Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. “Depremden Kurtulmak İçin Asgari Ücret 45 Bin Lira Olmalı”

“Depremden Kurtulmak İçin Asgari Ücret 45 Bin Lira Olmalı”

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Elazığ’da, 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen sarsıntının 4. yıl dönümünde düzenlenen Panelde konuşan yüksek jeofizik mühendisi ve sarsıntı bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şunları söyledi:

“DEPREMDEN KURTULMAK İÇİN MİNİMUM FİYAT 45 BİN OLMALI”

“Ben bir üniversite profesörüyüm. Ben bir öğretmen ya da bir imam kadar para almıyorum aslında birebir düşünceyi yaşıyoruz. Ben zelzeleye dayanıksız bir konutta oturuyorum. Terzi söküğünü dikemez derler ya. Ülkede minimum fiyat konuşuluyor. Bu konuşmalar olmadan evvel zelzeleden bir kişinin kurtulması için taban fiyatın 45 bin lira olması gerekiyordu. Para sana, ailene yetecek, çoluğunu çocuğunu okutacaksın. Cebinde para kalacak ve onunla meskenini düzelteceksin. Paran olmazsa nasıl yapacaksın bunu? Şu anda bir Türk bireyinin sarsıntıdan korunabilmesi için ferdi olarak taban fiyatın en az 65 bin liradan aşağı olmaması gerekiyor. Hocam bunu nereden çıkardın diyeceksiniz. Tahminen kendini layık görmeyeceksin lakin işin aslı bu. Bunu yapmazsak sarsıntıdan kurtulamayız. Biz bu tıp seremonileri göreceksiniz ki ileride de daima yapacağız.

“DEPREM MALİYETİ TÜRKİYE İKTİSADININ YÜZDE 9’U”

Demek ki bu işin başı neymiş iktisat. Ekonomiyi düzeltmek için üretmek gerekiyor. Mal ve hizmet üretimi gerekiyor. Bugün bir bakkalın iktisadı neyse, devletin iktisadı de birebirdir. Son sarsıntının ülkeye maliyeti 120 milyar dolar. Bu Türkiye iktisadının yüzde 9’u demektir. Yani Türkiye yüzde 9 daha fakirleşmiş demektir. Bir kişinin ölmesinin maliyeti 2 milyon 500 bin dolara mal olmuştur. 51 bin kişiyi kaybettik. Gölcük sarsıntısında bir kişinin ölmesinin maliyeti 1 milyon 250 bin dolardı. Vakit içinde bu maliyetler düşeceğine artmıştır. Bunu düşünmemiz gerek. Bu ülke hepimizin. Halk devleti yapar. Halk güçlü ise devlet güçlüdür zira devleti halk oluşturur. Halkın kâfi şuurda olması gerekiyor.”

“ELAZIĞ ÇÜRÜK DİŞ GİBİ”

“Elazığ’a bir geldim çürük diş üzere. 28 katlı binalar var. Çok katlı yapılar bir kenti bozar. Ünite alana düşen insan sayısını arttırır. Sarsıntı olduğu vakit çok daha fazla insan hayatını kaybeder. O denli bir şeyiz ki serseri mayın üzere. Bu yalnızca Elazığ’da değil Türkiye’nin genelinde var. Zelzelelerin yüzde 60’ı yer seçiminden kaynaklanıyor. Şayet gevşek ve sulak yerde iseniz yüzde 60 olasılıkla sarsıntılardan meskeniniz çok fazla ziyan görecek demektir. Bunu değiştiremezsiniz. Harput kayalık, cetlerimiz Harput’ta yaşamış. Biz niçin kayalıklardan indik ve sonunda zelzeleyle yıkıldık? Allah korusun dediniz. Allah hangi birimizi korusun zira yanlış yapmada şampiyonuz. “

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın