Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dev Holding 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacağı Alanları Açıkladı

Dev Holding 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacağı Alanları Açıkladı

admin admin - - 7 dk okuma süresi
1 0

Akfen Holding İdare Şurası Başkanvekili ve Üst Yöneticisi (CEO) Selim Akın, 2024 ve 2025’te yatırımlarına orta vermeyeceklerini ve çeşitli alanlarda 910 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceklerini belirterek, “Yatırımlarda yeni fırsatlar aramaya devam edeceğiz.” dedi.

Akın, “İş Dünyası Söyleşileri” kapsamında AA’ya yaptığı açıklamada, 2023’ün, Türkiye için kıymetli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak hafızalarda yer edineceğini söyledi.

Bu gelişmelerin başında, binlerce vatandaşın hayatını kaybettiği ve kendilerini derin kedere boğan Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin geldiğini lisana getiren Akın, “Bununla birlikte yüksek enflasyon oranları, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve küresel siyasi-ekonomik belirsizlikler, zelzelenin yıkımı ile birlikte Türkiye iktisadını değerli ölçüde etkiledi. Bilhassa güç ve besin fiyatlarındaki artışlar, hanehalkı harcamaları ve genel ömür maliyeti üzerinde baskı oluşturdu.” diye konuştu.

Akın, Kovid-19 sonrası toparlanma sürecine giren dünya ekonomilerinin savaş ve çatışmalar ile sıcaklık ve global iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmeye devam ettiğini kaydederek, bu gelişmelerin dünyanın olduğu kadar Türkiye’nin de 2024 yılı ekonomik performansını etkileyebileceğini anlattı.

Seçimlerin akabinde işbaşına gelen yeni iktisat idaresinin aldığı ve uyguladığı kararların ekonomik ortamın güzelleşmesine katkıda bulunduğunu vurgulayan Akın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ekonomik dataların birçok alanda düzelmeye başlamasını ve memleketler arası çevreler tarafından da bu düzelmenin onaylanmasını olumlu gelişmeler olarak görüyoruz. Bu adımların devamında yatırım ortamının düzeleceğini ve ülkemizin muhtaçlık duyduğu yabancı yatırımcıları çekeceğini öngörüyoruz. Tüm bunların, risk ve fırsatları beraberinde getirecek değerli olgular olacağını düşünüyorum.”

“YATIRIM PLANLARIMIZDA BİR AKSAMA OLMAYACAK”

Selim Akın, Akfen Holding olarak faaliyet gösterdikleri geniş dal yelpazesi içerisinde yenilenebilir güç, liman işletmeciliği, madencilik ve turizm dallarındaki yatırım planlarının, Türkiye’nin yatırıma dayalı ekonomik yapılanmasında değerli bir rol oynamaya devam ettiğini belirterek, bilhassa yenilenebilir güç ve etraf yatırımlarının şu anda dünyanın muhtaçlık duyduğu sürdürülebilir kalkınma açısından büyük değer taşıdığını vurguladı.

Akın, “2024 yılında küme olarak elimizdeki mevcut yatırımlara başlanmasına, devam edenlerin ise bitirilmesine odaklanacağız. Bu yatırımların finansmanı ile ilgili olarak birinci adımları 2023 sonuna hakikat atmış olduk. Bilhassa gayrimenkul yatırımı tarafında Akfen GYO’da yaptığımız bedelli sermaye artırım süreci, bu yatırımların finansmanı konusunda bize bir imkan sağlamış olacak.” halinde konuştu.

Ekonomideki güzelleşmeye paralel formda devam ettikleri yatırımlarına yenilerini ekleyeceklerini lisana getiren Akın, şunları kaydetti:

“Bizim daha evvelce belirlediğimiz lakin ekonomik duruma nazaran revize ettiğimiz yatırım planlarımızda bir aksama olmayacak. 2023 yılı içerisinde Mersin Limanı, Acacia Maden İşletmeleri, Akfen Yenilenebilir Güç ve Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki şirketlerimizin öncülüğünde değerli yatırımlarımızı tamamladık. Belirsizliklerin tepe yaptığı son 2 yılda 260 milyon dolarlık yatırım yaptık. 2024 ve 2025 yıllarında da tekrar yatırımlarımıza orta vermeyeceğiz ve çeşitli alanlarda 910 milyon dolarlık yatırımı hayata geçireceğiz.”

“YATIRIMLARIMIZ, YENİLENEBİLİR GÜCÜN HİSSESİNİ ARTIRMADA DEĞERLİ ROL OYNAYACAK”

66,25 megavat hibrit güneş güç santrali ve 92,4 megavat ek rüzgar yatırımlarını hayata geçirip şu anda 699 megavat olan şurası güçlerini 860 megavata yükselteceklerini lisana getiren Akın, şu bilgileri verdi:

“Yatırımlarımız, hem ekonomimize hem de etrafımıza paha katacak ve yenilenebilir gücün ülkemizdeki hissesini artırmada kıymetli bir rol oynayacak. Bununla birlikte Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki şirketimiz ile pandemi devrinin akabinde otellerimizden kira geliri elde etme iş planımızı yeni kesim ve yatırımlarla çeşitlendirmek için bir yine yapılanma süreci içerisine girmiştik. 2023 yılı başından bu yana bu adımlarımızın karşılığını her alandaki rekor artışlarla almayı başardık. Bu şirketimizde sabit getirili projelere odaklanıp yıllık 50 milyon dolarlık kira geliri getirecek bir modeli hayata geçirmek istiyoruz. Bu kapsamda Akfen GYO olarak şu anda üretimine devam ettiğimiz Söğütlüçeşme Tren İstasyonu Viyadük İmali ve Etraf Düzenleme İşi projemizdeki alanı Türkiye’de birinci olacak bir konseptle yeme-içme merkezi haline dönüştüreceğiz. Tekrar Akfen GYO çatısı altında Bodrum Yalıkavak Villa Projesi ve Kıyıkışlacık Turizm Projesi üzere yatırımlarımız devam ederken, İstanbul’da Tuzla ve Ankara’da da Esenboğa’daki yeni otel yatırımlarımız da tamamlanacak.”

“MERSİN MEMLEKETLER ARASI LİMANI’NDA 451 MİLYON DOLARLIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Selim Akın, son 2 yılda ortaklarıyla birlikte 111 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdikleri Mersin Memleketler arası Limanı’nda gelecek 2 senede Türkiye’nin en büyük yatırımlarından birisi olarak öne çıkacak 451 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi.

“DİĞER İŞTİRAK YA DA BAĞLI İŞTİRAKLERİMİZDE DA KURUMSAL AKSİYONLAR ALMAYI PLANLIYORUZ”

Selim Akın, geçen yıl Akfen Yenilenebilir Gücün halka arzını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, güçlü finansal tablolarıyla tamamı yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarından üretim yapan, Türkiye’nin çeşitli coğrafik bölgelerine dağılmış genç ve pak güç portföylerine yerli ve yabancı yatırımcının ilgisinin çok büyük olduğunu, 442 bin 795 yatırımcının 76 milyar liralık talep oluşturduğunu, toplam talebin halka arzda tahsis edilen 3,3 milyar liranın 23 katına ulaştığını söyledi.

Akın, “Bu yıl içinde de öteki iştirak ya da bağlı iştiraklerimizde da kurumsal aksiyonlar almayı planlıyoruz. Bu kapsamda uygun pencereler açıldığında borç ve sermaye piyasalarında arzlar düşünüyor, paydaş kitlemizi genişletmeyi planlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın