Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Deprem sonrası hazır beton ve çimentoculara 37,8 milyon lira ceza kesildi

Deprem sonrası hazır beton ve çimentoculara 37,8 milyon lira ceza kesildi

admin admin - - 7 dk okuma süresi
21 0

AA

merkezli sarsıntılar sonrasında, tüketicinin sıhhati tehlikeye atan uygulamaların önüne geçmek için harekete geçildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından, bölgedeki 18 hazır beton ve çimento firmasına ceza kesilirken 131 firmaya yönelik “fahiş fiyat” kontrolü yapıldı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakanlık olarak 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde yapılan ve verilen dayanak çalışmalarına ait bilgi verdi.

18 çimento firmasına 37,8 milyon lira ceza

Bolat, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin gerçekleştiği bölgede hazır beton ve çimento kesiminde faaliyet gösteren firmalara yönelik gerçekleştirilen “fahiş fiyat” kontrolleri sonucu, 18 firmaya 37,8 milyon lira ceza uygulanmasının kararlaştırıldığını, inceleme ve kontrollerin devam ettiğini bildirdi.

“Meslek odaları dokümanları için fiyat alınmaması sağlandı”

Afet sonrası bölge esnafına dayanaklar sağlandığını hatırlatan Bolat, zelzeleden ziyan gören esnaf ve sanatkarlardan inanılmaz hal mühletince, meslek kuruluşlarınca düzenlenecek evraklar için fiyat alınmamasının sağlandığını söyledi.

“Esnaf ve sanatkar kuruluşlarına nakdi kaynak verme imkanı tanındı”

Bolat, esnaf ve sanatkar meslek kuruluşları ile kooperatiflerin ve üst birliklerinin de bu müddette tıpkı ve nakdi yardım yapabilmelerine imkan verildiğini aktardı.

Buna nazaran, Bakanlığın vazife alanında yer alan kooperatiflerin kefaletiyle bölgedeki 27 bin 202 esnaf ve sanatkara, Halkbank kaynaklarından kullandırılan faiz indirimli kredilerin toplam fiyatının 6 milyar 730 milyon 49 bin lira olduğunu tabir edildi.

“Esnafa 200 milyon lira kullandırıldı”

Bakan Bolat, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğince (TESKOMB), bölgesine yapılan nakdi yardımların toplam meblağının 200 milyon liraya ulaştığını açıkladı.

Depremin yıkıcı tesirinin yüksek olduğu bölgelerdeki ihracatçı firmaların, finansman muhtaçlıklarını karşılamak üzere de çeşitli takviyeler sağlandığına işaret eden Bolat, Türk Eximbank tarafından bölgeye 6 Şubat-31 Aralık 2023 devrinde 1,5 milyar dolar kredi, 168,2 milyon dolar vade uzatımı ve 1,8 milyar dolar da sigorta takviyesi verildiğini lisana getirdi.

“Toplam takviye ölçüsü 3,5 milyar dolar”

Bolat, toplam dayanak ölçüsünün 3,5 milyar dolar olduğu bilgisini verdi.

“Deprem bölgesindeki ihracat düştü”

Depremin dış ticaret üzerindeki tesirine değinen Bolat, afet bölgesindeki vilayetlerin Şubat-Aralık 2023 periyodu ihracatının bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 12,1 düştüğünü tabir etti.

Bolat, 2023 yılında yüzde 0,6 artışla 255,8 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatın zelzele yaşanmamış olsaydı yüzde 3,1 yükselişle 262,2 milyar dolar olabileceğinin öngörüldüğünü vurguladı.

“Bölgede vergi indirimi yapıldı”

Bolat, bilhassa ihracatçıların barınma ve istihdamı üzere temel meselelerinin tahlili için vergi indirimi, hibe, uygun finansman imkanları, borç erteleme üzere teşvik sistemlerinin hayata geçirildiğini söyledi.

“Mevcut krediler tekrar yapılandırıldı”

Ödemesine 6 ay sonra başlamak kaydıyla faizsiz kredi imkanı, esnaf ve sanatkarlarımız için nakdi yardım, vergi ve harç istisnası üzere imkanları bölgemizin istifadesine sunduk.

“Ürün geliştirme projelerinde mühlet uzatıldı”

Bolat, zelzele vilayetlerinden birinde merkezi yahut üretim tesisi bulunan şirketlerin, UR-GE ile tasarım ve eser geliştirme projelerinin 1 yıl uzatılmasına imkan sağladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

Ayrıca Bakanlık olarak, anılan vilayetlerden birinde merkezi yahut üretimi bulunan firmalarımızın ve kuruluşlarımızın, 6 Şubat 2023’ten evvel başlayan ve bu tarih prestijiyle devam eden müracaat yahut eksik doküman tamamlama müddetlerinin 1 Ocak 2024’ten itibaren baştan başlatılmasını onayladık.

Tüketicilerin korunması için çalışmalar yürütüldü

Bolat, sarsıntı bölgesinde tüketicilerin korunması ve piyasa nezareti için yürütülen çalışmalara ait de bilgi verdi.

“Fahiş fiyatla çorba satışına 1,9 milyon lira ceza kesildi”

Bir dinlenme tesisinin fahiş fiyatla çorba satışı yaptığına dair toplumsal medyada yer alan imajları ve mevzuya ait Bakanlığa gelen şikayetleri hatırlatan Bolat, kelam konusu işletmeye toplam 1,9 milyon lira ceza uygulandığını söyledi.

“Tespit edilen 4 bin 333 karşıtlı nedeniyle 5,9 milyon lira ceza verildi”

Bolat, ayrıyeten bu süreçte, Ticaret Bakanlığı vilayet müdürlüklerince, ülke genelinde yapılan fiyat etiketi kontrolleri kapsamında tespit edilen 4 bin 333 karşıtlı nedeniyle 5,9 milyon lira ceza verildiğini aktardı.

“131 firmaya fahiş fiyat kontrolü yapıldı”

Deprem bölgesinde hazır beton ve çimento kesiminde faaliyet gösteren 131 firmaya yönelik fahiş fiyat kontrolü gerçekleştirildiğini belirten Bolat, şunları kaydetti:

Ticaret müfettişlerince yapılan kontroller sonucu 27 firma, hazır beton ve çimento satışlarında fahiş fiyat gerekçesiyle Haksız Fiyat Kıymetlendirme Heyeti’ne sevk edildi. Heyet tarafından 18 hazır beton ve çimento firması hakkında toplam 37 milyon 766 bin 946 lira ceza uygulanması tarafında karar alındı. Bahse ait inceleme ve kontrol süreçleri devam ediyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın