Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dilan Polat Soruşturmasında Yeni Gelişme: Vergi Müfettişleri Neler Sordu?

Dilan Polat Soruşturmasında Yeni Gelişme: Vergi Müfettişleri Neler Sordu?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
35 0

Vergi müfettişleri 31 Ocak günü Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan avukat Mehmet Gün’ü ziyaret etti. Kozyatağı Vergi Dairesi’nin Polat ailesine ait yaptığı incelemelere dair avukat Gün’den bilgi almak isteyen vergi müfettişleri Gün’e çeşitli sorular sordu.

‘Şirketlerinin Takibini Kendileri Yapardı’

Daha sonra müfettişlerin sorularına geçildi. Vergi müfettişleri avukat Ahmet Gün’e, “Dilan Polat ve Engin Polat’ı tanıyor musunuz? Bağlantınız ne vakit ve nasıl başlamıştır? Bu şahısların hangi iş ve işlerinin takibini yapmaktaydınız?” diye sordu. Gün bu soruya, “Bu soruda ki şahısların 6 adet şirketin mali müşavir yapmak idim. Bu bireyler ortakları oldukları ya da yasal temsilcisi oldukları şirketlerin takibini kendileri yapmışlardır” dedi.


Ahmet Gün

Vergi müfettişleri tarafından sorulan bir öbür soru ise şöyleydi: “Dilan Polat Engin Polat ve Sezgin Polat’ın ilgili/ilişkili oldukları firmaların süreçleri iş yerinizde hangi işçimiz tarafından takip edilmiştir? Bu mükellefin süreçlerinden sizin onayınıza tabi olan olmayan süreçler nelerdir. Hangi işçi hangi firmalardan bu işlerden sorumludur?”

Avukat Gün bu soruya ise şu karşılığı verdi: “Tüm süreçler Harun Abak ve Zümrüt Yerebakan’ın denetiminde takip edilmiştir. Bu bireylerin şirketleriyle ilgili olarak dokümanlı her şey benim onayından geçmiştir.”

‘ÇEKLERİ KİM TAHSİL ETTİ?’

Bu karşılık üzerine müfettişler bu kere, “İş yeri çalışanlarınız, eşiniz ve kızınız aracılığıyla Dilan Polat, Engin Polat ve Sezgin Polat’ın ilgili oldukları firmaların keşide ettiği, mali müşavirlik hizmeti ile mütenasip olmayan meblağlarda çek tahsilat yapıldığı tespit edilmiştir. Bu çeklerle tahsil eden meblağlar ne hedefle alınmıştır? Bu çekler birine transfer edilmiş midir?” diye sordu.

‘TAHSİLAT SEZGİN POLAT’A VERİLDİ’

Gün, “Mali müşavirlik hizmeti dışında gerek çalışanların gerekse kızım ve eşim hasta size yapılan çek tahsilatların tamamı Sezgin Polat’a elden vermiştir. Sezgin Polat bir kısmını MİLDA AŞ’ye yatırmış bir kısmında nakit masrafları için kullanmıştır” diyerek cevap verdi.

‘HAKKINIZDA HAZIRLANAN BİR RAPOR YOK’

Öte yandan müfettişler sorulara geçmeden çabucak evvel avukat Gün müfettişlere, “Vergi Yol Kanunu’na nazaran sayın müfettişliğinizce hakkımda düzenlenmiş bir rapor var ya da kurumunuzca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiş bir kurum mütalaası var mıdır ?” diye sordu. Müfettişler ise Gün hakkında Vergi Yol Kanunu’na Muhalefet cürmünden hazırlanan rastgele bir rapor ve mütalaa olmadığını belirtti.

‘SUÇ DUYURUNDA BULUNACAĞIM’

Bu cevap üzerine gün Gün hakkında hazırlanan bir rapor ve mütalaa olmamasına karşın kendisi hakkındaki soruşturmanın basına sızdırıldığını kendi haysiyetinin zedelendiğini belirtti. Bu bahse ait sorumlular hakkında kabahat duyurusunda bulunacağını aktardı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın