Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şeriata düşmanlık dinin bizzatihi kendisine husumettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şeriata düşmanlık dinin bizzatihi kendisine husumettir

admin admin - - 7 dk okuma süresi
28 0

Diyanet Akademisi Başkanlığı 1. Periyot Aday Din Vazifelileri Mezuniyet Merasimi düzenlendi.

Merasime Cumhurbaşkanı Recep Tayyip da katıldı.

Burada iştirakçilere hitap eden Cumhurbaşkanı, mezunlara vazifelerinde muvaffakiyet dilerken gündeme ait kıymetli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan bu kapsamda, şeriat ve Türklük tartışmalarına da değindi.

“İslam Türklerin kılıcı olmuştur”

Türk ve İslam’ın birbirinden ayrılamayacağını belirten Cumhurbaşkanı şöyle konuştu:

Yaklaşık bin yıldır Türkler İslam’ı, İslam da Türkleri koruma etmiş; Türkler İslam’ın, İslam da Türklerin kılıcı olmuştur. Tarih kitaplarına şöyle bir göz attığınızda karşınıza çıkacak hakikat şudur: Türk demek, tıpkı vakitte Müslüman demektir.

Üstat Necip Fazıl, bu gerçeği, çarpıcı bir lisanla bakınız nasıl tabir ediyor: “İçi alev alev Müslüman, dışı pırıl pırıl Türk ve içi dışına hâkim, dışı içine köle… Yeni Türk kuşağının maya çanağı olmak ehliyeti hangi topluluktaysa ben oradayım. Allah’ın inâyeti ve resulünün ruhaniyeti bu yoldakilerin üzerinde olsun!.”

“İslamsız Türklük” tanımlamaları…

Dolayısıyla İslam’ı Türk’ten, Türk’ü de Din-i Mübin-i İslam’dan koparan, ayrıştıran, ortasına uydurma duvarlar ören anlayışın bu topraklarla hiçbir illiyeti yoktur. Son periyotta Türkiye zıddı kimi çevreler tarafından tıpkı emele hizmet eden çift kulvarlı bir kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. Bunlardan birincisi, lümpen faşistlerin gündeme getirmeye çalıştığı “İslamsız Türklük” tarifleridir.

Milletimizin İslam’a ve Kur’an’a hizmetle geçen 1300 yıllık ulu tarihi, bu biçimde yok sayılmaya çalışılıyor. Böylelikle milletimizi ayakta tutan, milletimize asli kimliğini kazandıran tarihi, kültürel ve beşeri pahaları tahrip edilmek isteniyor.

Çok açık ve net söylüyorum. İslam’ın gaza ruhunu taşımayan bir Türklük tarifi ve projesi, aslında Türk milletini müzeye kaldırma, folklorik bir öge haline getirme teşebbüsüdür. Burada gaye milletin mayasını bozmak, dışarıdan sarsamadıkları kaleyi içeriden çökertmek, mümkünse teslim almaktır.

“Şeriata düşmanlık dinin kendisine düşmanlıktır”

Kampanyanın ikinci kulvarında ise şeriat düşmanlığı vardır. Şeriata düşmanlık, dinin bizatihi kendisine husumettir.

İnanıp inanmamak elbette bir tercih mevzusudur. Lakin dinin buyruklarına karşı gelmek öbür bir durumdur.

“Kelime-i Tevhit yazılı bayraktan rahatsız oluyor”

Son devirde bilhassa Filistin’e takviye yürüyüşü sırasında bir vatandaşın ‘şeriat bayrağı’ taşıdığı argümanı üretinden başlayan tartışmaları hatırlattı.

Bu olay üzerinden başlatılan kabahat durularını eleştiren Erdoğan kelamlarına şöyle devam etti:

Kimi barolar çıkıyor kimi Kelime-i Tevhit yazılı bayraktan rahatsız oluyor. Cürüm duyurusunda bulunabiliyor. Kendini sanatçı diye tanımlayan kimi şahsiyetler, milyonlarca vatandaşımızı gerici, yobaz diye tahkir edebiliyor. En büyük ikinci siyasi partisinin genel lideri ‘Çocuklara din eğitimi verilmesine ortaçağ zihniyeti’ deme gafleti gösterebiliyor.

“Olumsuz örnekleri uzatmak mümkün”

Toplumda yaşanan olumsuz örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Bu çeşit olumsuz örnekleri uzatmak mümkün. Yaşadığımız her hadisede ülkemizde bilhassa tek parti devriyle başlayan, vesayet periyotlarında artan kimliksizleştirme siyasetleri Türkiye’ye dair hiçbir hayali, kaygısı olmayan zihni ve kalbi sömürgeleştirilmiş bir güruh ortaya çıkarmıştır. Bu güruhun vasfı kibridir, nobranlığıdır. Bunlar Anadolu insanını aşağılamayı tercih ettiler. Batı kadar bile kendi insanını tanıma çabası göstermediler. Kadim bedelleri gerilik emaresi olarak gördüler.

“Bilmedikleri sembollere karşı kör bir hasımlık beslediler”

Bunlar bilmedikleri, anlamaya tenezzül etmedikleri insanlara, kıymetlere ve sembollere karşı kör bir hasımlık beslediler. Şeriata yönelik sergilenen pervasızlıkların gerisinde cehalet ve bilgisizlik hastalığı var. Ülkemizde en azından bir kısmın içinde bulunduğu cehalet karanlığında daha fazla boğulduğunu görmekten keder duyuyoruz. El ele verip, ulusal bünyemize tehdit teşkil eden bu cehalet karanlığını yırtıp atacağımıza inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

“Hayat boşluk kabul etmez”

Mezunların bundan sonraki hayatlarında icra edecekleri misyonları hatırlatan Cumhurbaşkanı “Toplumu irşat görevi başta olmak üzere bildirim, tebyin ve temsil vazifenizi hakkıyla yerine getirmek her birinizin asli sorumluluğunuzdur. Buradaki her bir kardeşim çok uygun biliyor ki; hayat boşluk kabul etmez. Sizin bıraktığınız her boşluk ya toplumsal medya şarlatanları, ya FETÖ vari terör örgütleri, ya 5’inci kol elemanları, ya zehir tacirleri, ya marjinal yapılar, ya global güçlerin teşvikiyle yaygınlaşan sapkın akımlar, ya da emperyalistlerin içimizdeki aparatları tarafından kesinlikle doldurulacaktır.” diye konuştu.

“Çağımızın haşhaşileri FETÖ’cüler”

Erdoğan kelamlarını şöyle sürdürdü:

Yakın tarihimizde bunun pek çok örneğine şahsen şahitlik ettik. Ülkemizin en parlak evlatlarını teröre, şiddete, cehalete ve batı özentisi müstevlilerin senaryolarına kurban verdik. İstikbalimizin teminatı olan kaç gencimizin hayatının uyuşturucu, kumar, fuhuş ve alkol batağında karardığını gördük. Kalem tutması gereken gençlerimizin ellerine silah tutuşturdular. Kimi vakit kandırdıkları, kimi vakit zorla dağa kaçırdıkları gençleri, kendi insanına, kendi ülkesine düşman ettiler. Yaklaşık 40 yıldır milletimizin başına musallat olan PKK belasının, geri planında ihmal edilmişlik, geri kalmışlık ve cehalet vardır. DEAŞ’lı canilerin istismar alanı dinimizin kutsal kavramlarıdır. Çağımızın haşhaşileri FETÖ’cüler, dini kavramların ardına saklanarak yıllarca insan devşirmişlerdir. 15 Temmuz, hoca kılıklı bir sahtekârın, ülkemize ne kadar büyük bir ziyan verebileceğinin en son örneğidir. Bu türlü bir facianın tekrar yaşanmasına müsaade edemeyiz. Tek bir evladımızın dahi ihanet şebekeleri ve terör örgütlerinin avucuna düşmesine istek gösteremeyiz.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın