Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hakkı hakim kılmak için var gücümüzle gayret edeceğiz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hakkı hakim kılmak için var gücümüzle gayret edeceğiz

admin admin - - 5 dk okuma süresi
25 0

İHA

İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) çevrim içi düzenlenen “ Tarihi” seminerine katıldı.

Programda üniversite öğrencilerine hitap eden Erbaş, tarihten günümüze yeryüzündeki en kadim çabanın hak ile batılın çabası olduğunu belirtti.

Erbaş, “Hak çizgiyi peygamberler ve onların yolundan gidenler temsil eder. Bu yol tevhidin, adaletin, merhametin, uygunlukların yoludur. Batıl cephesini de nefsinin, şeytanın esiri olmuş zalimler temsil eder. Batılın yolu berbatlıklar, haksızlıklar, zulümler, soykırımlarla doludur. Hasebiyle yeryüzünde merhametin de zulmün de tarihi vardır.” diye konuştu.

“Bize düşen batılı düzgün tanıyıp hakkı hakim kılmak için var gücümüzle çaba etmektir”

Peygamberlerin yolunu takip edenler ve Hakk’a gönül verenlerin yeryüzünde hakim olması durumunda tüm insanlığın huzur ve inanca kavuşacağını aktaran Erbaş, “Ahlak, hukuk, vicdan tanımayanlar dünyaya hükümran olursa yeryüzü yaşanmaz hale gelecektir. Soykırımlar, katliamlar, sefalet, acı ve ızdırap insanlığı esir alacaktır. Hasebiyle bize düşen batılı yeterli tanıyıp hakkı hakim kılmak için var gücümüzle çaba etmektir. Bu ise her şeyden evvel inanç, samimiyet ve bilgiyle olacaktır.” sözlerini kullandı.

“Faydasız ilim; bugün insanları bombalarla öldürenler var ya, işte o bombalar bilgi sayesinde üretildi”

Erbaş, bilgiyi üretmeyenlerin üretilen bilginin mahkumu olmaya mecbur olduğunu ve bilgiyi yönetenlerin dünyayı yönettiğini belirterek, “Bilgi yararlı ve yararsız diye ikiye ayrılır. Bizim işimiz yararlı bilginin peşinden koşmak, yani beşere ve insanlığa yarar veren bilgi. Yararsız ilim; bugün insanları bombalarla öldürenler var ya, işte o bombalar bilgi sayesinde üretildi. İnsanları bombalayarak, öldürerek bunu kullandığın vakit o yararsız bilgi haline geliyor. Biz de ondan Allah’a sığınıyoruz.” dedi.

“Sizler bizim yarınlarımızsınız ve bizi geleceğe sizler taşıyacaksınız”

Gençlere seslenen Erbaş, “Sizler bizim yarınlarımızsınız ve bizi geleceğe sizler taşıyacaksınız. En büyük zenginliğimiz ve imkanımız sizlersiniz. Sizler insanlığın umudusunuz ve sizler varlığınızın ehemmiyetini idrak ederek esaslı bir mefkureye ve bilgiye sahip olmalısınız. Bu inançla bütün imkanları kıymetlendirerek kendinizi yetiştirmelisiniz.” açıklamasında bulundu.

“Daha hoş bir dünyayı, elbette ki donanımlı, olayları hakikat analiz edip değerlendirebilen eğitimli beşerler inşa edecektir”

Erbaş, günümüzde yeni bilgi teknolojileriyle bilginin durmaksızın çoğaldığı bir çağda yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Daha hoş bir dünyayı, elbette ki donanımlı, olayları gerçek analiz edip değerlendirebilen eğitimli beşerler inşa edecektir. Ufkumuza yerleştireceğimiz en büyük ülkü bu olmalıdır. Çünkü insanlığın devasa sıkıntılarla boğuştuğu, krizlerle çaba ettiği günümüzde daha kapsamlı eğitimlerle daha donanımlı beşerler yetiştirmemiz gerekmektedir. Bunun için millet ve ümmet olarak birlikte çalışmalı, birlikte gayret etmeliyiz. İmkanlarımızı ve çalışmalarımızı daha yeterli hale getirmenin yollarını aramalıyız.”

“Bu kutlu yolda da genç kardeşlerime muvaffakiyetler diliyorum”

Kötülüklerin, zulümlerin, soykırımların olmadığı huzurlu bir hayatın inşası için gençlere büyük vazifeler düştüğüne işaret eden Erbaş, “Daha huzurlu, daha adil ve daha yaşanabilir bir dünya kurmanın yegane yolu, hayatın ve varoluşun gayesini idrak etmek, kendine, topluma, etrafa ve rabbine karşı sorumluluklarının farkında olmaktır. Bu kutlu yolda da genç kardeşlerime muvaffakiyetler diliyorum.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın