Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyadaki endeksleri geride bıraktı! BIST 100 endeksinden 6 ayın en güçlü yükselişi geldi

Dünyadaki endeksleri geride bıraktı! BIST 100 endeksinden 6 ayın en güçlü yükselişi geldi

admin admin - - 8 dk okuma süresi
25 0

AA

Dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetlerine ait belirsizlikler ve Orta Doğu’da devam eden jeopolitik risklerle dünya borsaları, yılın birinci ayında karışık bir seyir izlenmesine neden oluyor.

endeksi ise yükselişini sürdürerek global hisse piyasalar ortasında öne çıkıyor.

BIST 100 endeksi ocakta yüzde 13,74 yükselerek 8.496,66 puana çıkarken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu da 8.577,35 puana taşıdı. Dolar bazlı incelendiğinde de yüzde 10,47 paha kazanan BIST 100 endeksi böylelikle 280 puana çıktı.

Holding endeksi yüzde 15,99 arttı

Yılın birinci ayında, Bankacılık endeksi yüzde 9,72 ve holding endeksi yüzde 15,99 artış kaydetti.

En fazla bilişim kazandırdı

Geçen ay tüm bölüm endeksleri yükselirken, en fazla kazandıranlar yüzde 31,89 ile bilişim, yüzde 26,29 ile turizm ve yüzde 23,91 ile bağlantı oldu.

Hisselerden 96’sı yükseldi

Ocakta, BIST 100 endeksine dahil paylardan 96’sı yükselirken, 4’ü bedel kaybetti.

En çok süreç gören pay senetleri

Bu periyotta en çok süreç gören pay senetleri Türk Hava Yolları, İş Bankası (C), Yapı ve Kredi Bankası, Akbank ve Ereğli Demir Çelik oldu.

Söz konusu periyotta, en fazla yükseliş kaydeden paylar ortasında Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Paydaşlığı yüzde 46,08 artışla dikkati çekerken, onu yüzde 42,24 bedel çıkarıyla Tatlıpınar Güç Üretim ve yüzde 42,16 artışla Akfen Yenilenebilir Güç izledi.

Bu devirde, yatırımcısını üzen paylar ortasında ise yüzde 29,79 azalışla Qua Granite başı çekerken, Hektaş yüzde 11,34 ve Aksa Akrilik yüzde 9,56 bedel kaybetti.

Son 5 yılın ocak hisseleri

Son 5 yılın ocak ayları, pay ve bölüm bazlı incelendiğinde, Borsa İstanbul’da son 5 yılın en az 4’ünde endekse nazaran daha yeterli performans gösteren 44 pay senedi göze çarpıyor.

Sektör endeksleri açısından incelendiğinde halka arz yüzde 6,1, madencilik yüzde 5,3, spor yüzde 4,7, sigorta 4,4, metal eşya makine yüzde 3,1, elektrik yüzde 3,1 ve hizmetler endeksinin yüzde 2,1 ile ortalama getiride BIST 100 endeksine nazaran son 5 yılın ocak aylarının en az 4’ünde daha yeterli bir performans sergiledi.

Escort Teknoloji, Pamel Elektrik, Koray Gayrimenkul, Acıselsan, Tek Arka İnşaat, Kuyas Yatırım, Kardemir (B) son 5 yılın ocak aylarının 5’inde de BIST 100 endeksine nazaran daha güçlü performans gösteren paylar olarak öne çıktı.

Risk Eğilim Endeksi (REKS) verileri

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından risk iştahını ölçmek için oluşturulan Risk Eğilim Endeksi (REKS) datalarına nazaran 26 Ocak prestijiyle yabancı yatırımcıların risk iştahı 67,3 ve yerli yatırımcıların risk iştahı 63,3 düzeyinde bulunurken, tüm yatırımcıların risk iştahı 57,5 oldu.

REKS’in 50 düzeyinin üzerinde olması risk iştahının fazla olduğuna işaret ederken, bu düzeyin altı risk iştahının düşük seyrettiği formunda yorumlanıyor.

BIST 100 endeksi, öne çıkan borsalar ortasında getiri manasında tepede yer aldı

Önemli merkez bankaların, yaklaşık 2 yıldır enflasyonla çaba kapsamında yürüttüğü şahin para siyasetlerinin sonuna geldiğine yönelik beklentiler kuvvetlenirken, bankaların faiz indirim döngüsüne ne vakit gireceğine ait belirsizlikler varlığını koruyor.

Dünya çapında öne çıkan borsalar ortasında zirvede

BIST 100 endeksi, aylık performans açısından bakıldığında, Ocak 2024’te dünya çapında öne çıkan borsalar ortasında dorukta yer aldı.

Yılın birinci ayında New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 1,02, Dow Jones endeksi yüzde 1,22 ve S&P 500 endeksi yüzde 1,59 artış kaydederken, Asya tarafında Japonya hariç satIş yüklü bir seyir öne çıktı.

Bu periyotta, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 8,43 yükselirken, Çin’de açıklanan bilgilerin ülkede ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam ettiğine işaret etmesiyle Şanghay bileşik endeksi yüzde 6,27 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi de yüzde 9,16 geriledi.

Avrupa borsalarında ise İngiltere’de FTSE 100 endeksi aylık bazda yüzde 1,33 gerilerken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,91 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,51 yükseldi.

Yabancı yatırımcı ilgisi artmaya devam ediyor

Yeni yıla “Yatırımcı Günü” toplantılarıyla başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL varlıkları desteklemek için adımlar atmayı da sürdürürken, yabancı yatırım kuruluşlarından da Türkiye iktisadına ait olumlu değerlendirmeler gelmeye devam etti.

11 Ocak’ta New York’ta gerçekleştiren toplantıda, TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan, büyüklüğü 50 trilyon doları bulan dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200’ü aşkın üst seviye temsilci ile bir ortaya geldi.

TCMB’nin New York’taki toplantı

Toplantının akabinde, J.P. Morgan, milletlerarası yatırımcıların, TCMB’nin New York’ta düzenlediği birinci Yatırımcı Gününe ağır ilgi gösterdiklerini bildirdi.

Geçen yılın sonlarına gerçek ağırlaşan, yabancı yatırım kuruluşlarının TL varlıklar için olumlu kıymetlendirme raporları, 2024’ün birinci ayında da devam etti.

ABD’li yatırım bankası J.P. Morgan’ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Borç Sermaye Piyasaları Lideri Stefan Weiler, iktisat siyasetlerindeki değişiklikler sonrası memleketler arası yatırımcıların Türkiye ile tekrar ilgilendiğini belirterek, bu yıl tüm tahvil ihraçlarında rekor görülebileceğini ve not artırımı için de güçlü bir potansiyel olduğunu bildirdi.

Ayrıca, Norveç’in 1,5 trilyon dolardan fazla pahaya sahip devlet varlık fonu, 2023 yılı sonu prestijiyle Türkiye’deki kimi şirketlerin pay senetlerine 1 milyar 306 milyon 58 bin dolarlık yatırım yaptı.

Norveç Varlık Fonu

Norveç Varlık Fonu’nun, Türkiye’deki yatırımlarından en büyük hissesi yaklaşık 121,7 milyon dolarla Tüpraş alırken, Fonun, Türkiye portföyündeki en büyük pay hissesi yüzde 4,18 ile Mavi Giyim’de bulunuyor.

Öte yandan, geçen yıl mayısta 700 baz puanda bulunan Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), ocakta 280-330 bandında dalgalı bir seyir izledi.

Ayrıca, TCMB tarafından yayımlanan Haftalık Menkul Değer İstatistikleri bilgilerine nazaran, yurt dışında yerleşik şahıslar, yıl başından 26 Ocak haftasına kadar toplamda 65,9 milyon dolarlık net pay senedi alımı gerçekleştirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın