntü yayınlandı.

Elif Şafak, Doğan Kitap’ın internet sayfasında yayınlanan açıklamasında şunları aktardı:

“Çok ağırıma giden bu süreci tüm şeffaflığı ile paylaşma gereği doğdu. Mine Kırıkkanat benimle yıllardır uğraşır durur. Hakkımda etmediği berbat kelam ve hakaret kalmamıştır. Bir defa olsun berbatlığa kötülükle karşılık vermedim. Bu kere de 23 sene önce yayınlanmış Bit Palas romanıma karşı durup dururken böylesi akıl dışı bir iftira ile ortaya çıktı. Öncelikle anlaşılması gereken bahis bunun hukuk temelinde inşa edilmiş bir dava olmadığıdır. Bu dava fikir ve sanat haklarını müdafaayla ya da edebiyatla da ilgili değildir. Bu dava şahsî takıntı ve arka niyet üzerine kurulmuştur.”

Doğan Kitap’tan yapılan açıklamada ise üst mahkemeye itirazda bulunulduğuna işaret edilerek, “Yazarımızın haklarını, edebiyatı ve hakikati sonuna kadar hukuk yoluyla savunacağımızı tüm edebiyatseverlerle paylaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sosyal medyada bahse ve mahkeme kararına ait yüzlerce yorum yapılırken, edebiyat çevrelerince tartışmalara ait yapılacak değerlendirmeler de merak konusu oldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın