Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Elektrik faturalarını daha da kabartacak teklif Meclis’te

Elektrik faturalarını daha da kabartacak teklif Meclis’te

admin admin - - 4 dk okuma süresi
30 0

Güneş ve rüzgar üzere güç santrallerine sağlanan alım garantisinde TL periyodu bitiyor. Artık dolar ya da euro ile alım garantisi verilebilecek. Böylelikle elektriğin fiyatı, doğalgaz ve kömür üzere döviz kuru arttıkça değerlenecek. Vatandaşın elektrik faturası daima kabaracak.

Sözcü’nün haberine nazaran AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu kanun teklifindeki kritik bir hususla, yenilenebilir güç kaynaklarına devlet tarafından sağlanan ‘alım garantisinin’ TL olarak belirlenme zaruriliği kaldırılıyor.

Mevcut düzenlemede ise bu yerli kaynaklar yalnızca TL üzerinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis ediliyordu. Yasa teklifiyle ‘TL’ tabiri kaldırılarak, teklifin hangi para cinsinden olacağının müsabaka şartnamesiyle belirlenmesinin önü açılıyor. Yasa değiştiğinde rüzgar ve güneşten elektrik üreten santraller sahiplerine dolar ya da Euro ile alım garantisi verebilecek.

Göller de talan edilecek

Teklif ile hala yalnızca denizler üzerine kurulabilen güneş ve rüzgar santralleri artık doğal, yapay ve baraj dahil tüm göllerin üzerine de kurulabilecek. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı içme ve kullanma emelli alanlar hariç dilediği göl, gölet ya da barajı ‘yenilenebilir güç kaynağı’ ilan edip rüzgar ya da güneş santrallerinin kullanımına açabilecek. Üstelik Bakanlık bu kararı verirken imar planına dahi gereksinim duymayacak. Doğal göl alanları, rüzgar gülü ve güneş panelleriyle dolacak.

Elektrik faturaları daha da artacak

Teklifin kabul edilmesi halinde, elektrik faturaları daha da artacak. Bunun nedeni, dolar ve euro ile alım garantisi verilmesi halinde, elektriğin fiyatı döviz kurunun artmasına paralel olarak yükselecek. Örneğin, dolar kuru 18 TL’den 20 TL’ye yükselirse, dolar ile alım garantisi verilen elektrik santrallerinin ürettiği elektriğin fiyatı da birebir oranda artacak. Bu da vatandaşın elektrik faturasının daha da kabarmasına neden olacak.

Doğal göller talan edilecek

Teklifin kabul edilmesi halinde, doğal göller de talan edilecek. Güneş ve rüzgar santrallerinin kurulmasına müsaade verilen göller, doğal hoşluklarını kaybedecek. Ayrıyeten, göllerin ekolojik istikrarı de bozulacak.

Teklif reaksiyon çekti

Teklif, çevreci ve tüketici örgütlerinden reaksiyon çekti. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’na davet yapan örgütler, teklifin geri çekilmesini istedi.

Çevre örgütlerinden tepki

Yeşil Fikir Derneği, teklifin kabul edilmesi halinde doğal göllerin talan edileceğini belirterek, “Teklif, göllerin doğal hoşluğunu ve ekolojik istikrarını yok edecek” açıklamasında bulundu.

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) de teklifin kabul edilmesi halinde göllerin kirleneceğini belirterek, “Teklif, gölleri kirliliğin ve betonlaşmanın tehdidi altına sokacak” açıklamasında bulundu.

Tüketici örgütlerinden tepki

Türkiye Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), teklifin kabul edilmesi halinde elektrik faturalarının daha da artacağını belirterek, “Teklif, vatandaşın cebini yakacak” açıklamasında bulundu.

Türkiye Elektrik Tüketicileri Derneği (TETD), teklifin kabul edilmesi halinde güneş ve rüzgar gücünün maliyetinin artacağını belirterek, “Teklif, yenilenebilir gücün rekabet gücünü zayıflatacak” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın