Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Depremde 6 çoçuğunu kaybetti: Doğum günü kutlayacaktık, olmadı

Depremde 6 çoçuğunu kaybetti: Doğum günü kutlayacaktık, olmadı

admin admin - - 5 dk okuma süresi
29 0

DHA

zelzelesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti.

Depremde binlerce kişi hayatını kaybederken birçok konut yerle bir oldu.

Evini, yuvasını, ailesini kaybeden yüzlerce vatandaştan biri de 42 yaşındaki Selma Hasar oldu.

6 çocuğuyla birlikte enkaz altında kaldı

sırasında Hasar, çocukları Mehmet (24), Seher (23), Özkan (22), Ahmet (16), Berat (12) ve Yağmur (8) ile birlikte enkaz altında kaldı.

Depremden 79 saat sonra enkazdan arama-kurtarma takımlarınca yaralı olarak kurtarılırken, çocukları ise hayatlarını kaybetti.

Eşiyle birlikte Mardin’e taşındı

Enkaz altında kaldığı sırada bacaklarından yaralanan ve fizik tedavi gören Hasar, eşi Abdurrahman Hasar ile memleketleri Mardin’e taşındı.

6 Şubat akşamı doğum günü kutlayacaktık, olmadı”

Depremden 1,5 yıl evvel üniversite okuyan çocukları Mehmet ve Seher için Hatay’a yerleştiklerini belirten Selma Hasar, “Kardeşleri, oğlum Mehmet’e, 6 Şubat akşamında doğum günü sürprizi yapacaktı lakin olmadı. Onun bir küçüğü kızım Seher 23 yaşındaydı. Özkan 22 yaşındaydı, Ahmet 16, Berat 12, Yağmur ise 8 yaşındaydı. Hepsi zelzelede şehit oldu. Zelzeleden evvel Mehmet ve Seher, Hatay’da üniversite okuyorlardı. Mehmet, gastronomi, kızım Seher ise edebiyat son sınıf öğrenciydi. 5 Şubat gecesi yemek yedik, çay içtik ve sonra gece 01.00 üzere uyuduk.” diye konuştu.

“Sanki yer yarılıyordu”

Deprem anını ve sonrasında yaşadıklarını unutamadığını söz eden Selma Hasar, “Deprem anında uyandım fakat başım dönüyor zannettim. Büyük oğlum, ‘Anne sarsıntı oluyor’ diye bağırdı. Küçük çocuklarımı da alıp dışarı çıkacaktık. Kapıya yakındık, çocuklar kapıyı açıyordu hem üstten hem de uzaktan ses geliyordu. Güya yer yarılıyordu. 6 çocuğum ile bir arada koridordaydık, art arkayaydık.

“Çocuklarımı çağırdım, isimlerini teker teker söyleyip seslendim”

Onların ardında ben vardım. Hepsi bana dönüp gözümün içine baktılar ve ‘Anne’ dediler. O sırada düştük. Güya tavana çarpıp yere düştüm. Yüzüstü düşmüştüm ve bacağım geriye hakikat altımda kalmıştı. Sonra çocuklarımı çağırdım, isimlerini teker teker söyleyip seslendim.

“Oğlum, bana ‘Hakkını helal et anne, seni üzdüysem affet’ dedi”

Büyük oğlum ve en küçük 2 çocuğumun sesini hiç duymadım. Öbürleri ile konuştuk. Seher çağırdı beni, onunla konuştum. Helalleştik. 22 yaşındaki oğlum Özkan ile konuştuk. Oğlum, bana ‘Hakkını helal et anne, seni üzdüysem affet’ dedi. Sonra Ahmet konuştu. En güçlü oğlum Özkan’dı, konut işlerinde ağır işleri o yapardı. Ona seslendim, ‘Kardeşlerini çıkarıp, çıkın’ dedim. Özkan ağlayarak, ‘Anne, göğsümde büyük bir taş var. Nefes alamıyorum’ dedi.

“Gördüğüm kabuslarla uyuyamıyorum”

O an aslında ümidimi kestim, sonra bayılıp kendimden geçmişim. Hava da soğuktu, susuz ve aç günlerce kaldık. Bu acıya sözler kifayetsiz kalıyor, kelamın bittiği yerdeyim. Şu an yıl dönümü olacak. Bakmayın bu türlü durduğumuza, yaşıyormuşuz üzere görünüyoruz fakat onu insanın içine gelip bakın. Gördüğüm kabuslarla uyuyamıyorum. Bir sürü psikiyatri ilacı kullanıyorum. Üzerine zahmet ve gerilimden guatr oldum. Eşim birebir biçimde hasta ve yemek yemiyor. Daha evvel biraz daha güzeldim lakin yıl dönümü yaklaştığı için bir aydır makûs olmuşum.” tabirlerini kullandı.

Abdurrahman Hasar ise zelzeleden 2 gün evvel hasta olan annesini ziyaret etmek için Mardin’e geldiğini ve bu yüzden de vicdan azabı çektiğini söyledi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın