Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Denizli’deki ikinci Seçil Erzan vakasında, ponzi yöntemiyle vurgun yapanların vatandaşları Nusret’in sahibi Nusret Gökçe ile çekilmiş fotoğraflarla kandırdıkları ortaya çıktı.

Denizli’deki ikinci Seçil Erzan vakasında, ponzi yöntemiyle vurgun yapanların vatandaşları Nusret’in sahibi Nusret Gökçe ile çekilmiş fotoğraflarla kandırdıkları ortaya çıktı.

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Denizli’de Dubai merkezli ünlü bir finans şirketinin temsilcisi olduklarını belirten 3 kişi hakkında, yaklaşık 38 milyon Avro’luk dolandırıcılık yaptıkları savıyla cürüm duyurusunda bulunuldu. Ponzi yoluyla ikinci bir Seçil Erzan olayının 3 şüphelisi özgür bırakıldı.

NUSRETLİ FOTOĞRAFLA KANDIRDILAR

İddialara nazaran, Ertuğrul S. isimli tarafından ‘dijital finans’ alanında hizmet verdiği belirtilen bir şirket kuruldu. Birinci etapta yakınlarını ve akrabalarına yönelik çalışma yaptığı sav edilen Ertuğrul S., Dubai merkezli ünlü bir finans şirketinin Denizli temsilciliğini yaptığını belirterek, yapılacak yatırımlara yüksek kar vaadinde bulundu. Yakınları ve akrabalarına hisse dağıtan Ertuğrul S. ve iki arkadaşının şatafatlı ömür imajları de toplumsal medya üzerinden paylaşıldı. Fotoğraflarda Nusret’in sahibi Nusret Gökçe ile çekilmiş fotoğraflara da yer verildi.

780 ŞAHISTAN PARA TOPLADILAR

Kurulan ağı genişleten şüpheliler, yaklaşık 780 bireyden tıpkı teknikle 20 ila 300 bin euro ortasında değişen ölçülerde para topladı. Bir birçok gurbetçi olduğu öğrenilen yatırımcılara yatırdıkları paranın üzerinden aylık yüzde 15, yıllık ise ana paranın 5 katı kar hissesi vaadinde bulunuldu.

Ayrıca her bir yatırımcı getirene de yüzde 10 ödeme kelamı verildi. Yaklaşık 38 milyon Avro’lukluk vurgun yapan fakat kar hissesi ödemesi yapmayan şüpheliler tarafından dolandırıldıklarını anlatan mağdurlar şikayetçi oldu. Mağdurlar, yasal süreç yapılması için Ertuğrul S.(39), Hicabi P. (29) ve Tolga D. (26) hakkında savcılıklara cürüm duyurusunda bulundu. Adliyeye sevk edilen şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

TEK FARK MAĞDURLAR ÜNLÜ İSİMLER DEĞİL

Bazı mağdurların avukatlığını üstlenen Gizem Üğür, ikinci bir Seçil Erzan olayı yaşandığını tek farkın mağdurların ünlü isimler olmaması olduğunu belirterek,”Bir Ponzi şeması kurulmuş evvel yakın akrabalara komşulara yatırım yapılmış. Bu yatırımlar sonucu onlara vaat ettikleri kar hisselerini bir iki ay vermişler. Bu biçimde sisteme yeni yatırımcılar katmışlardır. Lakin devamlı da gelen yatırımcıların vaat edilen kar hisselerini verememişlerdir. Ponzi sistemi bu formda sonlanmıştır. Bu basamakta yatırımcılara da para veremediklerini farklı mazeretlerle açıklamışlardır.

Yaklaşık 750-800 kişi vardır. Bu sistemden ötürü dolandırılanların birden fazla hala şikayette bulunmamıştır. Ortalama 50 bin euro üzere düşünürsek, yatırım yapanların 37 -38 milyon Avro kadar bir meblağ yatırım yaptıkları düşünülüyor. Kişi başı en az 20 bin Avro yatırım yapılabilecekleri söylenmiş. 20, 100, 200 ve 300 bin Avro’lara kadar bu ölçü çıkmakta.” diye konuştu.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın