Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Donald Trump: Ben başkan olsaydım, üs saldırısı gerçekleşmezdi

Donald Trump: Ben başkan olsaydım, üs saldırısı gerçekleşmezdi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

ABD’nin Ürdün-Suriye sonundaki askeri üssündeki güçlerine İHA ile hücum düzenlendi.

Eski ABD Lideri Donald Trump, Truth toplumsal medya platformunda, düzenlenen taarruza ait paylaşımda bulundu.

“Joe Biden’ın güçsüzlüğü ve teslimiyetinin fecî sonucu”

ABD’nin Ürdün-Suriye sonundaki askeri üssündeki 3 ABD askerinin vefatıyla sonuçlanan taarruzun pek çok kişiyi duygusal olarak yaraladığını ve bugünün ABD için “korkunç bir gün” olduğunu belirten Trump, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Trump, “Birleşik Devletler’e yapılan bu yüzsüz atak, (ABD Başkanı) Joe Biden’ın güçsüzlüğü ve teslimiyetinin vahim ve trajik sonuçlarından yalnızca bir oburu.” sözünü kullanarak, 3 yıl evvel İran’ın “zayıf, parasız ve külliyen denetim altında” olduğunu sav etti.

Başkanlık vazifesini sürdürürken uyguladığını belirttiği “Azami Baskı” siyasetinin tesirine değinen Trump, “İran rejimi, terörist vekillerini finanse etmek için 2 doları fakat bir ortaya getirebiliyordu.” sözünü kullandı.

“Ben lider olsaydım, bu atak gerçekleşmezdi”

Biden’ın İran’a milyarlarca dolar verdiği tezinde bulunan Trump, İran’ın bu parayı Orta Doğu’da “katliam ve yıkım” yapmak için kullandığını savundu.

Trump, “Ben lider olsaydım, bu hücum asla gerçekleşmezdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Başkanlık vazifesini sürdürseydi 7 Ekim 2023’te yaşananların yahut Ukrayna-Rusya Savaşı’nın olmayacağını tez eden Trump, dünyanın da “3. Dünya Savaşı’nın eşiğinde” olduğunu belirtti.

“Ülkemiz, Joe Biden’ın başkomutanlığında ayakta kalamaz”

Trump, İHA saldırısının, ülkesinin “güç yoluyla barış” siyasetine hemen dönmesi gerektiğinin ispatı olduğunun altını çizerek, kaos ve kıyım olmamasının yanı sıra ABD’lilerin hayatını kaybetmemesi için bunun gerekli olduğuna dikkati çekti.

Eski Lider, paylaşımının sonunda, “Ülkemiz, Joe Biden’ın başkomutanlığında ayakta kalamaz.” tabirini kullandı.

ABD güçlerine İHA ile düzenlenen saldırı

Beyaz Saraydan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Biden, “Dün gece, Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye hududu yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı hücumunda 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” tabirini kullanmıştı.

Biden, atakla ilgili bilgileri hala toplamaya devam ettiklerini belirterek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran takviyeli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

ABD’nin seçeceği vakit ve halde akının sorumlularından hesap sorulacağını kaydeden Biden, bu savaşta gayrete devam edeceklerini vurgulamıştı.

ABD Merkez Komutanlığından (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada da Ürdün’ün kuzeydoğusunda tek taraflı gerçekleştirilen İHA saldırısı sonucu 3 ABD askerinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Ürdün hükümeti ise ABD kuvvetlerine yönelik akının ülke topraklarında değil Suriye hududundaki Tenef Üssü’nde gerçekleştiğini duyurmuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın