Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Duş Almayan Kocaya 500 Bin Lira Tazminat!

Duş Almayan Kocaya 500 Bin Lira Tazminat!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
12 0

Ankara’da yaşayan A.Y., eşi C.Y.’nin duş almayıp birebir kıyafetleri 5 gün giymesi ve haftada yalnızca bir iki defa dişlerini fırçalayarak ferdî paklığına dikkat etmediğini öne sürerek, boşanma davası açtı. 19’uncu Aile Mahkemesi’nde görülen davada, A.Y., kocası hakkındaki tezleri şahitleriyle de kanıtladı. Mahkeme, C.Y.’yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti.

KOCA TAM KUSURLU SAYILDI

Bölge Adliye Mahkemesince hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay 2’nci Dairesi tarafından da onanarak katılaştı. Yargıtay kararında, davalı kocanın şahsî paklığına dikkat etmemesi, ter kokması üzere boşanmaya neden olaylarda tam kusurlu, bayanın ise kusursuz olduğuna hükmetti.

HAFTADA İKİ KERE DİŞLERİNİ FIRÇALIYORMUŞ

A.Y.’nin avukatı Senem Yılmazel, tazminat kararının da onandığını belirterek, “Medeni kanunumuzda boşanma nedenleri özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılır. Genel boşanma nedenleri ortak hayatı çekilmez hale getiren her nedendir. Emsal vermem gerekirse müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın şahsî paklığına dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki sefer dişlerini fırçalıyordu. Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. Birinci derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı. 500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. Birinci evvel Bölge Adliye Mahkemesi’nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla kesinleşti” dedi.

MESAİ ARKADAŞLARI BİLE ŞAHİT OLARAK GELDİ

A.Y.’nin kelam konusu savlarını şahit beyanlarıyla kanıtlandığını belirten avukat Yılmazel, “Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın iş yerinde çalıştığı mesai arkadaşları şahit olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, birebir kıyafeti beş gün üst üste giydiğini tabir ettiler. Bu biçimde şahit beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse başka tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan bağlarında hepimiz ihtimam göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi itina göstermeliyiz” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın