Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Deprem Yıkılan Binanın Müteahhidinden Pişkin Savunma: “Bu Apartmanı Hatırlayamadım”

Deprem Yıkılan Binanın Müteahhidinden Pişkin Savunma: “Bu Apartmanı Hatırlayamadım”

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Merkez Antakya ilçesi Odabaşı Kavaslı Mahallesi’ndeki 9 katlı apartmanın 6 Şubat saat 04.17’deki birinci zelzelede yıkılması ve 9 kişinin ömrünü yitirmesiyle ilgili Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Sarsıntı Soruşturma Ofisince yürütülen soruşturma tamamlandı.

Tutuksuz sanıklar 85 yaşındaki binanın üretim sorumlusu müteahhidi A.S.R, proje ve uygulama denetçisi İ.S, denetim elemanı H.A. ile tutuklu sanıklar statik proje müellifi C.T, yapı kontrol sorumlusu G.T, proje ve uygulama denetçisi M.K. hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olma” cürmünden 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus talebiyle hazırlanan iddianame, Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, cumhuriyet savcısı nezaretinde eksperlerle olay yerinde incelemelerde bulunulduğu fakat binanın enkaz halinde olması nedeniyle müşahede çukuru açılarak yer incelemesi yapılamadığı belirtildi.

Bilirkişideki yer etüt raporunda, birinci sondaj kuyusunda yeraltı suyuna rastlanılmadığı, ikinci ve üçüncü sondaj kuyularında ise 6. metrede yeraltı suyuna rastlandığı kaydedilen iddianamede, temel donatı alanları, temel taban emniyet gerilmesi ve perde donatı alanının yetersiz bulunduğu ayrıyeten gereç kalitesinin de yetersiz olduğu bildirildi.

İddianamede tabirine yer verilen binanın üretim sorumlusu müteahhidi A.S.R, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Yaptığı binayı hatırlamadığını öne süren A.S.R, “Bu apartmanı hatırlayamadım. Kelam konusu apartmanı yapıp yapmadığıma dair şu an rastgele bir bilgim yok. Bu apartmanın yapı kontrolcüsü G.T’yi de hatırlamıyorum, söyleyeceklerim bundan ibarettir.” tabirlerini kullandı.

SUÇU YANINDAKİ ELEMANLARA ATTI

Binanın yapı kontrol sorumlusu tutuklu sanık G.T. ise binanın 2017’de üretimine başlandığını belirtti.

Binanın yapı ruhsatı ve kullanım müsaadesinde imza yetkisini kullandığını söz eden G.T, “Biz projelere uygun olarak yapı kontrolü gerçekleştirdik. Ben şirkette imza yetkilisi olarak bulunuyorum. Yapı kontrol kuruluşunun sahibiyim. Binaları yanımda çalışan yapı denetçisi mühendisler denetler. Bu binada proje ve uygulama denetçisi olarak mimar İ.S. ve inşaat mühendisi M.K. yapı kontrolünü gerçekleştirdi.” beyanında bulundu.

BİNAYA HİÇ GİTMEMİŞ

Proje ve uygulama denetçisi İ.S. ise binanın yapıldığı periyotta hasta olduğu için Bodrum’da kızının yanında kaldığını anlattı.

Yapı kontrol şirketinin vakit zaman kendisini aradığını kaydeden İ.S, “Bana her vakit ‘Her şey yolunda, gelmene gerek yok.’ dediler. Ben o tarihte hiç Hatay’a gitmedim, şirketin denetlediği hiçbir binaya imzamı atmadım. Yalnızca şirkette isim olarak yer aldım, saha vazifesine katılmadım. Şayet ki yapı kontrol evraklarında benim imzam varsa bu imzaları benim yerime oburunun attığını düşünüyorum. Binanın yıkıldığından da haberim yok.” tabirlerine yer verdi.

Tutuklu sanık statik proje müellifi C.T. de hatasız olduğunu ileri sürerek, “Malzemelerin alımı konusunda sorumluluğum olmamakla bir arada yanlış metotlarla alındığına şahit oldum.” biçiminde kendisini savundu.

Tutuklu proje ve uygulama denetçisi M.K. ve tutuksuz denetim elemanı H.A. da yıkılan binanın evraklarına hiçbir formda imza atmadıklarını ve hatasız olduklarını argüman etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın