Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kızıldeniz’i kan gölüne çevirme hevesi içerisindeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kızıldeniz’i kan gölüne çevirme hevesi içerisindeler

admin admin - - 4 dk okuma süresi
19 0

ABD ve İngiltere, Yemen’e hava akınları düzenledi. İsrail de Gazze’deki kanlı ataklarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Erdoğan’a hem Yemen’deki hem de Gazze’deki hücumları nedeniyle Hollanda’nın Lahey kentindeki Milletlerarası Adalet Divanı’nda yargılanan İsrail ile ilgili son gelişmeler soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen’de orantısız güç kullanımının kelam konusu olduğunu belirterek, “Bunu birebir halde İsrail de Filistin’de yapıyor.” dedi.

“Kızıldeniz’i kan gölüne çevirme hevesi içerisindeler”

Kızıldeniz’i kan gölüne çevrilmek istendiğine işaret eden Erdoğan, şu sözleri kullandı:

İran, bütün bunların karşısında kendini nasıl koruyacağına bakıyor. İngiltere aslında ABD ile birlikte bu süreç içerisinde daima adımını atmıştır.

Şu anda Kızıldeniz’i bunlar kan gölüne çevirme hevesi içerisindeler. Yemen, Husilerle şu anda bütün güçlerini kullanmak suretiyle, bölgede ister Amerika olsun, ister İngiltere olsun, onlara karşı gereken yanıtı verdiğini ve vereceğini söylüyor.

Bu bahiste en ufak bir rehavete yer olmadığını da tabir ediyorlar. Çok değişik kanallardan değişik haberler alıyoruz. Husilerin gerek ABD’ye gerek İngiltere’ye karşı çok başarılı savunmalar yaptığını, başarılı karşılıklar verdiğini farklı kanallardan alıyoruz.

“İsrail’in mahkum olacağına inanıyorum”

Sözü Lahey’de devam eden duruşmaya getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

Bizim vermiş olduğumuz bütün dokümanlar, önemli manada Lahey’de iş görüyor. Bu dokümanları artırarak vermeye devam edeceğiz.

İnanıyorum ki, şu anda bizim teslim ettiğimiz o evraklarla, yüklü olarak görsel evraklar de kelam konusu, İsrail orada mahkum olacaktır.

Lahey Adalet Divanı’nın adaletine inanıyoruz. Bugün prestijiyle İsrail kendini savunuyor. Savunurken de savunmadan bahsediyor. Nasıl bir savunmaysa? İsrail, taarruzla açık hava hapishanesi durumunda olan Filistin’e karşı ayın 7’sinden itibaren bölgeyi kan gölüne çevirdi.

“Hiçbir vakit mazlumlar kaybetmedi”

22-23 bin Filistinliyi şehit ettiler. Biz de alabildiğimiz kadarını çocuklardan, bayanlardan, yaşlılardan alıp hastanelerimizde tedavi ettiriyoruz. İsrail kimi aldatacak? Netanyahu’nun kaçacak deliği yok, savunacak hiçbir imkanı yok.

Ben Cumhurbaşkanı Herzog’u bu noktada çok daha samimi bir havada görüyordum. Son vakitlerde o da herhalde Netanyahu’ya özendi, çok farklı açıklamalar yapmaya başladı.

Tayyip Erdoğan’a kelamlı ataklarla ellerine bir şey geçmez. Zira Tayyip Erdoğan’ı kelamlı taarruzla bitiremezler. Zira biz hakikatin peşindeyiz, mazlumların yanındayız. Ancak onlar zalimliklerinin gereğini yapıyor. Sonucun uygun olacağına inanıyorum. Hiçbir vakit mazlumlar kaybetmedi, daima zalimler kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konusunda verdiği iletiler, memleketler arası basın tarafından son dakika notuyla servis edildi.

İngiltere basınında yankılandı

İngiltere merkezli The Guardian ve Reuters haber ajansı, “Erdoğan, İngiltere’nin Kızıldeniz’i ‘kan gölüne’ çevirmeye çalıştığını söyledi” diye yazdı.

Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı, Yemen’deki Husilerin ABD’ye karşı başarılı bir savunma sergilediğini belirtti.” notu paylaşıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın