Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyaca Ünlü Türk Gıda Şirketi Amerikalılara Satıldı

Dünyaca Ünlü Türk Gıda Şirketi Amerikalılara Satıldı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
23 0

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, kendini en fazla besin fiyatlarında hissettirdi. Gün çok değişen market raflarında yer alan fiyat etiketleri milyonları isyan ettirirken, değerli fiyatlar nedeniyle toplumsal medyada “Yurt dışındaki marketlerdeki fiyat etiketleri” görüntüleri milyonlarca izlenmeye ulaştı.

ABD MARKETLERİNDE YER ALAN TÜRK ESERLERİNİN HEPSİNİ ONLAR SATIYORDU!

ABD’de çekilen görüntülerde yer alan çok sayıda Türk üretimi eserin ABD’ye nasıl ihraç edildiği merak konusu olurken, ABD sonlarında Ülker’den Tamek’e, Tadım’dan Uludağ’a Reis’ten Murat Bey’e Tayaş’tan Piyale’ye 2000’den fazla eserin satışını gerçekleştiren Türk şirketi Vintage Food’un satıldığı öğrenildi.

Dünya’da yer alan habere nazaran; kurucuları ve sahipleri Türk olan şirketin satış haberi, 2023 yılının Mart ayında kamuoyuna duyurulmuştu. Şirketin tamamının dönem edilmesi istikametindeki görüşmeler geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve şirketin bütün hakları ABD’nin en büyük besin distribütörlerinden Ziyad Broters’a satıldı.

TÜRK SAHİPLİ ŞİRKETLERİN SAYISI GİDEREK ARTIYOR

ABD’de Türklerin kurduğu besin şirketleri giderek öne çıkıyor. Kıymeti 7 ila 10 milyar dolara ulaşan Chobani markasının sahibi Hamdi Ulukaya’nın akabinde bu defa gündeme Vintage Food Corp geldi.

ABD’de Türk eserleri başta olmak üzere Ortadoğu’ya yönelik besin eserlerinin dağıtımını yapan Levent Demirgil’in şirketi Vintage Food’u tekrar bir ABD’li olan Ziyad Brothers satın aldı.

SATIŞ FİYATI AÇIKLANMADI

Orta Doğu ve Akdeniz bölgesine ilişkin marka ve besin eserlerinin ABD’deki en büyük sağlayıcılarından biri olan Ziyad Brothers, Vintage Food Corp.’u açıklanmayan bir meblağ karşılığında bünyesine kattı.

1992 yılında kurulan Vintage, 2.000”den fazla markalı Türk, Doğu Avrupa ve Orta Doğu yiyecek ve içecek eserini özel bakkallara, süpermarketlere ve ulusal müşterilere dağıtıyor.

Konserveden reçellere, çikolatadan fırın materyallerine, yoğurttan dondurulmuş besine kadar birçok eseri sağlayan Türk şirketinin alımıyla ilgili konuşan Ziyad’ın CEO”su Jim Wagner, “Vintage, Ziyad”ı büyük ölçüde tamamlayan istisnai bir işle ortak olmak için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor” dedi.

TÜRK İŞ ADAMI YÖNETİCİ GRUBUNA KATILDI

Wagner, “Vintage”ın kendini müşterilerinin başarısına adamış geçmişi, önde gelen marka portföyüyle birleştiğinde, onu Ziyad için ülkü bir ortak haline getiriyor. Levent Demirgil”in kurduğu temel üzerine inşa etmek için sabırsızlanıyoruz ve hem organik olarak hem de satın alma yoluyla büyümeye devam etmekten heyecan duyuyoruz” diye konuştu.

Satın almayla birlikte Vintage”ın İdare Konseyi Lideri Levent Demirgil, Ziyad”ın yönetici grubuna katılacak ve Vintage”ın operasyonlarını yönetmeye devam edecek. Demirgil, “Mükemmel prestijleri ve en yüksek kaliteli eserlere ve müşteri hizmetlerine bağlılıklarına dayanarak Ziyad”ı ortak olarak seçtik” dedi.

Anlaşma, Ziyad”ın yiyecek ve içecek portföyünde Halo Foods Ltd., Turkey Hill, Pretzels Inc. ve başkalarının yer aldığı özel bir sermaye şirketi olan Peak Rock Capital tarafından satın alınmasından bir yıl sonra gerçekleşti.

1966 yılında Ahmad ve İbrahim Ziyad tarafından Chicago”nun Güney Yakası”nda küçük bir perakende satış mağazası olarak kurulan şirketin temelleri Syrian Bakery & Grocery, Inc.( Suriye Fırın ve Bakkal A.Ş) isimli şirkete dayanıyor.

1990’lı yıllarda ABD’de 20 eyalete dağıtım gerçekleştiren şirket, ABD’deki en büyük Akdeniz besin ithalatı şirketi. Bin 200’den besin eseri ve kendisine ilişkin 30”dan fazla markası bulunan Ziyad, ABD’den bölge ülkelerine de ihracat yapıyor.

Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) kurucularından olan Levent Demirgil’in şirketi Vintage, Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen besin eserlerinin yarısından fazlasının ticaretini yapıyor.

Ülker’den Tamek’e, Tadım’dan Uludağ’a Reis’ten Murat Bey’e Tayaş’tan Piyale’ye kadar birçok Türk markayla çalışan şirketin 11 bin metrekarelik bir deposu ve et üretim tesisi bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın